Cele două întrebări importante pe care Xavi Hernandez le-a pus jucătorilor săi de la FC Barcelona când a preluat conducerea

Că Xavi Hernandez a inversat complet averea lui FC Barcelona de la preluarea lui Ronald Koeman ca antrenor principal în noiembrie este clar pentru toată lumea.

Blaugrana s-a confruntat cu una dintre cele mai grele teste de până acum la Frankfurt, aseară, împotriva unei echipamente tinere, rapide și de joc Eintracht, în meciul din sferturile de finală din Europa League. Dar felul în care Barca a ripostat împotriva gazdelor după ce a renunțat la un gol, pentru a egala mai târziu prin Ferran Torres la aproximativ 25 de minute de la final, a fost o dovadă a spiritului de luptă pe care l-a insuflat bărbaților săi cel de-al doilea lider din toate timpurile al clubului.

Si ca dezvăluit by SPORT Vineri dimineață, toate acestea – care includ lansarea pe catalani de pe locul nouă când a preluat locul până acum în spatele liderului Real Madrid în La Liga – nu ar fi fost posibile fără două întrebări pe care Xavi le-a adresat acuzațiilor sale când a preluat frâiele.

Primul a fost, „ești dispus să candidați pentru echipă?” iar al doilea a fost „sunteți dispus să intrați [în meci] în minutul 92?”.

Atitudinea jucătorilor de când Xavi a preluat comanda unei ținute zdruncinate și a revitalizat-o pentru a deveni una dintre cele mai incitante părți ale Europei de urmărit spectacole că da, vedetele Barcei sunt mai mult decât pregătite să facă aceste lucruri.

Deși nu au fost aduși la ora menționată, foștii jucători titulari Frenkie de Jong și Ousmane Dembele au fost prezentați cu o jumătate de oră mai devreme în minutul 62, la Deutsche Bank Park, fără tam-tam și au schimbat imediat jocul.

La doar patru minute mai târziu, francezul și olandezul s-au combinat pentru egalizatorul lui Ferran Torres într-o mutare pe care Dembele a început-o și De Jong a reușit cu internaționalul spaniol printr-un schimb de pasi de unu-doi în careul de la Frankfurt.

„A fost un gol grozav, talent pur al jucătorilor: Ousmane, Frenkie, Ferran. Insist, sunt mulțumit de rezultat pentru că a fost un teren și un adversar foarte greu de înfruntat”, a remarcat ulterior Xavi.

SPORT De asemenea, rețineți că nu au existat „răspunsuri negative” la propunerea inițială a lui Xavi, care a fost „prima sa mare victorie pentru că a obținut angajamentul inevitabil al întregii echipe”.

„Nu totul ține de tactică în munca pe care o face cu echipa sa în entitatea blaugrana”, adaugă ziarul.

După o pauză de două săptămâni după o victorie uluitoare cu 4-0 împotriva lui Real Madrid la Bernabeu în El Clasico, Barca se află acum la sfârșitul sezonului și va avea nevoie de fiecare membru al echipei la dispoziție pentru a trece printr-o serie dificilă de jocuri și termina 2021/2022 în cel mai bun mod posibil.