Câștigurile de 13.2 milioane de dolari ale lui Scottie Scheffler stabilesc recordul pentru un singur sezon PGA Tour

Scottie Scheffler a avut un sezon de amintit în al treilea an în turneul PGA. A câștigat de patru ori – inclusiv primul său titlu major la Turneul de Masters – a urcat pe locul 1 în clasamentul mondial și a stabilit un record de câștiguri la aproape 13.2 milioane de dolari.

Cu playoff-urile PGA Tour care încep săptămâna aceasta, Scheffler a încheiat programul sezonului regulat fiind doar al patrulea jucător de golf din istorie, cu peste 10 milioane de dolari în câștiguri la turnee, alăturându-se lui Jordan Spieth, Vijay Singh și Tiger Woods. Spieth a stabilit marca anterioară de 12 milioane de dolari în 2015, în timp ce Woods este singurul jucător care a eclipsat marca de 10 milioane de dolari în mai multe ocazii (în 2005, 2007 și 2009).

Scheffler a luat în buzunar 2.7 milioane de dolari pentru victoria sa la Masters, plus încă 2.1 milioane de dolari pentru fiecare dintre victoriile sale la Campionatul Mondial de Golf-Dell Technologies Match Play și la Arnold Palmer Invitational. El a câștigat aproape 1.5 milioane de dolari pentru câștigarea WM Phoenix Open, doar în afara lui pentru un clasament pe locul doi la US Open. Scheffler a ocupat trei locuri pe locul doi în sezonul 2021-22, ceea ce înseamnă că a fost primii doi în aproape 1/3 din cele 22 de starturi ale sale.

Pe lângă câștigurile sale la turnee, Scheffler a strâns un bonus de 4 milioane de dolari pentru că a terminat în vârful sezonului ComcastCMCSA
Turul de afaceri Top 10 clasamente. În total, primii 10 clasați în clasamentul sezonului regulat FedExCup au un bonus de 20 de milioane de dolari. Scheffler a primit, de asemenea, un milion de dolari suplimentar pentru capturarea Aon Risk Reward Challenge de-a lungul sezonului, o competiție unică care înregistrează cele mai bune două scoruri de la fiecare eveniment participant la care concurează un jucător.

Scheffler are acum șansa de a-și dubla totalul total al sezonului, deoarece câștigătorul Cupei FedEx din acest an va primi 18 milioane de dolari, inclusiv 17 milioane de dolari în numerar (celălalt 1 milion de dolari este amânat în contul de pensionare).

Primii 125 de jucători din calificarea FedExCup au câștigat un loc în playoff-urile PGA Tour, care încep cu Campionatul FedEx St. Jude la TPC Southwind din Memphis, în perioada 11-14 august. De acolo, 70 de jucători avansează la Campionatul BMW de la Wilmington Country Club (Delaware) în perioada 18-21 august. Primii 30 trec la Campionatul Turului din 25-28 august la East Lake Golf din Atlanta.