Eșecurile Gridiron-ului lui Pac-12 evidente în perioada playoff-ului de fotbal universitar

Pac-12 are doar o singură apariție în playoff de fotbal universitar decât Grupul celor cinci.

Nu vă înșelați, conferința a rămas cu mult în urma altor conferințe Power Five când a adus ceva la masa CFP.

De fapt, când a fost ultima dată când o echipă din Pac-12 a intrat în playoff? (* Puteți găsi răspunsul mai jos.)

După un început bun în era playoff-ului, care a început în 2014, Pac-12 a fost lăsat în mare parte pe exterior, uitându-se înăuntru. Poate că Lincoln Riley are un sezon magic sau două pregătite la USC, deși ar fi dulce-amărui cu troienii. și UCLA părăsind conferința în favoarea Big Ten, în vigoare în 2024.

În timp ce Grupul celor Cinci Cincinnati a zdrobit plafonul anul trecut, Pac-12 s-a spulberat de prea multe ori când s-au prezentat oportunități de playoff, sau cel puțin o șansă bună la unul.

Iată o privire asupra modului în care s-a descurcat conferința, sau nu, de când a fost adoptat formatul playoff-ului.

2021: Oregon a fost pe locul 4 în clasamentul inițial CFP și aparent controla soarta sa. De fapt, Ducks au ajuns pe locul 3 o săptămână mai târziu, după ce au învins Washington pe drum. Echipa lui Mario Cristobal a rămas pe locul 3, îndreptându-se spre o ciocnire pe locul 23, Utah, în penultimul meci al sezonului regulat.

Utah, care a intrat în jocul respectiv cu trei înfrângeri, a marcat o pereche de touchdown-uri în ultimele 27 de secunde ale primei reprize și a trecut la victoria cu 38-7 și a eliminat orice speranță de reprezentare a Pac-12 în playoff. Pentru o bună măsură, Utah a suflat din nou Oregon în meciul de campionat de conferință.

2020: Când a fost dezvăluit clasamentul inițial, Oregon neînvins avea 15th și în spatele a opt echipe cu cel puțin o înfrângere, inclusiv trei cu o pereche de înfrângeri. Diferența, desigur, a fost că Ducks au jucat doar trei jocuri până în acel moment, deoarece Pac-12 nu a intrat pe teren în timpul sezonului perturbat de virus până în noiembrie. După cum s-a dovedit, cea mai mare echipă de la conferință a obținut în clasamentul CFP a fost USC pe locul 13.

2019: Oregon a intrat în jocul său din 23 noiembrie la Arizona State cu 9-1 și pe locul 6 în CFP. Speranța lui Ducks în playoff s-a încheiat când au pierdut în fața Sun Devils, care aveau scor 2-5 în jocul conferinței și pe o serie de patru înfrângeri consecutive. Cu toate acestea, conferința încă mai avea aer în balon, deoarece în acea săptămână Utah a eliminat Arizona pentru a se îmbunătăți la 10-1 și numărul 6.

Cu Oregonul ieșit din imaginea playoff-ului, Utes de la Kyle Whittingham a intrat în jocul pentru titlul Pac-12 împotriva Ducks pe locul 5 și cu o șansă de a ajunge în finalul patru. Cu toate acestea, Oregon a luat un avans de 20-0 în repriză și a ajuns la titlul conferinței, punând capăt speranților de playoff din Utah și Pac-12.

Odată cu victorie, Oregon a urcat pe locul 6 în clasamentul final al CFP, chiar acolo unde se aflau înainte de a se lovi de statul Arizona.

2018: A fost o șansă lungă, cu siguranță, deși statul Washington nr. 8 a avut totuși o șansă să ajungă în playoff când l-au găzduit pe rivalul Apple Cup, Washington, în finala sezonului regulat, cu Pac-12 North pe linie. Acele speranțe subțiri au fost spulberate în pierderea în fața Huskiilor.

