Ousmane Dembele, îndoielnic pentru El Clasico, după ce a raportat o recuperare lentă

Atacantul FC Barcelona Ousmane Dembele este acum îndoielnic să revină pentru o parte din 19 martie a El Clasico împotriva lui Real Madrid, după ce s-a raportat că recuperarea lui din accidentare progresează mai lent decât se aștepta.

Numărul „7” a fost scos din acțiune din 28 ianuarie, când a oprit cu o lovitură la coapsă la 26 de minute în deplasare la Girona în La Liga și a fost înlocuit de eventualul marcator Pedri în victoria cu 1-0.

Inițial s-a raportat că francezul ar putea lipsi timp de cinci săptămâni, care ar deveni șase dacă ar face o posibilă întoarcere pentru excursia de duminică la Athletic Club din Bilbao.

Rapoartele de la AS Luni a spus că Pedri, care încearcă de asemenea să treacă peste propria lovitură la coapsă, ar putea, de asemenea, să facă călătoria la San Mames și să i se înmâneze un cameo de 20-25 de minute spre finalul meciului.

Se alătură perechii pe lista accidentărilor se află Robert Lewandowski și, în timp ce toți cei trei bărbați au fost însemnați în mod colectiv pentru a don Blaugrana încă o dată pentru un Clasico de 19 martie în La Liga care ar putea decide cursa pentru titlu, RAC1 și Mundo Deportivo pretinde că Dembele este îndoielnic și pentru acel meci.

RAC1 spune că recuperarea lui Dembele merge mai lent decât era de așteptat inițial, Barca preferând să acționeze cu prudență.

În timp ce Dembele este cu siguranță exclus pentru întâlnirea Athletic Club, participarea lui împotriva lui Madrid nu mai este o certitudine.

Dacă Dembele nu reușește într-adevăr să se înscrie pe lista echipei pentru El Clasico, el ar putea folosi pauza internațională pentru a se odihni și apoi să revină în final împotriva lui Elche în ligă pe 1 aprilie.

Câteva zile mai târziu, Barca se confruntă din nou cu Madrid într-unul dintre cele mai mari meciuri ale sezonului și va încerca să-i țină într-un impas sau să-i învingă încă o dată în manșa secundă a semifinalei Copa del Rey, având în vedere avantajul de 1-0 câștigat la Bernabeu săptămâna trecută în prima întâlnire.

În lipsa lui Dembele, Raphinha și Ferran Torres au fost încercați de Xavi pe aripi cu rezultate mixte.

Totuși, duminică, Raphinha a marcat singurul gol al meciului împotriva lui Valencia, care a adus Barca la un avans de nouă puncte în fruntea tabelului.