Arabia Saudită provoacă un șoc seismic la Cupa Mondială Argentinei

Saleh Al-Shehri din Arabia Saudită sărbătorește alături de colegii săi de echipă după ce a marcat un gol pentru 1-1 în timpul meciului din Grupa C de la Cupa Mondială FIFA Qatar 2022 dintre Argentina și Arabia Saudită pe stadionul Lusail pe 22 noiembrie 2022 în Lusail City, Qatar .

James Williamson – Ama | Getty Images Sport | Getty Images

Arabia Saudită a produs una dintre cele mai mari supărări din istoria Cupei Mondiale, deoarece efortul solo uimitor al lui Salem Al-Dawsari a asigurat o victorie cu 2-1 în fața Argentinei în Grupa C pe stadionul iconic Lusail.

Timpul s-a oprit în timp ce Al-Dawsari a scos mingea din cer și a întors înăuntru doi fundași Argentinei înainte de a-și curma finalul dincolo de îndemâna fundașului Aston Villa, Emiliano Martinez, producând unul dintre cele mai mari momente ale oricărei finale ale Cupei Mondiale.

Lionel Messi dăduse avantajul unuia dintre favoriții dinaintea turneului de la punctul de penalty după o decizie VAR controversată (10), dar Saleh Al-Shehri a egalat la doar trei minute în a doua repriză pentru a crea o supărare atotputernică.

Rezultatul a pus capăt celor 36 de meciuri neînvinse ale Argentinei, întinzându-se până la înfrângerea împotriva Braziliei în urmă cu trei ani, dar aceasta a fost cea mai grozavă zi din istoria fotbalului din Arabia Saudită.

„Asta doare foarte mult. Visam să începem Cupa Mondială cu o victorie”, a spus partenerul de atac al lui Messi, Lautaro Martinez. „Dar s-a întâmplat și acum trebuie să ne antrenăm și să gândim înainte.

„Am pierdut acest meci din cauza propriilor greșeli, mai ales în a doua repriză. Sunt detalii care fac diferența și trebuie să ne corectăm greșelile.”

Când Argentina a pierdut ultima dată meciul din grupa de deschidere a Cupei Mondiale în 1990 – împotriva Camerunului – a ajuns în finala în care a pierdut în fața Germaniei, dar asta va fi de puțină consolare pentru sud-americani chiar acum, după înfrângerea în fața națiunii aflate pe locul 51 în fotbal mondial.