Novak Djokovic a câștigat titlul de la Tel Aviv în primul eveniment de la Wimbledon

Novak Djokovic a revenit în cercul învingătorilor.

Jucând la primul său turneu de atunci câștigând Wimbledon în această vară, sârbul în vârstă de 35 de ani și cap de serie a învins-o pe Marin Cilic cu 2-6, 3-6, duminică, pentru a câștiga trofeul Tel Aviv Watergen Open. Campionul de 4 de ori de Grand Slam nu a renunțat la nici un set în drum spre cel de-al 21-lea titlu al carierei sale, după Jimmy Connors (89), Roger Federer (103), Ivan Lendl (94) și Rafael Nadal (92).

Odată cu victoria, Djokovic a devenit primul om care a câștigat un titlu pe terenuri grele, pe zgură (Roma) și iarbă în acest sezon. El a câștigat 20 din ultimele 21 de meciuri oficiale, cu singura înfrângere venind la Nadal în sferturile de finală de la Roland Garros.

Djokovic este acum pe locul 7 în lume pentru că nu a strâns puncte din câștigarea Wimbledonului, după ce ATP a scos de puncte evenimentul după ce oficialii de la Wimbledon au interzis jucătorii ruși și belaruși.

A jucat săptămâna trecută la Laver Cup în ceea ce a fost Federerevenimentul de rămas bun al lui, în care sârbul a pierdut în fața canadianului Felix-Auger Aliassime în seturi consecutive, după ce a distrus-o pe semifinalista de la US Open Frances Tiafoe. Team World a învins Echipa Europei în acest eveniment, oferindu-i căpitanului John McEnroe prima sa victorie asupra rivalului său, căpitanul echipei Europei Bjorn Borg.

Djokovic nu a pierdut niciun set pe terenul ATP 250, unde nu a fost niciodată în dificultate împotriva unui grup de adversari periculoși. Tânărul în vârstă de 35 de ani și-a revendicat a treia coroană la nivel de turneu din 2022 și a 89-a din carieră.

Cilic s-a confruntat cu doar patru puncte de break la intrarea în finală, dar Djokovic a amenințat constant servirea adversarilor săi din spatele terenului, în timp ce el și-a dominat propriile jocuri de serviciu în spatele primului său serviciu. Sârbul nu s-a confruntat cu un break point în primul set și când s-a trezit cu probleme la doi în timp ce servea pentru set, a răspuns cu ași consecutivi.

Capul de serie s-a spart apoi pentru a doua oară în meci pentru a începe setul al doilea, cu o revenire profundă plătind din nou dividende. Acest avantaj s-a dovedit a fi suficient, Djokovic a câștigat coroana după o oră și 35 de minute.

Djokovic îl conduce acum pe Cilic, campionul US Open 2014, cu 19-2 all-time. Treisprezece dintre cele 19 victorii ale sale împotriva fostului nr. 3 mondial au venit în seturi drepte. În ciuda pierderii, a fost o săptămână bună pentru Cilic, care și-a sărbătorit 34 de ani de naștere pe 28 septembrie.

„A fost o săptămână fantastică pentru mine, sărbătorind ziua mea de naștere”, a spus Cilic în timpul ceremoniei trofeului. „Nu am avut ocazia să sărbătoresc cu atât de mulți oameni înainte], dar data viitoare voi cumpăra băuturi tuturor!”

Djokovic va merge săptămâna viitoare la Astana Open din Kazahstan și, de asemenea, intenționează să joace la Paris Indoors la sfârșitul lunii. El este programat să joace și în noul Liga Mondială de Tenis din Dubai în decembrie.