Xavi abordează furia de înlocuire a lui Raphinha și accidentarea lui Pedri după thrillerul FC Barcelona-Manchester United

Antrenorul FC Barcelona, ​​Xavi Hernandez, a abordat furia lui Raphinha de a fi înlocuit și accidentarea lui Pedri. Thriller de playoff din Europa League împotriva lui Manchester United.

Brazilianul a egalat pentru a face scorul de 2-2 în prima manșă pe Camp Nou și a oferit și asistența pentru deschiderea lui Marcos Alonso.

De înțeles, atunci, nu și-a putut ascunde furia că a fost atras de Ferran Torres la aproximativ 10 minute de la final, despre care Xavi a fost întrebat despre post-meci în urma impasului.

„Înțeleg furia lui Raphinha. Am făcut-o pentru binele echipei, nu fac niciodată schimbări pentru a viza pe nimeni”, a susținut Xavi.

„Mi-a cerut scuze, dar nu trebuie. Întotdeauna le cer jucătorilor mei ambiție și el a fost [ambițios]. M-a deranjat și când m-au înlocuit”, a explicat legendarul mijlocaș, într-un semn din cap către propriile zile de joc.

„Mi-a cerut scuze și i-am spus că totul este bine. S-ar putea să-l vezi ca pe ceva negativ, dar eu văd contrariul.”

Îngrijorător pentru Xavi, unul dintre cei mai buni jucători ai săi din centrul parcului, Pedri, a șocat înainte de pauză cu o lovitură și ar putea fi îndoielnic pentru manșa secundă la Old Trafford.

„A observat disconfort la cvadriceps. Vom vedea cum este mâine și ce spun testele”, a declarat Xavi.

Managerul a lăudat opoziția și a numit United „o echipă mare muncitoare și fizică”.

'Ambele echipe au avut ocazii. Mai ales noi, am reușit să înscriem golul victoriei. Am spus deja că egalitatea se va decide la Old Trafford și așa va fi”, a susținut Xavi.

„Ne-au presat bine. Este o echipă care câștigă multe dueluri fizice. Ne-a fost greu să scoatem mingea, dar am continuat să apăsăm bine după ce am pierdut. United are fotbaliști grozavi. Insist: am făcut o echipă grozavă”, a subliniat Xavi.

Deși Xavi a simțit că Barca ar fi trebuit să aibă un penalty, 2-2 a fost probabil un scor corect aici într-un joc în care United a dominat finalul primei reprize, iar Barca în faza finală a celei de-a doua.

Încă o dată, totuși, Xavi a demonstrat abilități excelente de gestionare a omului în modul în care a gestionat comportamentul lui Raphinha și, fără îndoială, l-a încurajat pe lateral să joace chiar mai bine decât s-a văzut într-o etapă care i-a adus cea mai mare ovație din partea publicului catalan de până acum. Joi seara.