Există o soluție MLS de școală veche pentru nemulțumirile legate de timpul oprit la Cupa Mondială

Dintre toate evoluțiile timpurii de la Cupa Mondială FIFA 2022, cea mai semnificativă pentru viitorul jocului poate fi cantitatea surprinzătoare de timpi de oprire pe care oficialii au adăugat joc în joc.

Sub îndrumarea FIFA, arbitrii de turneu au prelungit finalul reprizelor și al jocurilor într-o măsură istorică până acum, cu jumătățile fiind uneori întinse cu până la 15 minute sau 33%. Și ca urmare, unii reapar la suprafață ideea introducerii unui ceas pe stadion care se oprește la discreția arbitrului, astfel încât jucătorii și managerii să știe cel puțin cât timp mai trebuie să se pregătească.

Este un sentiment corect. Dar merită să ne amintim că Major League Soccer a încercat odată ceva similar, deși din alt motiv.

Când MLS s-a lansat în 1996 pentru a oferi Statelor Unite prima ligă în aer liber de top de la anularea NASL-ului cu 12 ani mai devreme, a inclus mai multe caracteristici menite să facă sportul mai atrăgător pentru fanii ocazionali ai sportului american.

Cel mai mult amintit este, probabil, schimburile de focuri unu-la-unu în stil separat pentru a decide meciurile din ligă la egalitate la egalitate, câștigătorul câștigând un punct și învinsul fără niciunul. A existat, de asemenea, un format de serie de playoff cu cel mai bun din trei și, din cauza dimensiunilor locurilor care au fost construite ca stadioane de fotbal american, permisiunea pentru echipe de a folosi terenuri mult mai înguste decât recomandările actuale ale FIFA de 70 de metri.

Și până la obiect, ceasul din meciurile MLS din 1996 a sfidat modelul internațional și a reflectat alte sporturi americane populare, numărând invers de la 45:00 la 0:00 în fiecare repriză. Când a avut loc o oprire semnificativă a jocului, arbitrul a făcut un semnal cronometrului să oprească cronometrul. Și când ceasul a lovit zero, jocul s-a oprit imediat.

A fost nevoie de 10 ani pentru ca MLS să se îndepărteze complet de regulile sale unice și să adopte legile de joc ale Asociației Internaționale de Fotbal. Dar ceasul cu numărătoarea inversă a durat doar până în 1999, iar pe durata sa de viață a arătat o mulțime de limitări.

Cel mai surprinzător ar putea fi că, deși teoretic ar putea face ca timpul să fie mai fidel întreruperilor în joc, în realitate probabil că a scurtat jocurile. Arbitrii au fost relativ conservatori, apoi au făcut semnalul cronometrului să oprească cronometrul, de obicei făcând acest lucru doar pentru pauze mai lungi. Acest lucru nu este în conformitate cu ceea ce spun legile jocului, și anume că timpul de oprire ar trebui evaluat pentru oricare dintre următoarele cauze (citat direct din legile IFAB):

• substituții
  • evaluarea și/sau îndepărtarea jucătorilor accidentați
  • pierdem timpul
  • sancțiuni disciplinare
  • opriri medicale permise de regulile competiției, de exemplu pauze de „băutură” (care nu trebuie să depășească un minut) și pauze de „răcire” (nouăzeci de secunde până la trei minute)
  • întârzieri legate de „verificări” și „evaluări” VAR
  • orice altă cauză, inclusiv orice întârziere semnificativă a repornirii (de exemplu, sărbătorirea golurilor)

În plus, ceasul cu numărătoare inversă a dus la o diferență în modul în care s-au desfășurat finalul reprizelor și al jocurilor. Mai exact, echipele care făceau întârziere un gol de egalitate sau de victorie au trebuit să stea cu ochii pe ceas, deoarece jocul s-a încheiat literalmente în momentul în care a bătut 0:00. În forma actuală de păstrare a timpului, se înțelege în general că arbitrii vor permite ca un atac să continue până la finalizare, chiar dacă din punct de vedere tehnic timpul de oprire ar trebui să fie complet.

Dar acele reguli de cronometrare sunt încă folosite în fotbalul de liceu și colegiu din SUA (unde preced MLS) și ar putea fi un ghid dacă ar exista un impuls cu adevărat pentru a avea un ceas pe stadion care să reflecte mai îndeaproape urmărirea arbitrilor.

Și odată cu tehnologia disponibilă acum la nivel profesional, este posibil ca aceștia să funcționeze mai bine acum decât în ​​urmă cu mai bine de două decenii. Opririle ceasului ar putea fi indicate prin dispozitivele de comunicare vocală pe care arbitrii le poartă în mod obișnuit, sau poate chiar controlate de un dispozitiv portabil pe care arbitrul îl carii în timpul jocului.

Și există modalități de a evita sfârșitul brusc incomode care a avut loc în MLS. O opțiune este să aveți două ceasuri simultan pe afișaj, unul care reprezintă timpul scurs și unul care reprezintă ceasul arbitrilor. Când primul lovește 45 sau 90 de minute, ei vor îngheța - la fel ca acum - lăsând controlul ultimelor minute încă în sarcina arbitrului.

Desigur, plângerea privind timpul de oprire excesiv s-ar putea rezolva și ea singură. În meciurile de marți, timpul adăugat jocurilor dintre Danemarca și Tunisia, dintre Mexic și Polonia și dintre Franța și Australia s-a încadrat în parametri mai de rutină. Dacă arbitrii își păstrează cuvântul de a compensa mai strict pentru opriri, opririle în sine pot scădea.

Nu numai că va reduce pierderea de timp, dar ar putea face și apăsarea înaltă – ceea ce duce la mai multe faulturi, mai multe atingeri rătăcitoare și mai multe opriri prin natura sa – mai puțin atrăgătoare din cauza energiei suplimentare necesare pentru a juca jocuri mai lungi.