Eroul fotbalist al SUA, Christian Pulisic, este autorizat pentru meciul de sâmbătă din Olanda

Atacantul american Christian Pulisic a fost autorizat să joace sâmbătă în optimile de finală de la Cupa Mondială dintre SUA și Țările de Jos, potrivit Fotbal american, după ce a fost rănit în timp ce marcând singurul gol în meciul obligatoriu de marți împotriva Iranului.

Fapte-cheie

Pulisic a suferit o contuzie pelviană când s-a ciocnit de portarul Iranului – o accidentare pe care a descris-o ca fiind „foarte dureroasă”.

Pulisic a continuat pentru scurt timp să joace după lovitură din minutul 38, dar a fost în mod clar împiedicat de aceasta, ceea ce a determinat personalul US Soccer să-l retragă din joc la pauză și să trimită el la spital.

Chiar și în timp ce a fost internat în spital, Pulisic a spus că nu are de gând să rateze meciul de sâmbătă, împărtășind o postare de sărbătoare pe Snapchat, spunând: „Așa că sunt mândru de băieții mei, voi fi gata sâmbătă, nu vă faceți griji”.

Fundalul cheie

Circumstanțele golului lui Pulisic și prețul pe care l-a plătit pentru el l-au făcut instantaneu unul dintre cele mai faimoase scoruri din istoria fotbalului american. SUA a trebuit să câștige meciul de marți pentru a-și asigura suficiente puncte pentru a trece în optimile de finală doar după ce a primit remize în celelalte meciuri din faza grupelor împotriva Țării Galilor și Angliei, în ciuda performanțelor puternice, în timp ce Iranul ar fi trecut prin doar cu o egalitate. Echipa se îndreaptă spre meciul de sâmbătă cu Țările de Jos în calitate de nefavorabil, după ce echipa olandeză a ajuns în optimile de finală cu victorii împotriva Senegalului și Qatarului, împreună cu un egal împotriva Ecuadorului. Formatul pentru restul Cupei Mondiale este un turneu eliminatoriu, cu câștigătorii meciurilor din optimile de finală ajungând în sferturi.

Fapt surprinzător

Este a șaptea oară când echipa masculină de fotbal din SUA apare în fazele eliminatorii ale unei Cupe Mondiale, unde a câștigat un singur meci până acum în istoria echipei – o victorie cu 2-0 în fața Mexicului în optimile din 2002.

Numărul mare

Cel puțin 294,348 de dolari. Așa multi bani fiecare jucator din echipa SUA este gata să ia acasă de la această Cupă Mondială. Dacă ajung în sferturile de finală, plata crește până la 382,609 USD.

Lecturi suplimentare

Eroul de la Cupa Mondială din SUA, Christian Pulisic, dus la spital pentru accidentare, dar promite că va juca sâmbătă (Forbes)

Iată cât de mult vor câștiga fotbaliștii din SUA de la Cupa Mondială, în funcție de cât de departe ajung (Forbes)

SUA învinge Iranul – avansează în optimile de finală ale Cupei Mondiale (Forbes)

SUA leagă Țara Galilor în primul meci de Cupa Mondială (Forbes)