Echipa masculină a SUA a fost eliminată de la Cupa Mondială în înfrângerea cu 3-1 cu Olanda

Topline

Echipa națională de fotbal masculină a SUA a fost eliminată de la Cupa Mondială după o înfrângere palpitantă cu 3-1 în fața Țărilor de Jos sâmbătă, punând capăt speranțelor echipei de a trece de optimile de finală – în timp ce echipa își continuă căutarea de decenii pentru prima sa Mondială. Victoria cupei.

Fapte-cheie

Golul fundașului dreapta al Olandei Denzel Dumfries în minutul 80 a pecetluit victoria echipei olandeze – echipa SUA nu a mai avansat în sferturi din 2002.

Echipa masculină, care nu a reușit să facă ultima parte a turneului în 2018, a fost în urmă pentru cea mai mare parte a meciului, deși atacul său a reușit să mențină posesia mingii, împiedicând echipa olandeză să fugă într-o lovitură. afară.

Haji Wright, care joacă la echipa turcă Antalyaspor, a redus avantajul Olandei la jumătate cu un gol în minutul 76, deși Olanda s-a retras rapid cu un al treilea gol patru minute mai târziu.

SUA avansaseră în optimile de finală după ce a învins Iranul cu 16-1 marți, în urma unei remize 0-0 cu o echipă bine-favorizată a Angliei și a unei remize 0-1 cu Țara Galilor.

Tangentă

Atacantul star al SUA Christian Pulisic, care a fost accidentat în victoria cu 1-0 a echipei masculine a SUA împotriva Iranului la începutul acestei săptămâni, și-a revenit la echipă sâmbătă, după ce a fost spitalizat pentru o evaluare suplimentară. Pulisic era eliberat de la spital, după ce a suferit o accidentare la abdomen când s-a ciocnit de portarul iranian în timpul golului câștigător al meciului, anunțat drept unul dintre cele mai mari goluri din istoria fotbalului masculin al SUA. Între timp, echipa olandeză se luptase cu un izbucnire gripei înaintea meciului cu antrenorul american al Olanda, Louis van Gaal, a spus că mai mulți dintre cei 26 de jucători ai echipei au prezentat simptome, deși nu a precizat câți au avut simptome.

Numărul mare

$ 440 de milioane de. Atât va administra FIFA, organismul de conducere al Cupei Mondiale, celor 32 de echipe din turneu, inclusiv 9 milioane de dolari celor 16 echipe care nu au reușit să avanseze din faza grupelor, 13 milioane de dolari echipelor care ajung în optimile de finală. , 16 de milioane de dolari pentru locul secund și 30 de milioane de dolari pentru câștigător. Fiecare dintre cei 42 de membri ai echipei masculine a SUA va primi o bursă de 23 de dolari pentru fiecare dintre cele patru jocuri pe care le-a jucat în Qatar, 10,000% din bonusul FIFA va fi distribuit între cei 90 de membri ai echipei naționale masculine și feminine, potrivit un contract colectiv de muncă.

Fapt surprinzător

Țară gazdă Qatar— în mijlocul unei controverse privind presupusele încălcări ale drepturilor omului și restricțiile țării privind drepturile LGBTQ și ale femeilor — a fost prima țară eliminată, făcând istoria Cupei Mondiale în acest proces.

Ce să urmăriți

Țările de Jos se confruntă cu câștigătorul meciului Argentina vs Australia, sâmbătă de la ora 2. Acel meci din optimile de finală este programat pentru vineri, 9 decembrie.

Lecturi suplimentare

Iată cât de mult vor câștiga fotbaliștii din SUA de la Cupa Mondială, în funcție de cât de departe ajung (Forbes)

Eroul de la Cupa Mondială din SUA, Christian Pulisic, dus la spital pentru accidentare, dar promite că va juca sâmbătă (Forbes)

Prima echipă feminină de arbitri este planificată pentru Cupa Mondială – Iată celelalte recorduri stabilite în Qatar (Forbes)

Qatarul face istorie la Cupa Mondială pe măsură ce este eliminată – năruind speranțe câștigătoare pe măsură ce controversele cresc (Forbes)