Scottie Scheffler a câștigat mai mult în cinci evenimente decât a câștigat Jack Nicklaus în cariera sa în turneul PGA

Câștigând trei din ultimele cinci evenimente PGA Tour în care a participat, Scottie Scheffler a făcut ceva ce Jack Nicklaus nu a făcut niciodată: urca pe locul 1 în clasament. Clasamentul oficial mondial de golf. Bine, merită menționat că OWGR de golf nu a început de fapt până în 1986, anul în care Nicklaus și-a câștigat recordul al 18-lea și ultimul major la vârsta de 46 de ani.

În timp ce clasamentul oficial de golf se poate schimba acum în fiecare săptămână, nu a fost chiar un lucru în perioada de glorie a lui Nicklaus. Dar Ursul de Aur a fost recunoscut ca jucătorul numărul 1 în World of Professional Golf Annual a lui Mark McCormack de la sfârșitul anului în fiecare an, din 1968 până în 1977. Nicklaus a câștigat în cele din urmă peste 5.7 milioane de dolari de-a lungul carierei sale în Hall of Fame în PGA Tour.

Scheffler, în vârstă de 25 de ani, a eclipsat acest total în șase săptămâni. Da, premiul în bani al golfului profesionist de astăzi este în mod evident mai mic pe cel de altădată, dar totuși deschide ochii.

Scheffler a strâns 2.1 milioane de dolari pentru victoria sa convingătoare la Campionatul Mondial de golf Dell Technologies Match Play, la puțin peste trei săptămâni după ce a băgat peste 2.1 milioane de dolari pentru victoria sa la Arnold Palmer Invitational. Tânărul texan, care a devenit profesionist în 2018, a câștigat, de asemenea, aproape 1.5 milioane de dolari luna trecută, cu victoria sa în playoff la Waste Management Phoenix Open - primul său titlu PGA Tour.

În decurs de șase săptămâni, Scheffler nu numai că a urcat în vârful clasamentului mondial oficial de golf, ci a strâns și aproape 6.2 milioane de dolari în câștiguri.

„Bănuiesc că recuperez puțin timpul pierdut, poate în ultimele săptămâni”, a spus Scheffler, care, apropo, a câștigat mai mult de 6 milioane de dolari în primele 70 de starturi în turneul PGA înainte de victoria sa remarcabilă în Arizona. „Chiar nu știu ce să spun. Capul meu se cam învârte acum, să fiu sinceră.”

Scheffler, desigur, se numără printre favoriții cotelor care se îndreaptă către Turneul Masters din 7-10 aprilie, unde Nicklaus a câștigat un record de șase ori. Scheffler a terminat în top 20 în singurele sale două apariții la Augusta National, inclusiv o egalitate pentru locul 18 anul trecut.