Maroc Prima echipă africană din ultimele patru după victoria cu 1-0 împotriva Portugaliei

Marocul a apărat și apoi a mai apărat ceva. Cu două linii masive în fața portarului lor Yassine Bounou, marocanii s-au mulțumit din nou să absoarbă presiunea, dar când s-au rupt au făcut-o cu o viteză amețitoare, provocând adesea un mare pericol în ultima treime. A fost planul care a adus succesul Spaniei și a făcut-o din nou împotriva Portugaliei când, în minutul 42, Youssef En-Nesryi a furnizat lovitura de cap a câștigătoarei, gol care a trimis într-un joc stadionul Al Thumama, orașele marocane, regiunea Magreb și lumea arabă. frenezie.

Mai presus de toate, chiar și ținând cont de cultura amazigh și arabă a Marocului, aceasta a fost o victorie pentru Africa. Pentru prima dată în istorie, continentul are un reprezentant în ultimele patru ale Cupei Mondiale. Nicio echipă din Africa nu a depășit vreodată ultimele opt ale turneului. În 2010, Luis Suarez și Uruguay au frânt inimile Ghanei din penalty. Senegalul ajunsese în sferturile de finală în 2002, la doisprezece ani după ce Anglia a eliminat Camerunul de la Cupa Mondială din 1990 în aceeași etapă.

Dar aici, puțini observatori au oferit Marocului o șansă după acumularea tumultoasă care l-a demis pe antrenorul principal Vahid Halilhodzic și o remiză grea în primul tur. Cu toate acestea, împotriva Croației, Belgiei, Canadei și Spaniei, nord-africanii au dovedit cât de formidabilă au avut. Marocul a avut cel mai bun record defensiv la Cupa Mondială. Totuși, plecarea lui Romain Saiss a însemnat că trei dintre cei patru din spatele de primă alegere ai Marocului au fost excluși din acest meci. Cât mai poate rezista Marocul? Într-o a doua repriză frenetică, Portugalia a campat în jumătatea Marocului, cu Cristiano Ronaldo revenind în echipă ca înlocuitor. Până la urmă, se pare că Fernando Santos nu a avut de ales decât să apeleze la jucătorul său vedetă.

Presiunea asupra ariergardei marocane a fost necruțătoare. Hakim Ziyech a fost următorul jucător care a șchiopătat. Marocul era epuizat fizic. Ar putea echipa antrenorului Walid Regragui să mai reziste încă 12 minute? Nu se strica încă. Joao Felix a lăsat să zboare un șut răgușit, egalat de o salvare strălucitoare cu o singură mână a lui Bounou. Portugalia a solicitat apoi un penalty împotriva lui Jawad El-Yamiq. Europenii au continuat să se oprească și, totuși, Marocul s-a apărat ferm.

Înlocuitorul Walid Cheddira a fost eliminat, primind cartonașul de două ori la succes. S-au adăugat opt ​​minute – opt minute au separat Marocul de istoria Cupei Mondiale. Apărarea sa a continuat să se miște la unison, acoperind, alunecând, abordând și frustrând Portugalia. Pe linia de margine, expresia lui Santos a trădat panică. Și apoi, în timp ce picioarele obosite, nervii zdrobiți și trupurile alergau în gol, arbitrul Facundo Tello a fluierat finalul. În lacrimi, Ronaldo a plecat spre dressing, dar a contat puțin. Cu un efort aproape supraomenesc, Marocul biruise. Reziliența, curajul și uniunea au rezonat. Un continent avea acum eroi proprii.