Xavi Hernandez a demonstrat din nou expert în managementul jocului la FC Barcelona cu această schimbare

Xavi Hernandez a demonstrat încă o dată un management excelent în joc cu schimbările pe care le-a făcut în timpul victoriei palpitante de 3-2 a lui FC Barcelona, ​​în deplasare, pe Levante, în La Liga, duminică seara.

În ciuda faptului că au acordat trei penalty-uri, ultima lovitură de cap a lui Luuk de Jong, adânc în timpul opririi, a însemnat că blaugrana a reușit să obțină primul triumf pe Estadi Ciutat de Valencia din 2018, sub frâiele lui Ernesto Valverde.

Barca a avut și patru antrenori de atunci, dar a fost din nou o schimbare inteligentă față de Xavi Hernandez, al doilea în patru zile, care a dat peste cap balanța meciului când jetoanele au fost în jos.

Joi, împotriva lui Eintracht Frankfurt într-un fervent Deutsche Bank Park, catalanii pierdeau, de asemenea, cu 1-0 în confruntarea lor din sferturile de finală din prima ligă Europa League.

În repriza secundă, Xavi i-a adus apoi pe Ousmane Dembele și Frenkie de Jong care au inversat averile blaugranilor și au început mutarea care l-a văzut pe Ferran Torres egalând. Din această cauză, Barca intră acum în manșa retur de pe Camp Nou săptămâna aceasta cu echilibrul egal și cu o stare de spirit complet diferită de cea pe care o aveau încă în urmă.

Acest cameo a fost suficient pentru ca perechea să înceapă aseară. Dar din nou, cu Barca cu 1-0 în spate și Levante pe cale să tragă un al doilea penalty care a fost ratat, Xavi a măsurat cum ar putea prelungi la 14 seria de neînvinsuri de 15 meciuri a lui Barca și ia introdus pe Pedri și Gavi.

În cel mai scurt timp, perechea s-a combinat pentru a-l găsi pe Dembele, care apoi a făcut al 11-lea pasaj al sezonului pentru se potrivesc cu Karim Benzema și Lionel Messi când Pierre-Emerick Aubameyang a trimis cu capul centrarea lui.

La doar patru minute mai târziu, Gavi a pornit apoi într-o cursă senzațională de slalom pe aripa dreaptă a lui Dembele și l-a ales pe Pedri pentru al treilea gol în cinci jocuri, când Barca și-a încheiat revenirea.

Din păcate, un al treilea penalty pentru Levante a însemnat că gazdele au stabilit scorul, dar lovitura de cap a lui Luuk de Jong la moarte a însemnat că Barca a plecat acasă cu trei puncte.

„Am depus un efort enorm, însă nu am jucat bine în prima repriză”, a spus Xavi după. „Trebuie să fim autocritici. Am fost mai buni în repriza secundă și îi avem pe Luuk și [Marc Andre] ter Stegen care fac diferența.”

„[Acestea sunt] trei puncte de aur pentru a rămâne în luptă, suntem încă pe locul doi și nu putem scăpa. Fără a juca bine, am câștigat”, a conchis antrenorul.

Dar datorită managementului său inteligent în joc, Barca mai are o șansă de pumn în La Liga și rămâne favoriți pe continent.