Bundesliga se termină în dramă, când Leipzig ajunge în Liga Campionilor și Stuttgart supraviețuiește

Dramă în Stuttgart, dramă în Dortmund, dramă în Bielefeld și dramă în Leverkusen. Ultima zi din Bundesliga a oferit o mulțime de povești atât în ​​partea de sus, cât și în partea de jos a tabelului.

SC Freiburg și RB Leipzig s-au aflat în competiție directă pentru ultimul loc în Liga Campionilor, în frunte. La două puncte distanță, cele două cluburi, care se vor înfrunta și în finala DFB Pokal weekendul viitor, încercau să obțină al patrulea și ultimul loc UCL.

Pe hârtie, situația părea a fi simplă. Leipzig a avut nevoie doar de un punct împotriva deja retrogradată Arminia Bielefeld. Freiburg, la rândul său, trebuia să învingă un Bayer Leverkusen informat cu vedetele solicitate Patrik Schick și Moussa Diaby.

Schick a oferit conducerea lui Leverkusen în minutul 54, când acesta s-a desprins și l-a găsit pe coechipierul Lucas Alario pentru conducere. Bielefeld și Leipzig erau încă la egalitate la 0-0 la acel moment. Ziua de meci s-a îndreptat încet spre o concluzie inevitabilă până în minutul 70, când Janni Serra a adus Arminia în avantaj asupra Leipzigului.

Deodată, s-a auzit un murmur în toată BayArena din Leverkusen. „Desigur, eram conștienți de ceea ce se întâmpla în celălalt meci”, a spus mijlocașul lui Freiburg, Vincenzo Grifo, după meci. Apoi, în minutul 88, Freiburg a egalat din senin când Janik Haberer a marcat.

Acum s-a făcut un bâzâit în BayArena printre fanii Freiburg. Ar putea micuțul Freiburg să depășească șansele și să ajungă în Liga Campionilor pentru prima dată în istorie? În cele din urmă, răspunsul a fost nu; Leipzig a egalat în minutul 93 datorită golului lui Willie Orban. Dar Breisgau Brasilianer nu era conștient de rezultat în acea etapă.

„Nu știam că Leipzig a egalat”, a spus antrenorul principal al Freiburg, Christian Streich, după meci. Și având în vedere asta, Freiburg a aruncat totul în careul lui Leverkusen, inclusiv portarul Mark Flekken. Leverkusen a folosit bine poarta goală, Exequiel Palacios marcând de la jumătatea terenului pentru a pune jocul în pat.

În ciuda unui sezon fantastic, dezamăgirea s-a remarcat pe fața lui Streich după meci. „A fost dificil după egalare pentru că am intrat all-in”, a spus Streich. În ciuda dezamăgirii, antrenorul a evidențiat imediat aspectele pozitive. „Am terminat pe locul șase! Un mare compliment echipei; au dat totul și au jucat un sezon consistent.”

Freiburg, desigur, mai are șansa pentru argintări atunci când se confruntă cu Leipzig în Pokal weekendul viitor. Niciuna dintre părți nu a câștigat competiția, iar unii au transformat meciul într-un ciocnire de culturi între un club mic tradițional (Freiburg) și un club condus de investitori (RB Leipzig).

În timp ce Leipzig și Freiburg mai au un meci, Hertha Berlin va mai avea două meciuri în acest sezon. Hertha a intrat în ziua a 34-a, cu două puncte mai departe de VfB Stuttgart, pe locul 16, deasupra liniei de retrogradare-playoff.

Și pentru cea mai lungă perioadă de sâmbătă, se părea că vor rămâne acolo. Hertha luase un avans devreme împotriva unei echipe letargice Borussia Dortmund în minutul 18, când Ishak Belfodil a marcat. Între timp, Stuttgart a fost ținut la egalitate 1-1 de o echipă de la Köln care încă se luptă pentru un loc în Europa League.

Spre deosebire de Freiburg și Leipzig, drama târzie de aici ar avea ca rezultat o schimbare a pozițiilor. La Dortmund, viitorul star de la Man City, Erling Haaland, a egalat pentru Negri și Galbeni, iar apoi tânărul Yousssoufa Moukoko a făcut 2-1 pentru BVB
VB
în minutul 84.

În acel moment, Stuttgart încă se îndrepta spre playoff-ul pentru retrogradare. Așa cum a fost cazul la Leverkusen cu Freiburg, Schwaben a aruncat totul în careul lui Köln și, spre deosebire de Freiburg, ar fi fost răsplătiți.

În minutul 92, Wataru Endo a reușit cu capul pe secunda lui Stuttgart pentru a-și asigura cele trei puncte care le-ar garanta siguranță. Ceea ce au urmat au fost scene dramatice cu antrenorul american de la Stuttgart, Pellegrino Matarazzo, care a năvălit pe întreg terenul în timpul sărbătorilor, fanii nu au putut fi reținuți, iar jucătorii erau pe baricade.

Au mai fost adăugate șase minute, dar rezultatul a rămas, trimițând-o pe Hertha în playoff împotriva celui care termină pe locul trei în 2.Bundesliga duminică. „A fost un extaz pur, un moment minunat, incredibil”, a spus Matarazzo după meci. „Sunt atât de fericit pentru băieți. Nu uiți momente ca azi.”

Manuel Veth este gazda filmului Podcast Bundesliga Gegenpressing și Area Manager SUA la Transfermarkt,. De asemenea, a fost publicat în The Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA și în alte câteva magazine. Urmărește-l pe Twitter: @ManuelVeth