Parris Todd câștigă o triplă coroană la deschiderea APP Tour 2023

Primul eveniment din 2023 Asociația Profesioniştilor din Pickleball (APP) turul este în cărți. Weekendul trecut, the APP Sunmed Punta Gorda Open a avut loc la complexul PicklePlex de pe terenul Colegiului de Stat Florida Southwestern din Punta Gorda, Florida. Aproape 700 de jucători profesioniști și amatori s-au luptat pe cele 16 terenuri dedicate PicklePlex din suburbiile de nord a Fort Meyer, sub cer senin.

Acesta este începutul unui an de tranziție pentru APP. Câțiva dintre cei mai buni jucători ai lor în turneu din anii trecuti au semnat contracte exclusive cu concurentul lor pentru 2023, iar câțiva dintre cei mai importanti campioni profesioniști seniori din 2022 au anunțat o competiție pe echipe. Cu toate acestea, pentru cei care credeau că APP-ul are probleme, nu citesc frunzele de ceai ale sportului.

Aproape 40 de profesioniști feminini s-au înscris la extragerile de simplu sau dublu, 45 de profesioniști masculini s-au înscris la extragerea de simplu (lăsând o listă de așteptare uriașă deasupra extragerii complete de 32 de oameni pe care evenimentul a fost capabil să o susțină), iar extragerile de seniori profesionale au fost la fel de pline ca și ei. în mod normal sunt. Pro Pickleball este în viață și bine, iar APP-ul este cu abur înainte.

Evenimentul a fost evidențiat de prestația lui Parris Todd, care a câștigat „Tripla Coroană” în weekend. Ea a câștigat Pro Single, Pro Dublu și Mixed Pro Double. Hunter Johnson a obținut „dubla” în weekend (câștigând el însuși Pro Singles și colaborând cu Todd în Mixed), dar a căzut puțin la dublu Pro masculin. Un weekend grozav pentru Todd, care provine din Fort Meyer din apropiere și i-a plăcut să se joace pe terenul apropiat.

Să recapitulăm acțiunea.

--------

Recapitulare masculin Pro simplu:

Hunter Johnson, numărul 1, a câștigat primul titlu masculin Pro Single din 2023 și va căuta să-și construiască pe locul 6 în APP Pro Single anul trecut. În finală, s-a confruntat cu parvenitul Richmond, Virginia, profesionist nr. 11, Jhonnatan Medina Alvarez, care a scos trei cap de serie din top-10 pentru a ajunge în finala clasamentului Câștigător, și apoi care l-a eliminat pe numărul 3 pe Yates Johnson (fratele lui Hunter). ) pentru a câștiga meciul pentru medalia de aur de duminică. În ciuda faptului că a luat un joc de pe Hunter în finala braței câștigătorului, Medina Alvarez nu a putut obține nimic în meciul pentru medalia de aur, iar Hunter Johnson nu a putut rata, rezultând o victorie cu 3,5 pentru medalia de aur pentru jucătorul din Texas.

Aur: Hunter Johnson. Silver: Jhonnatan Medina Alvarez. Bronz: Yates Johnson

--------

Recapitulare dublu profesional masculin

Semințele #1 Kyle Yates și Andrei Daescu au trecut la tragere la sorți, pierzând doar un joc în drum spre Medalia de Aur. În finala clasamentului câștigătorului, aceștia i-au scos pe frații Johnson, Hunter & Yates, pentru a garanta un loc în finala de duminică. Johnson & Johnson (fără legătură cu corporația), care a avansat în rundele pentru medalii ca cap de serie # 7, apoi a pierdut un departajare dur în fața echipei experimentate Joey Farias și Andreas Siljestrom (sedința de serie pe locul 5) și s-au mulțumit pentru Bronz. Farias & Siljestrom nu au putut face mare lucru cu Yates & Daescu, pierzând finalul cu 6,6. Căutați mai multe în acest an de la frații Johnson, deoarece ei pivotează pe deplin către Pickleball după ce au început carierele de tenis profesionist.

Aur: Yates/Daescu. Argint: Farias/Siljestrom. Bronz: Johnson/Johnson.

