Evaluările jucătorilor și ceea ce am învățat

FC Barcelona a trecut cu opt puncte de Real Madrid în fruntea Ligii după ce a învins Sevilla cu 3-0 pe Camp Nou duminică seara, grație golurilor lui Jordi Alba, Gavi și Raphinha.

Iată câteva evaluări ale jucătorilor și ce am învățat din egalitate.

Marc-Andre Ter Stegen

Nu a avut nimic sau nimic de făcut în cea mai mare parte a jocului, cu excepția faptului că a fost atent la câteva contraatacuri care nu au însumat nimic și a trebuit să reia jocul lui Barca când mingea i-a fost transmisă înapoi. Abia a fost testat de o lovitură de cap târziu după ce Barca era deja bine în față. 7

Jordi Alba

A lovit o minge minunată pentru Raphinha după ce Busquets a fost scos și și-a asumat banderola de căpitan. La un sfert de oră plecat, a avut ghinion să nu-l găsească pe Lewandowski în careu cu o centrare apărata și o altă minge a lui amenința din cornerul rezultat. A renunţat la o acţiune periculoasă în minutul 35, când a părut a fi expus în urma unei pase pe dreapta a lui Sevilla. Una dintre centrele sale de la sfârșitul primei reprize a fost aproape un autogol al lui Nemanja Gudelj, iar acesta și-a meritat din plin deschiderea în jurul orei. A oferit un asistent pentru Raphinha și îi va oferi lui Alejandro Balde o mulțime de rivalitate de poziție în această acțiune. 9 – OMUL MECIULUI

Andreas Christensen

O altă performanță solidă a danezului care este mereu cool și compus. A ajutat la scutirea potențialelor înroșiri ale lui Pedri atunci când „8” a pierdut mingea la mijlocul terenului în prima repriză. 8

Ronald araujo

S-a apropiat cu o lovitură de cap dintr-un corner în minutul 17. A urmărit bine pentru a bloca o pasă periculoasă a Sevilla peste care se apropia de pauză, deși a fost ridicat un steag de ofsaid. Am primit aplauze pentru un dublu tackle cu capul lui Ivan Rakitic. A ieșit pentru a doua repriză, în ciuda unui tackle urât și a fost puternic până la final. 8

Jules Koundé

Jocul de dreapta îi permite francezului să avanseze și să fie aventuros. El a fost arhitectul uneia dintre cele mai promițătoare mișcări ale lui Barca din prima repriză, care a conectat bine cu Raphinha, doar că Lewandowski a fost prea lent încercând să-l aducă pe Gavi în acțiune. L-a găsit pe Raphinha cu mingea lungă care ia permis să-l pună pe Gavi. 8

Sergio Busquets

A fost scos devreme pentru Franck Kessie după un fault urât timpuriu, așa că nu a avut suficient timp pentru a avea un impact asupra meciului. Sperăm că bătaia lui nu este prea gravă, având în vedere calendarul plin al lui Barca. Conform Cadena SER, tabăra lui a spus că comandantul ar putea fi plecat timp de două până la trei săptămâni. -

Frenkie de Jong

A avut o pornire devreme strălucitoare controlând tempo-ul, dar a început să piardă bătălia de la mijlocul terenului într-o perioadă bună de 10 minute pentru Sevilla, cu aproximativ 35 pe cronometru. A fost mai bine după pauză și a jucat pe Alba pentru a o ajuta pe Raphinha. 7

pedri

Căutând mereu să conecteze jocul și să treacă prin mingea finală, dar a fost destul de anonim în prima repriză. A avut o secundă 45 mult mai bună și a exercitat mai multă influență asupra jocului. 7

Gavi

S-a înviat aproape oferind un asist lui Lewandowski în prima repriză. Rareori a fost de partea pierzătoare a duelurilor aeriene, în ciuda înălțimii sale mici. S-a deschis frumos terenul într-o pauză care a fost încheiată de luarea proastă a deciziilor de la Raphinha. Aproape decapitat de Loic Bade, dar a îndepărtat-o. A fost o amenințare constantă, iar câștigul a fost golul lui în minutul 70, primul său în tricoul „6”, când Raphinha l-a găsit la stâlpul din spate. 8

Robert Lewandowski

A avut o deschidere liniștită cu 15 minute înainte de a fi adus în joc de Alba și Gavi. Aproape a transformat o pasă cu capul în jos a tânărului de 18 ani, dar apoi a căzut din nou până când o rachetă aproape a trecut pe lângă Bono în stâlpul său din stânga și a fost respinsă de starul marocan Qatar 2022. Ar fi trebuit să se descurce mai bine când i s-a dat frâiele unei mișcări periculoase la sfârșitul primei reprize și trebuia să-l găsească pe Gavi mai devreme. Aceeași logică s-a aplicat la o altă centrare alba după interval. Deși a fost aproape cu o lovitură liberă întârziată, dar nu a fost prea mult de spus. 6

Raphinha

Încrederea brazilianului crește din nou când vine vorba de a încerca să-și asume adversarii, deși s-a bucurat de puține succese timpurii. Xavi a fost supărat pe el când a făcut puțin ca Gavi să deschidă parcul la mijlocul terenului și să-l treacă pe flancul drept cu jumătate de oră. A ieșit în repriza secundă cu un arc în pas și sa mutat mai central când Kounde a acoperit dreapta, dar l-a bifat din nou pe Xavi când a irosit o altă piersică a unei centrari de Alba la stâlpul din spate. S-a răscumpărat cu o asistență inteligentă pentru Gavi și ar fi putut fi eroul atunci când a jucat peste cap la scurt timp după, dacă nu și-ar fi renunțat la efort. A câștigat o lovitură liberă periculoasă în pragul șutului, apoi a obținut golul pe care rezistența lui l-a meritat. Adus pentru Ferran Torres în aplauze. 8

Membrii supleanți

Franck Kessie

Picioarele rapide și o pasă rece către Raphinha au atras uralele mulțimii. A interceptat un tackle periculos în propria careu de pedeapsă într-o perioadă în care Sevilla a fost echipa mai bună aproape de pauză. I-a oferit un ajutor minunat și inteligent pentru Alba cu o scădere a piciorului, culminând cea mai bună performanță pentru Barca de când s-a alăturat de la AC Milan la un transfer gratuit. 8

Ansu Fati

Nu a reușit să-și învingă omul într-o spargere rapidă pe aripa stângă, dar a avut puțin timp să intre în joc. 6

Ferran Torres

A jucat o minge slabă în careu, aproape de minutul 90, care a fost una dintre puținele atingeri într-un scurt cameo. 6

Marcos Alonso, Alejandro Balde

-

Ce am invatat...

Căpitanul Jordi Alba poate fi de încredere că va conduce trupele în lipsa lui Busquets, dar Xavi trebuie acum să decidă dacă poate continua cu mijlocul său de patru oameni și are luxul pernei de opt puncte pentru a încerca lucruri noi dacă este necesar.

Kessie i-a dat ceva de gândit în această privință, iar Raphinha și-a declarat argumentul pentru că este extrema dreaptă fixă ​​și că nu l-a lăsat pe Xavi să-l folosească pe Gavi ca pe un fals în schimb într-un rejig.

Jucătorii Barcei au acum a câștigat o provocare dată lor de Xavi și se va bucura de două zile de odihnă. După aceea, este Villarreal plecat peste o săptămână.