Scorul, evaluările jucătorilor și ceea ce am învățat

FC Barcelona a deschis un diferență de 11 puncte în fruntea Ligii, învingând Villarreal cu 1-0 în deplasare duminică seara. Iată scorul, evaluările jucătorilor și ceea ce am învățat.

Villarreal 0 – 1 FC Barcelona

Pedri, 18 ani

Marc-Andre Ter Stegen

S-a închis unghiul pentru șutul de la sfârșitul primei reprize a lui Jose Luis Morales. Dar, așa cum sa văzut împotriva Sevilla, nu a avut mare lucru de făcut din cauza cât de bine funcționează în general linia din spate. 7

Alejandro Balde

A jucat o minge proastă peste careu în prima repriză, dar a fost puternic în tackle. A început repriza secundă cu un dribling minunat de slalom în zona lui Villarreal. Nu la fel de impresionant ca Jordi Alba săptămâna trecută, dar încă constant. 7

Andreas Christensen

Solid de la danez ca întotdeauna. Părea că nu are momente importante despre care să vorbească, dar era întotdeauna la locul potrivit la momentul potrivit pentru a elimina orice potențial pericol, așa cum se vede cu un blocaj de timp oprit dintr-o pasă amenințătoare lângă careul său de 18 metri. 7

Ronald araujo

Numit „imbatabil” de către echipa de comentarii Movistar atunci când urmărea înapoi pentru a elimina o mișcare a lui Yeremy Pino și a clarifica pericolul în 10 minute. A primit un cartonaș galben pentru o minge de mână moale și va rata următorul meci. Dar orice credit pe care l-a pierdut pentru asta a fost răscumpărat cu o altă îndepărtare excelentă pentru a-l împiedica pe Pino să marcheze în jurul orei. A avut numărul internațional al Spaniei toată noaptea. 9

Jules Koundé

A făcut o masă dintr-o îndepărtare care a jucat Jose Luis Morales în apropierea pauzei, deși pasa lui Pedri nu a fost cea mai bună. A blocat o centrare periculoasă la jumătatea reprizei secunde și alta la moarte. 7

Frenkie de Jong

A început cu o deschidere liniștită de 20 de minute, apoi a preluat treptat jocul. A început mișcarea care a dus la golul lui Pedri și, de asemenea, l-a pus pe Lewandowski cu un chip scooped minunat. Cele șase interceptări și tacleri puternice au însemnat că a oferit bătăile fizice ale inimii lui Barça și nu a dictat doar ritmul jocului său. A creat cele mai multe ocazii în prima repriză și și-a completat toate driblingurile. 9 – OMUL MECIULUI

Franck Kessie

I-a fost greu să devină creativ din cauza cât de mult a fost pe partea de primire a lucrurilor dure de la Villarreal, cu membrii opoziției pretinzând adesea că i-a greșit. Uneori a fost ușor să uiți că era pe teren și a fost mai bun cu Sevilla, dar a avut un rol mai puțin atacant aici. 6

pedri

A început excelent cu o minge în adâncime delicioasă pentru Lewandowski și a devenit mai bine. Un alt glonț al unei centrari din aripa dreaptă a conectat cu Andreas Christensen, dar nu a fost suficient pentru a amenința cu poarta. În minutul 17, a încheiat o mutare excelentă cu un 1-2 cu Lewandowski și l-a pus pe Barca în avantaj. L-a lăsat liber pe Raphinha mai târziu în prima repriză, dar brazilianul nu a putut profita. O pasă minoră a fost o pasă proastă pentru Kounde, pe care francezul nu a reușit să o îndeplinească, care l-a jucat pe Jose Luis Morales în timpul pauzei. Mai liniștit în repriza secundă, dar 45-ul său de deschidere a fost mai mult decât suficient pentru a se vorbi despre el. 9

Gavi

A jucat mai central în primele părți ale jocului și a fost certat de Xavi pentru o minge inexactă către aripă când a încercat să-l scoată pe Lewandowski. Am avut o seară grea fiind manipulat, dar, ca întotdeauna, nu a cedat niciodată. Am început să fiu mai implicat cu aproximativ o oră dintr-un sfert pentru a juca cu o distribuție mai bună. 7

Robert Lewandowski

Un alt sac mixt de la Pole. A ratat o șansă în poartă dintr-o pasă încântătoare de la Pedri devreme și a lovit-o direct pe Pep Reina. I-a oferit un asistent lui Pedri cu o mutare minunată de 1-2, dar apoi a ratat o altă șansă după un chip minunat Frenkie, care nu a fost cel mai ușor. Raphinha ar fi trebuit să se descurce mai bine cu pasa sa în repriza secundă. 7

Raphinha

A fost capabil să ajungă mai central datorită faptului că Kounde ocupă dreapta. La fel ca și Gavi, distribuția lui spre aripi a fost puțin grea. Deși a fost important în pregătirea pentru poarta lui Pedri, el nu a reușit să profite de două pase de piersică ale lui Pedri și Lewandowski. A fost prima înlocuire a lui Xavi pentru Ferran Torres, cu 10 minute de rămas, și a mers la un cartonaș galben; antrenorul părea însă mulțumit de el. 6

Ce am învățat:

Barca are acum 11 puncte de avans după ce a refuzat să fie agresat de un adversar dur și a scos o nouă victorie pe drum pentru a rămâne neînvins în 16 meciuri.

Pedri, Ronald Araujo și Frenkie de Jong s-au dovedit încă o dată a fi jucători mari și de neatins în XI-ul de start. Dar au existat o mulțime de performanțe mai puțin ocupate, dar încă solide în cadrul echipei, de unde abundența de note „7”.

Unele vedete de la margine precum Frenck Kessie și Raphinha nu au reușit să profite de șansa de a impresiona, dar nu sunt amenințate deocamdată din cauza accidentărilor lui Sergio Busquets și Ousmane Dembele.

Barca a fost bun, dar ar putea trebui să fie mai bun împotriva lui Manchester United joi în Europa League.