--------

Recapitulare feminin pro simplu

Tragerea la tragerea la egal la probele feminine de simplu a mers în semifinale, primele patru cap de serie avansând fără a pierde niciun joc. #1 Parris Todd a avansat în finala bracket-ului câștigătorului, unde a răsturnat-o pe numărul 3 pe Ewa Radzikowska pentru a câștiga un loc în Meciul pentru medalia de aur de duminică. Radzikowska nu a putut forța o revanșă, pierzând o revanșă în semifinale împotriva nr. 2 Megan Fudge și mulțumindu-se cu Bronze. În finală, Todd și Fudge (care au terminat pe locurile 4 și 5 anul trecut în clasamentul APP pro simplu) s-au confruntat duminică dimineață. Todd a controlat jocul, iar Fudge a păstrat cu curaj al doilea joc în viață, eliminând mai multe puncte de meci, dar în cele din urmă a pierdut 5,6.

Aur: Parris Todd. Silver: Megan Fudge. Bronz: Ewa Radzikowska

--------

Recapitulare la dublu profesional feminin

Parris Todd a făcut echipă cu legendara Simone Jardim, care se pare că și-a amânat planurile de pensionare, pentru a lua titlul de dublu profesional feminin drept cap de serie #1. Ei s-au luptat cu echipa cap de serie numărul 4 formată din Megan Fudge și Alix Troung, care au câștigat finala grupului Loser în fața semințelor nr. 2 Susannah Barr și Bobbi Oshiro pentru a câștiga meciul pentru medalia de aur. Acolo, Fudge/Truong au forțat jocul decisiv în care câștigătorul ia totul, depășindu-l pe Todd/Jardim doi 8,8 la rând. Totuși, în ultimul joc, echipa numărul 1 s-a regrupat pentru a lua medalia de aur cu 15-8. Victoria i-a garantat lui Todd tripla coroană pentru weekend.

Aur: Todd/Jardim. Silver: Fudge/Truong. Bronz: Barr/Oshiro

--------

Recapitulare Mixed Pro Dublu

Cei doi câștigători de simplu pro Todd și Hunter Johnson s-au alăturat în competiția de dublu mixt și au ajuns la titlu ca cap de serie #3. Au supărat echipa cap de serie numărul 1 Simone Jardim și Andrei Daescu atât în ​​finala bracket-ului câștigătorului, cât și în meciul pentru Medalia de Aur. Semințele nr. 12, Milan Rane și CJ Klinger au luat mai multe cap de serie, atât în ​​clasamentul câștigătorului, cât și în cel învins, pentru a câștiga bronzul.

Aur: Todd/Johnson. Silver: Jardim/Daescu. Bronz: Rane/Klinger.

--------

Recapitulare rapidă pentru Senior Pro Competition

• Masculin Senior Pro simplu: #9 Steve Rogers l-a învins pe #1 Mark Palus de două ori pentru a câștiga aur.
  • Senior Pro masculin dublu: Mircea Morariu, care a terminat pe locul 2 în clasamentul APP senior pro combinat anul trecut, a făcut echipă cu Dan Granot pentru a lua Aurul. Cea de-a 10-a echipă cap de serie a lui Matthew Schiller/Martin Reist a depășit echipe cu profesioniști experimentați, precum Paul Olin și John Sperling, pentru a lua Silver.
  • Femei Senior Pro simplu: Beth Bellamy, dominanta # 1 pentru femei Senior Pro din 2022, a reluat exact de unde a rămas cu un Aur la simplu, învingând-o pe Jenny Marcos pe numărul 6 în finală.
  • Femei Senior Pro dublu: Bellamy a făcut echipă cu Nathalie Bagby pentru a lua titlul de dublu profesional ca cap de serie #1 și a câștiga dubla. Aceasta a fost singura remiză a weekendului care a terminat creta Aur/Argint/Bronz la semințe.
  • Mixt Senior Pro Dublu: Cea de-a 4-a echipă cap de serie formată din Eva Welsher și Jose Derisi a rezistat în meciul pentru medalia de aur împotriva celor mai mari cap de serie Bellamy și Jaime Oncins De Oliveira, câștigând jocul de aur cu 15-12 și refuzându-i lui Bellamy Tripla Coroană.