Nu există titluri de Cupă Mondială pentru echipele cu antrenori străini, dar au câștigat totul

După Cupa Mondială din Qatar 2022, multe echipe naționale și antrenori principali se gândesc la următorii pași. Seful Angliei, Gareth Southgate, a spus că va lua ceva timp pentru a se decide asupra viitorului său, iar Brazilia și Belgia se numără printre echipele care caută un nou antrenor principal.

Există multe dezbateri dacă Brazilia, Anglia sau alte țări ar trebui să angajeze un antrenor principal străin. S-a zvonit că Brazilia este interesată Carlo Ancelotti ca un potențial înlocuitor pentru Tite, în timp ce pe cealaltă parte a monedei, asociația de fotbal din Coreea de Sud a fost nevoită să emite o declarație pentru a respinge zvonurile că ar considera doar un antrenor principal local „patriotic”.

Ori de câte ori există o dezbatere cu privire la naționalitatea unui antrenor principal al echipei naționale, pare să apară întotdeauna o statistică: nicio echipă nu a câștigat vreodată Cupa Mondială cu un antrenor principal străin.

Dar acest argument are mai multe defecte.

În primul rând, doar opt țări au câștigat vreodată Cupa Mondială și multe turnee au avut loc înainte ca alegerea unui antrenor străin să fie chiar o considerație pentru majoritatea țărilor.

În al doilea rând, țările care au câștigat Cupa Mondială au fost în general cele cu cele mai puternice ligi și jucători, iar țările care produc cei mai buni jucători, cel mai probabil, produc și cei mai buni antrenori principali.

Și în al treilea rând, există mai multe competiții internaționale decât Cupa Mondială.

Când ne uităm la competițiile internaționale la nivel continental precum Copa America sau Cupa Africii a Națiunilor din ultimii ani, în cazurile în care un underdog a câștigat turneul, a avut în general un antrenor străin.

Canada (Cupa de aur 2000)

Cupa de Aur CONCACAF a fost dominată de SUA și Mexic care între ele au câștigat fiecare Cupă de Aur din 1991, în afară de una. Mexic a avut un antrenor principal argentinian Gerardo „Tata” Martino pentru victoria din 2019, în timp ce Jurgen Klinsmann din Germania a fost antrenor principal pentru victoria SUA în 2013.

Singura dată când nici SUA, nici Mexic nu au câștigat, cei defavorizați, Canada, au ridicat trofeul, cu un german, Holger Osieck, ca antrenor principal. Canada a trecut prin faza grupelor la aruncarea cu monede după ce a remizat cu Costa Rica și a invitat Coreea de Sud. Echipa lui Osieck a învins apoi Mexicul cu un gol de aur în sferturile de finală, înainte de a câștiga finala cu 2-0 împotriva invitaților din America de Sud Columbia.

Grecia (Euro 2004)

Într-un grup care cuprindea Spania, Rusia și Portugalia gazdă, toată lumea anulase Grecia. Poate că ar fi trebuit să observe că antrenorul principal al Greciei era Otto Rehhagel, care cu câțiva ani în urmă câștigase Bundesliga cu nou-promovata Kaiserslautern. Grecia a șocat Portugalia cu 2-1 în meciul de deschidere și a învins din nou gazdele în finală, de data aceasta 1-0.

Zambia (Cupa Africii a Națiunilor 2012)

Observatorii Cupei Mondiale ar putea să-l cunoască pe Herve Renard pentru cămașa lui albă norocoasă, asemănări cu Game of Thrones colegul Jaime Lannister, sau al lui discurs la jumătatea timpului pentru Arabia Saudită în timpul recentă victorie asupra Argentinei. Dar fanii fotbalului african îl vor cunoaște drept antrenorul principal care a condus Zambia la o victorie surprinzătoare în AFCON în 2012. Zambia a învins Coasta de Fildeș la penalty-uri în finală, dar Coasta de Fildeș a devenit ea însăși campioană a Africii doar trei ani mai târziu la AFCON. 2015, cu nimeni altul decât Herve Renard ca antrenor principal pentru al doilea său titlu AFCON.

Chile (Copa America 2015)

Chile a remizat 0-0 cu Argentina în Copa America 2015, apoi a câștigat loviturile de departajare pentru a câștiga trofeul pe teren propriu. Antrenorul lor principal la acea vreme era argentinianul Jorge Sampaoli, acum responsabil de Sevilla. Un an mai târziu, spaniolul argentinian Juan Antonio Pizzi a repetat trucul, învingându-și țara natală la penalty-uri, după un alt egal 0-0 pentru a oferi Chile titluri consecutive.

Qatar (Cupa Asiei 2019)

Antrenorul australian al lui Celtic, Ange Postecoglou, este singurul antrenor principal din acest mileniu care a câștigat Cupa Asiei cu țara sa natală. Japonia a câștigat turneul de trei ori din 2000 cu antrenori străini, iar Irakul l-a câștigat o dată.

Poate că Qatarul nu a impresionat la Cupa Mondială din 2022, dar au arătat că merită un loc în turneu în 2018, câștigând cu stil Cupa Asiei sub Felix Sanchez. Qatar a învins Emiratele Arabe Unite cu 4-0 în semifinale și Japonia cu 3-1 în finală, precum și a câștigat împotriva Arabia Saudită și Coreea de Sud la începutul turneului.

Aceste campionate continentale arată că statistica „niciun antrenor străin nu a câștigat Cupa Mondială” nu are prea multă greutate. Campionatele Europene UEFA ar putea să nu fie Cupa Mondială, dar fanii Angliei nu se vor plânge dacă un antrenor străin îi conduce pe cei trei lei la victoria la Euro 2024 din Germania.

Există și alte argumente, mai valide, pentru a alege un antrenor local în detrimentul unui antrenor străin.

Lipsa timpului de antrenament acordat antrenorilor echipei naționale ar putea însemna că orice inferioritate tehnică pe care o poate avea un antrenor local ar putea fi depășită dacă vorbește aceeași limbă și puterea motivațională a mândriei naționale. Un antrenor principal autohton poate acționa ca o inspirație pentru alți antrenori locali și, pe termen lung, țările vor dori să-și îmbunătățească nivelul de fotbal, astfel încât să producă antrenori de înaltă calitate, mai degrabă decât să angajeze antrenori străini ca o scurtătură către succes.

Unii oameni consideră chiar că ai un antrenor străin ca „Înșelăciune” și cred că FIFA ar trebui să aplice reguli similare ca și pentru jucători în ceea ce privește naționalitatea antrenorilor principali ai echipei naționale.

Toate aceste argumente merită luate în considerare, dar antrenorii străini nu ar trebui respinși doar pe argumentul că nicio țară nu a câștigat Cupa Mondială cu un antrenor străin, deoarece au câștigat toate celelalte trofee majore de acolo.