Pierderea a fost un dublu zgomot pentru Cougars lui Mike Leach. Nu numai că înfrângerea a închis șansele de playoff ale lui Pac-12, dar, pierzând în fața rivalului lor, WSU a rămas acasă săptămâna următoare, în timp ce Huskies au jucat și au învins Utah pentru titlul conferinței.

2017: No. 10 USC a intrat în meciul din campionatul de conferință împotriva lui Stanford cu o șansă de la distanță de a ajunge în playoff. Pe lângă faptul că se ocupă de propria lor afacere într-o seară de vineri, Southern Cal avea nevoie de mai multe supărări pentru a avea loc a doua zi și, chiar și atunci, nimic nu era garantat. Troienii au învins Stanford, deși nu au primit favorurile de care aveau nevoie în altă parte și s-au mulțumit pentru Rose Bowl, unde au pierdut în fața statului Ohio.

* 2016: Răspunsul la întrebarea trivia menționată mai sus a fost Washington Huskies, care a pierdut cu Alabama într-o semifinală CFP la Peach Bowl. La 8-0, Huskies au trecut pe locul 5 în clasamentul inițial din playoff, au urcat pe locul 4 și apoi au alunecat pe locul 6 după ce au pierdut în fața USC a doua sâmbătă a lunii noiembrie. Cu două săptămâni rămase în sezonul regulat, echipa lui Chris Peterson avea nevoie de ajutor... și l-a primit.

În primul rând, Huskies au învins cu ușurință statul Arizona, în timp ce numărul 5 Louisville a fost eliminat de Houston. Săptămâna următoare, după ce a ajuns pe locul 5, UW a trecut peste rivalul Washington State, în timp ce numărul 4 Michigan a pierdut în prelungiri duble pe locul 2 Ohio State. Rezultatul a fost că Washington și Michigan și-au schimbat locurile în clasamentul CFP. Numărul 4 Huskies l-a eliminat apoi pe locul 8 Colorado în jocul de campionat Pac-12 pentru a rămâne pe locul 4 în clasamentul final și o întâlnire cu Crimson Tide numărul 1.

2015: La 8-1 și pe locul 7 în clasamentul CFP, Stanford a avut o șansă foarte bună să ajungă în playoff. Multe lucruri care trebuiau să se întâmple pentru ca Cardinalul să facă tăierea finală s-au pus la punct. Cu excepția unui detaliu major: echipa lui David Shaw a pierdut acasă în fața Oregonului neclasat și a căzut cu 8-2 și pe locul 11. Cu asta, visele lor de playoff au fost zdrobite.

Partea frustrantă din perspectiva lui Stanford și cea a conferinței este că Cardinalul a revenit pentru a-l învinge pe Cal, nr. 6 Notre Dame și numărul 20 USC în jocul de titlu Pac-12. În tot acest timp, echipele care le precedeau în clasament pierdeau. Din păcate, pierderea Oregonului a lăsat prea mult teren de recuperat, iar Stanford a fost pe locul 6 în clasamentul final.

2014: Primul an al playoff-ului de fotbal colegial, care a avut șapte săptămâni de clasamente înainte de a fi redus la șase sezonul următor, a avut Oregon cu 7-1 pe locul 5 în clasamentul inițial. Ducks au urcat pe locul 2, unde au rămas (în spatele Alabama) în ultimele săptămâni, lucru de care s-au asigurat eliminând numărul 7 Arizona în jocul pentru titlul conferinței. Wildcats au fost responsabili pentru singura înfrângere a Rațelor în sezonul regulat.

Singura altă echipă care a apărut în primele patru în fiecare săptămână a fost Florida State, pe care echipa lui Mark Helfrich a învins-o datorită unei a doua reprize uriașe a jocului care a fost o vitrină a primelor două alegeri (Jameis Winston, Marcus Mariota) în draftul NFL patru. luni mai tarziu. Ducks au pierdut apoi în fața Ohio State în meciul din campionatul național pentru a termina cu 13-2. Este singura apariție a lui Pac-12 în jocul de campionat CFP.