Trecerea Tortei? Carlos Alcaraz, 19 ani, pune capăt seriei de 25 de victorii ale lui Rafael Nadal împotriva adversarilor spanioli

Unele meciuri ajung să fie puncte de cotitură în istoria tenisului.

Când Roger Federer l-a învins pe Pete Sampras în cinci seturi în runda a patra de la Wimbledon în 2001, în cele din urmă a fost văzută ca o trecere a torței de la o legendă la alta.

Rămâne de văzut dacă meciul de vineri de la Madrid dintre colegii spanioli Rafael Nadal și Carlos Alcaraz devine și un moment de trecere a torței, dar deocamdată este o victorie istorică pentru tânărul de 19 ani, deoarece a devenit primul adolescent care a învins vreodată. Nadal pe zgură.

Cu Regele Spaniei stând pe teren, Alcaraz a depășit o accidentare la gleznă în al doilea set pentru a pune capăt seriei de 25 de meciuri și șase ani de victorii consecutive a lui Nadal împotriva colegilor spanioli, 6-2, 1-6, 6-3, pentru a avansa în semifinală. confruntare cu numărul 1 mondial Novak Djokovic sâmbătă. Alcaraz și-a extins la cinci seria de victorii împotriva adversarilor din Top 10.

„Nu știu ce să spun, este incredibil să joci pe acest stadion împotriva celui mai bun atlet din istorie în Spania, cel mai bun jucător din istorie pe zgură”, a spus Alcaraz lui Prakash Amritraj la Tennis Channel. „A fost un meci incredibil. Vizionarea Regelui Spaniei a fost uimitoare pentru mine, nu am jucat niciodată în fața unei persoane atât de grozave. Pentru mine, este un vis devenit realitate.”

Alcaraz a intrat în meci cu un record de 0-2 împotriva lui Nadal, câștigând doar trei meciuri în meciul lor de la Madrid în urmă cu un an. Dar știa că are o oportunitate de aur dată fiind lipsa jocului de meci a lui Nadal. Legenda spaniolă a rămas fără acțiune timp de șase săptămâni în urma unei accidentări la coaste și a ajuns la Madrid cu puțină sau deloc pregătită pe zgură.

Alcaraz, clasat pe locul 9 în lume, s-a îmbunătățit la 26-3 în 2022. A câștigat trei titluri, inclusiv Miami Open, primul titlu Masters 1000 din cariera sa.

Nadal, de 21 de ori campion de Grand Slam, care venea dintr-un meci de 3 ore și 9 minute împotriva lui David Goffin joi, este acum 22-2 în 2022 cu trei titluri, inclusiv Australian Open.

După acel meci, Nadal spusese că are de-a face cu o „rănire cronică la picior” care îl face să schiopee „multe zile din viața mea”.

La punctul final al celui de-al treilea joc din setul secund, Alcaraz a luat o scădere în timp ce alerga spre dreapta și a ajuns să-și rotească glezna dreaptă și să aterizeze stângaci pe mâna dreaptă. A luat o pauză medicală și și-a întins glezna.

Nadal s-a năpustit asupra slăbiciunii adversarului său și a dominat setul al doilea.

„M-a afectat foarte mult”, Alcaraz a spus „Când am pierdut al doilea set, m-am gândit că pot să mă întorc, să fac tot posibilul, să încerc totul pe teren, să lupt până la ultima minge. A fost cheia.”

Alcaraz nu a mers în setul trei, în ciuda accidentării. El a rupt din dragoste pentru un avantaj de 3-1 și apoi a ținut serviciul pentru a încheia meciul, câștigând după ce a făcut o salvare defensivă extraordinară cu un rever și apoi a lovit un șut de pas cu forehand pe lângă Nadal la plasă.

„Cred că trebuie să merg”, a spus el pe Tennis Channel despre procesul său de gândire după accidentare. „Dacă pierd, dacă pierd, ei bine, simt că fac lucrurile corect. Sunt fericit cu asta dacă îmi lipsește, dar astăzi am făcut-o și a fost incredibil.”

Alcaraz îl va înfrunta acum pe Djokovic pentru prima dată după ce numărul 1 mondial l-a învins pe numărul 14 Hubert Hurkacz cu 6-3, 6-4 pentru a ajunge la a șaptea semifinală din Madrid. Dacă Nadal ar fi câștigat, ar fi însemnat o a 59-a întâlnire între el și Djokovic.

No. 5 mondial Stefanos Tsitsipas îl va avea pe numărul 3 pe Alexander Zverev în cealaltă semifinală de la ora 3 ET.

Sârbul a lovit mingea cu profunzime, precizie și putere necruțătoare, în timp ce a controlat punctele cu loviturile de la sol pentru a avansa după 78 de minute și a-și îmbunătăți recordul perfect împotriva lui Hurkacz la 4-0.

„Am servit foarte bine în setul doi, cred că asta m-a ținut în viață”, Djokovic a spus în interviul său la tribunal. „Am fost mulțumit de felul în care construiam puncte. Am încercat să-l fac să fugă și să rateze și, per total, a fost o performanță solidă.

Alcaraz poate fi următorul lucru important în tenisul masculin și va avea acum o oportunitate de aur împotriva lui Djokovic, presupunând că glezna lui este suficient de sănătoasă pentru a juca la cel mai înalt nivel.

Djokovic a devenit profesionist în 2003, în timp ce Alcaraz sa născut în 2003. Djokovic are 84 de titluri în carieră, Alcaraz patru.

„Da, sunt încântat să joc împotriva celui mai bun jucător din lume, el este numărul 1 în acest moment”, a spus Alcaraz la Tennis Channel. „Vreau să fac la fel ca Nalbandian în urmă cu câțiva ani.”

Argentinianul este singurul jucător care i-a învins pe cei trei mari ai lui Roger Federer, Nadal și Djokovic în același turneu. El a realizat isprava la Madrid în 3, când evenimentul s-a jucat pe teren dur.

„Îi voi trimite un mesaj lui Nalbandian cum a făcut-o”, a spus el în interviul său la tribunal.

Cât despre înfruntarea lui Djokovic, acesta a spus pe Tennis Channel: „Pot doar să spun că voi lupta până la ultima minge, îmi voi face jocul. Mă voi bucura de meci și să vedem ce se va întâmpla.