Scotty James câștigă un scor aproape perfect de 99.00 în finala Halfpipe de snowboard masculin la Marele Premiu al SUA

Sezonul de snowboard halfpipe a început oficial cu Marele Premiu al SUA de la Copper Mountain, cu competiții care au loc pe 16 și 17 decembrie. Și australianul Scotty James a fost plecat la curse, dovedind că nu a ratat niciun pas de când a câștigat argintul la Jocurile Olimpice de la Beijing. în februarie.

Vineri, James a obținut un scor aproape perfect de 99.00 la a doua rundă în finala masculină - al doilea cel mai mare din istoria evenimentelor Federației Internaționale de Schi și Snowboard (FIS). Cel mai mare, 100, i-a fost acordat lui Shaun White la Cupa Mondială Aspen Snowmass 2018.

A fost, de asemenea, cel mai mare punctaj pe care James l-a câștigat vreodată într-un concurs de halfpipe.

Fuga lui James a fost tehnică și impecabilă, începând cu comutatorul McTwist Japan cu o amplitudine masivă care a provocat gâfâituri audibile din mulțime, într-un taxi 1440 stalefish, frontside 1080 tail grab, cab 900 indy și terminând cu un switch backside double cork 1260 indy.

Deși runda sa a inclus doar un 14, James știe exact ce caută arbitrii în dificultate și execuție, dincolo de simple grade de rotație. Aussie a învârtit toate cele patru direcții – față, spate, taxi (comutator față) și comutator în spate – și și-a schimbat prinderile.

Într-adevăr, într-un interviu post-competiție, James a dezvăluit că, atunci când a pregătit această cursă, a vrut să adauge „sufletul” înapoi în ea – care, după cum vă va spune orice snowboarder, are mai mult de-a face cu stil și flux decât cu rotiri și răsturnări.

„Progresia este atât de rapidă în zilele noastre și sunt foarte fericit să fac parte din asta, dar am vrut să fac câteva adăugări noi cu puțină creativitate și, așa cum spunem noi ca snowboarderi, să-mi recuperez sufletul”, a spus James. o versiune FIS. „Așa că am simțit asta în prima lovitură [cu comutatorul McTwist], apoi după aceea am putut să am un impuls bun și sunt absolut încântat.”

La Jocurile Olimpice din februarie, James a câștigat argint cu o a doua rundă grea care a inclus un comutator cu spate 1260 Weddle grab, cabin double 1440 pepene galben, frontside 900 tailgrab, backside 1260 Weddle care se termină cu un frontside double tailgrab 1440.

Elvețianul Jan Scherrer a ocupat locul doi în finala de halfpipe masculin Mare Premiu al SUA, iar Kaishu Hirano a câștigat primul podium al Cupei Mondiale din cariera sa.

În perioada 18-22 ianuarie, riders de halfpipe și slopestyle își vor continua sezonul competițional când vor călători în Elveția pentru Laax Open. Winter X Games (care nu este un eveniment de Cupa Mondială) se vor întoarce la Aspen săptămâna următoare.

Conform unui nou acord între US Ski & Snowboard și Outside Interactive pentru sezonul 2022-23, toate evenimentele US FIS World Cup alpine, cross country, freestyle, snowboard și freeski vor fi disponibile pentru a fi difuzate pe toate platformele Outside, inclusiv OutsideOnline.com, SkiMag.com, aplicația Outside și Outside Watch.