Înfrângerea lui Napoli evidențiază fiecare defect al Juventus lui Max Allegri

După ce a câștigat opt ​​meciuri consecutive, Juventus urcase pe locul doi în clasamentul din Serie A și era din ce în ce mai optimist că au dat un colț în timp ce se apropia de o confruntare cu liderii ligii Napoli.

Cu toate acestea, bianconerii ar fi primit o trezire grosolană de către gazdele lor de la Stadio Diego Armando Maradona, deoarece echipa gazdă a oferit o performanță care a scos la iveală fiecare eșec al adversarului lor nefericit.

Într-adevăr, lui Napoli i-a luat doar 13 minute pentru a deschide o apărare care a păstrat opt ​​porți fără gol consecutiv, în timp ce Victor Osimhen i-a pus în avantaj. Atacantul avea să devină furnizor 20 de minute mai târziu, când l-a ales pe Khvicha Kvaratskhelia, iar internaționalul din Georgia a marcat al șaptelea gol din campanie.

Dar Ángel Di María ar retrage unul pentru Juve și le-a dat o aparență de speranță în timp ce meciul se îndrepta spre pauză. Acel sentiment nu avea să dureze mult.

Orice a spus și făcut Luciano Spalletti în timpul pauzei, a părut să-i inspire pe jucătorii săi, când Napoli a ieșit trăgând din toți cilindrii în repriza secundă, cu Amir Rrahmani în plasă în 55 de minute jucate.

Partenopeii aveau să mai înregistreze două goluri prin Eljif Elmas și Osimhen înainte de a suna fluierul final, câștigând în cele din urmă meciul cu 5-1 pentru a deschide un avantaj de nouă puncte față de grupul de urmăritori din Serie A.

Oricât de impresionantă pare acea diferență dintre Napoli și rivalii lor din ligă, acest joc a servit poate ca o și mai mare reamintire a prăpastiei dintre Juventus și orice echipă cu calitate autentică.

Singura lor anterioară de victorii le-a oferit suporterilor un fals sentiment de siguranță, dar fiecare teamă legată de Max Allegri și de abordarea lui a fost realizată în acele 90 de minute dureroase de la Napoli.

Presa italiană nu s-a reținut în criticile lor la adresa bianconerilor, cu Alberto Polverosi de la Corriere dello Sport insistând că Juve „a existat doar de 10 minute” și că „au fost uimiți ca și cum jucătorii ar fi pe teren doar întâmplător”.

Este imposibil să discutăm cu această opinie și nu există nicio îndoială că Allegri este de vină. După cum a revenit la club în mai 2021, a folosit din nou tactici negative care eșuează constant împotriva opoziției competente.

În timp ce echipele care se bucură de succes în toată Europa – inclusiv Napoli – încearcă să apese regulat mingea, Allegri le-a instruit în mod clar jucătorilor săi să se oprească, iar timpul și spațiul care le permit fac să fie ușor pentru orice echipă decentă să joace prin ei.

Bazându-se pe adversari pentru a face greșeli, poate a funcționat împotriva Cremonese, Hellas Verona și Lecce, dar Napoli s-a alăturat AC Milan, Benfica (de două ori) și Paris Saint-Germain (de două ori) pe lista echipelor care pur și simplu au separat Juve în acest sezon.

Pentru a evidenția dorința lui Allegri de a părea pur și simplu să stea adânc și să spere la o pasă greșită, în timp ce echipa sa blochează canalele de atac, statisticile de la site-ul oficial Serie A arată că, în timp ce Juve a controlat mingea timp de 21 de minute și trei secunde, Napoli a avut-o timp de 31 de minute și 34 de secunde.

Cu toate acestea, potrivit WhoScored.com, bianconerii au încercat doar 34 de tackle față de 36 ale gazdei. Când Napoli a pierdut mingea, s-a dus la vânătoare, când Juve a pierdut posesia au lăsat jos și le-au permis partenopeilor — care au avut 10 șuturi în poartă la două ale lui Juve — să treacă cu ușurință în jurul lor. .

După fluierul final, fundașul Juve Danilo a identificat rapid și asta ca fiind o problemă. „Am făcut multe greșeli în seara asta și asta trebuie să îmbunătățim”, a spus brazilianul în timpul lui interviu de după meci cu DAZN. „Napolia alerga mai repede decât noi astăzi, așa că nu ar fi trebuit să le lăsăm atât de mult spațiu.”

Selecția echipei lui Allegri a agravat, fără îndoială, aceste sentimente, cu Federico Chiesa desfășurat ca fundaș lateral. A vedea cea mai puternică sursă de creativitate a clubului și de vervență de atac cerută să joace în apărare servește drept un microcosmos perfect al abordării actuale, mai ales că acesta a fost primul start al starului Italiei în peste un an.

Revenirea la aliniament în urma unui ACL rupt ar fi destul de rău, dar a fi folosit într-un astfel de rol împotriva unui adversar cu octan mare nu avea niciun sens și nu a fost o surpriză să-l vezi pe Chiesa luptă.

Asta a lăsat restul apărării expus, iar Napoli s-a bucurat să treacă printr-o linie poroasă din spate toată noaptea. Dincolo de Chiesa, există problema în curs de desfășurare a lui Manuel Locatelli, cel mai bun mijlocaș al lui Juve, care i-a fost cerut să stea în fața apărării și apoi decizia de a renunța la mulțimea impresionantă de tineri care au jucat în ultima serie de rezultate bune a clubului.

Nicolò Fagioli, un mijlocaș de 21 de ani, a început două din ultimele trei meciuri și a marcat în victoria împotriva lui Inter în noiembrie, dar a fost un înlocuitor nefolosit împotriva lui Napoli în favoarea lui Weston McKennie și Adrien Rabiot.

Același lucru este valabil și pentru Fabio Miretti (19) care a început cele două jocuri anterioare și acea victorie împotriva lui Inter, dar a văzut doar 18 minute de acțiune pe Stadio Armando Maradona, în timp ce Samuel Iling-Junior și Matias Soule (amândoi în vârstă de 19 ani) au fost de asemenea marginalizați. .

De înțeles, au existat critici grele în presă, de la Analiza directă a lui Antonio Cassano la o viziune mult mai atentă și perspicace a fostului atacant al Juvei Christian Vieri.

„Juve ar trebui să înceapă prin a-și stabili stilul de joc”, a spus el La Gazzetta dello Sport. „Mi-ar plăcea să-i văd pe bianconeri jucând fotbal, dar în schimb am impresia că nu știu ce să facă când ies pe teren.”

Acesta este rezumatul perfect după o astfel de înfrângere jenantă. Juventus trebuie să-și repare stilul de joc pentru că se pare că nu știu ce fac.