Novak Djokovic a câștigat al 90-lea titlu în carieră în fața lui Tsitsipas, pare un jucător care va învinge la finala turneului mondial

Este posibil ca Novak Djokovic să fi ratat US Open, dar profită la maximum de al patrulea trimestru al anului său.

Sârbul în vârstă de 35 de ani a câștigat al doilea titlu consecutiv în această toamnă — și al 90-lea din carieră — învingându-l pe Stefanos Tsitsipas, scor 6-3, 6-4, în finala Astana Open din Kazahstan.

Cu titluri consecutive în Tel Aviv și Kazahstan, Djokovic s-a calificat acum în finala ATP World Tour, alăturându-se pe numărul 1 mondial Carlos Alcaraz, Rafael Nadal, Casper Ruud și Tsitsipas, care au căzut cu 0-9 în finala ATP 500.

„De fapt, am îndrăznit să visez”, Djokovic a spus. „Întotdeauna am sperat că voi avea o carieră grozavă. Evident, nu știam cantitatea de finale pe care urma să joc, numărul de turnee pe care urma să le câștig, dar intenția mea a fost întotdeauna să ating cele mai înalte culmi în sportul nostru.”

El a adăugat: „Sunt foarte recunoscător și binecuvântat că pot juca atât de bine în această etapă a vieții mele. Știi, 35 nu înseamnă 25. Dar cred că experiența, probabil, în astfel de meciuri și ocazii mari ajută și la abordarea mentală în mod corect.”

Campionul de 21 de ori de Grand Slam a câștigat al patrulea titlu în acest sezon, inclusiv Openul Italiei și Wimbledon. Nu i s-a permis să joace la Australian Open și US Open din cauza faptului că nu a fost vaccinat împotriva Covid-19 și a pierdut în fața lui Nadal în sferturile de finală la Roland Garros.

Djokovic a câștigat cel de-al 90-lea titlu din carieră, în urma lui Jimmy Connors (109), Roger Federer (103), Ivan Lendl (94) și Nadal (92).

Djokovic a spus că lipsa de la turneu timp de aproape trei luni l-a făcut să fie mai înfometată să câștige titluri.

„Ei bine, a fost”, a spus Djokovic. „Nu aș putea cere o reluare mai bună a sezonului. Sunt super pompat și motivat să închei sezonul la fel cum am făcut-o în ultimele două săptămâni.”

Traseul lui Djokovic către titlu a inclus o victorie ciudată în semifinală în fața fostului număr 1 mondial Daniil Medvedev sâmbătă în care rusul s-a retras din meci după ce a câștigat primul set cu 6-4 și l-a pierdut pe al doilea la departajare, 7-6(6) .

„Este a doua oară în viața mea că mă retrag așa cu un mușchi tras”, Medvedev a explicat mai tarziu. „Așa că aici, la al doilea punct al tie-break-ului, am simțit un pic ciudat în adductor. Prima dată m-am gândit că poate este o crampe și după ce am spus: „Nu, probabil nu o crampe”.

„Și în timpul tie-break-ului, am simțit că pot juca cinci, încă 10 puncte, dar atât. Dacă mai joc un set, o poți face, dar probabil că poți rata jumătate de an în loc de o lună.”

Tânărul de 26 de ani nu scăpase niciun set în drum spre semifinalele cu Djokovic și a arătat puternic împotriva sârbului în a 11-a întâlnire, înainte ca acesta să fie forțat să se retragă.

„De fapt, nu am idee ce este corect”, a spus Medvedev când a discutat despre decizia sa de a se pensiona. „Dacă aș câștiga, nu aș juca finala. Am spus: „OK, doar încerc să lovesc niște lovituri”. Dacă reușesc să câștig, ei bine, nu pot face nimic, mă retrag. Dacă pierd, felicitări lui Novak, este încă în formă. Mult succes lui în finală.”

Djokovic arată acum ca jucătorul de învins, în timp ce se uită înainte pentru a juca Paris Indoors la sfârșitul lunii și apoi finala ATP World Tour de la Torino, 13-20 noiembrie. El este programat să joace și în noul Liga Mondială de Tenis din Dubai în decembrie.