Gavin Bottger a câștigat prima victorie în turneul Dew și îl reține pe medaliatul olimpic de aur Keegan Palmer în finala masculină

Poate că a fost cel mai tânăr patinator din domeniu, dar Gavin Bottger, în vârstă de 15 ani, a dovedit că îndemânarea contează mai mult decât experiența, când a câștigat sâmbătă finala în parcul de skateboard masculin Dew Tour.

Scorul mare al lui Bottger, de 88, a fost stabilit chiar la prima sa rundă, iar ceilalți 11 patinatori din teren au avut sarcina înaltă de a o depăși.

Cele mai importante momente ale alergării lui Bottger au inclus un kickflip backside 360 ​​peste box salt într-un McTwist în deep end (care i-a câștigat premiul pentru cel mai bun truc al concursului), un kickflip Indy peste șold, un kickflip footplant pe MTN DEWROUĂ
poate prezenta o plantă slob frontală pe extensia Toyota din plexiglas, un 360 din spate cu un singur picior, un Cab heelflip 360 Indy și o variantă de caroserie alley-oop 360.

Bottger a avut dificultăți în a-și exprima emoțiile în cuvinte după victoria sa. „Nu pot să explic sentimentul în acest moment”, mi-a spus el, ținându-și trofeul în brațe. "E o nebunie. E atât de bolnav.”

Brazilianul Luiz Francisco a ocupat locul al doilea, iar australianul Keegan Palmer, al treilea.

Francisco, care a fost al optulea în ordinea de start, deținea inițial primul loc în clasament datorită alergării sale care a inclus un flip varial Indy, hardflip Indy peste șold, dublu kickflip melon peste box jump și un kickflip 50-50 pe MTN DEW poate prezenta.

Dar Bottger l-a învins cu prima rundă și nu a renunțat niciodată la conducere.

Bottger și Palmer s-au clasat pe locurile 11 și 12 în finala cu 12 patinatori, iar modul în care s-a desfășurat concursul a creat o poveste captivantă, deoarece Palmer a avut șansa de a câștiga în finală a concursului.

Palmer le-a făcut viața dificilă arbitrilor cu o alergare care a inclus un aer alley-oop Indy, un tragere cu nasul neclar pe extensia Toyota, Madonna, alley-oop kickflip Indy to fakie și două 540. După o perioadă tensionată de deliberare, însă, Bottger a rămas în frunte pentru a câștiga prima sa victorie în Dew Tour și al doilea podium.

„Aceasta a fost cea mai bună cursă pe care am avut-o; asta era tot ce plănuisem”, a spus Bottger în urma concursului. L-am văzut pe Palmer să vină pentru ultima sa rundă, fără nicio șansă de a răspunde, a fost „super nervos”.

„Ar putea face asta cu ușurință”, a spus Bottger. „Este foarte bun.”

Palmer, în vârstă de 19 ani, a câștigat aurul la Jocurile Olimpice de la Tokyo vara trecută, unde și-a făcut debutul skateboarding-ul. El a terminat chiar de pe podium la X Games de săptămâna trecută, unde Bottger a luat argintul.

„Mă bucur că am avut un concurs sub centură și nu veneam direct de la Jocurile Olimpice [la Dew Tour]”, mi-a spus Palmer după ce a terminat pe locul trei sâmbătă.

De asemenea, medaliatul olimpic cu aur a primit mari laude pentru colegii săi concurenți la Dew Tour, inclusiv pentru prietenul său „Gavo” (Bottger).

„Este greu de descris, omule; toți tipii ăștia sunt aici smulgând”, a spus Palmer. „Gavo, Luiz, Cory [Juneau], [Alex] Sorgente… nivelul de patinaj este foarte aproape de rock acum.”

La Dew Tour de anul trecut, Bottger a fost cel care a fost în poziția lui Palmer, cu șansa de a-l înlătura pe coechipierul Red Bull, Zion Wright, care a ajuns pe primul loc cu o cursă semnătură - una pe care nici măcar nu încercase în antrenament - pentru a ajunge primul. loc. Spatele lui 540 peste vulcan la prima sa lovitură – un truc pe care nimeni altcineva nu încercase – a provocat o frenezie.

Locul era încă agitat când colegul de echipă Red Bull, Bottger, a venit pentru șansa de a răspunde. Fuga lui Bottger – care s-a încheiat cu o apucare a lui Cab heelflip Indy la un shuvit din spate – a fost suficient de tehnică și de curată pentru a crea o tensiune serioasă în timp ce arbitrii au deliberat, dar în cele din urmă, el nu l-a putut depăși pe Wright și a terminat pe locul al treilea, cu suedezul Oskar. Rozenberg terminând pe locul doi.

Victoria lui Wright i-a adus un loc în echipa de skateboarding masculin din parcurile olimpice din SUA, deoarece Dew Tour a servit ca finală de calificare înaintea Jocurilor.

Bottger a fost membru al echipei naționale mai mari de skateboard din SUA înainte de Jocurile de la Tokyo, dar victoria surpriză a lui Wright în Dew Tour a însemnat că Bottger nu a putut câștiga suficiente puncte pentru a se califica pentru echipa de patru oameni a parcului olimpic.

Bottger a fost numit din nou în echipa de skateboarding din SUA din 2024 și a spus că Jocurile de la Paris 2024 sunt „cu siguranță” obiectivul său.

Originari din South Lake Tahoe, părinții lui Bottger, Renee și Scott, și-au mutat familia în zona San Diego, astfel încât Bottger să se poată concentra pe cariera sa de skateboard în plină dezvoltare. A câștigat titlul în finala parcului amatori Dew Tour în 2018 — unde, la 11 ani, era și cel mai tânăr din domeniu.

Bottger a fost anterior în echipa Powell-Peralta, dar a plecat în 2019. Patinatorul cu picior nebun este sponsorizat și de greii din industrie Volcom, Spitfire, Independent și, desigur, Red Bull.

Deși primul concurs profesionist al lui Bottger a fost în 2018, el încă nu a devenit profesionist pentru Real Skateboards. S-ar putea să nu mai fie cazul pentru mult timp.