Noul record de prezență la playoff NWSL stabilit de două ori într-o singură noapte

Duminică, șase echipe au avansat în postsezonul Ligii Naționale de Fotbal Feminin pentru prima dată în istoria ligii. Houston și San Diego au găzduit meciurile din sferturile de finală duminică seară și ambele au stabilit recordul tuturor timpurilor în playoff în aceeași noapte.

Fanii din Houston apar în numere record

Houston Dash, al patrulea cap de serie, l-a găzduit pe KC Current pe al șaselea cap de serie, pe stadionul PNC, pentru o lovitură de la ora 4:00, ora centrală. Fanii din Texas și nu numai au recompensat ambele cluburi vânzând meciul. NWSL a raportat publicul din Houston a ajuns la 21,284 de fani, un meci vândut și un nou record de prezență la ligă.

Houston a primit un gol lui Kansas City devreme, înainte ca mijlocașul Sophie Schmid să înscrie primul gol din istoria playoff-ului Dash. KC Current a marcat în minutul 10 al timpului oprit pentru a avansa în semifinale împotriva lui OL Reign. Meciul semifinalelor de la Lumen Field din Seattle, WA, va începe duminică, 7 octombrie, la 30:23, ora de Est, pe CBS Sports Network.

Săptămâna trecută, Dash a anunțat că a vândut peste 14,000 de bilete care și-a depășit deja recordul anterior de prezență acasă de 13,025 stabilit pe 12 iulie 2015, împotriva lui Chicago Red Stars.

Kansas City Actualul atacant Lo'eau LaBonta a marcat devreme în primele cinci minute pentru a pune oaspeţii în avantaj. Mijlocașul de la Houston, Sophie Schmid, a pus echipa gazdă pe tablă în minutul 27. Kate Del Fava a marcat în minutul 10 de la oprire pentru a asigura victoria pe drum pentru Kansas City.

The Current a avansat în semifinale împotriva câștigătorilor NWSL Shield și a OL Reign, cel mai mare cap de serie. Meciul semifinalelor de la Lumen Field din Seattle, WA, va începe duminică, 7 octombrie, la 30:23, ora de Est, pe CBS Sports Network.

MAI MULTE DIN FORBEComisarul NWSL discută raportul Yates la Congresul Mondial al Sporturilor SBJ

San Diego Wave Luați titlul de participare la NWSL

Între timp, cel de-al treilea cap de serie San Diego Wave a găzduit Chicago Red Stars, cel de-al șaselea cap de serie, pe coasta de vest. The Wave a depășit recordul de duminică al Houstonului, cu 26,215 de fani. În primul lor sezon, San Diego deține recordul de prezență la playoff și sezonul regulat (32,000 stabilit pe 17 septembrie).

Similar jocului de la Houston, Wave a început pe călcâiul din spate, după ce atacantul de la Chicago Yuki Nagasato a deschis scorul. Emily van Egmond a marcat egalarea pentru San Diego în minutul 67 și Câștigător Gheta de Aur NWSL 2022 Alex Morgan a marcat golul victoriei la 20 de minute de la oprire.

Morgan și Wave avansează acum în semifinale împotriva echipei Portland Thorns, clasată a doua, duminică, 23 octombrie, la 5:00 PM, ora de Est, pe CBS Sports Network.