Marocul învinge Portugalia, devine prima țară africană sau arabă care ajunge în semifinale

Marocul a avansat sâmbătă în semifinalele Cupei Mondiale, învingând Portugalia cu 1-0 și devenind prima țară arabă și africană care a ajuns în optimile de finală din istoria turneului.

Fapte-cheie

Marocanul Youssef En-Nesyri a marcat singurul gol al meciului, cu capul o centrare a lui Yahya Attiyat Allah în minutul 42.

Marocul, care a înregistrat o nouă victorie șocantă în fața Spaniei în sferturile de finală săptămâna trecută, a rezistat împotriva Portugaliei, chiar dacă atacantul său vedetă, Cristiano Ronaldo, a intrat în meci imediat după pauză – el a fost respins din ultimele două meciuri ale echipei.

De asemenea, Marocul a fost forțat să reducă o persoană în ultimele minute de joc, după ce Walid Cheddira a primit un cartonaș roșu în al treilea minut al timpului adăugat, după ce a primit două cartonașe galbene la câteva minute unul de celălalt.

După victoria echipei, fanii au sărbătorit cu steaguri nu numai Marocului, ci și Palestinei și țării gazdă Qatar.

Tangentă

Managerul Portugaliei, Fernando Santos asezat Ronaldo la începutul meciului, a spus: „Nu este nicio problemă cu căpitanul nostru” și că „nu a avut nicio problemă cu decizia mea”. După victoria dominantă a echipei cu 6-1 în fața Elveției în optimile de finală la începutul acestei săptămâni, Ronaldo, fostul star de la Manchester United și Real Madrid, în vârstă de 37 de ani, și-a felicitat colegii într-un Instagram. post, numind câștigul lor o „expoziție de lux a unei echipe pline de talent și tinerețe” – deși material video din meci l-am surprins părând vizibil frustrat, spunând: „se grăbește să mă supună”. Înlocuitorul lui Ronaldo, Goncalo Ramos, în vârstă de 21 de ani, a marcat un hat trick în victoria Portugaliei în fața Elveției.

Ce să urmăriți

Campioana în vigoare, Franța, o înfruntă pe rivala Angliei în meciul final al sferturilor de finală, la 2:XNUMX ET, sâmbătă, iar câștigătorul se confruntă cu Marocul în semifinale miercuri. Argentina, care a rezistat cu puțin timp în meciul din sferturile de finală împotriva Olandei de vineri, după ce echipa olandeză a forțat prelungiri, va juca Croaţia, care și-a câștigat meciul împotriva Braziliei - o echipă favorizată pentru a câștiga turneul - în celălalt meci de semifinale ale Cupei Mondiale de marți. Finala dintre câștigătorii acelor meciuri este programată duminică, 18 decembrie.

Lecturi suplimentare

Șocant la Cupa Mondială: Croația o învinge pe Brazilia favorită, chiar dacă Neymar a egalat recordul de goluri al lui Pelé (Forbes)

Oftat de ușurare: Argentina supraviețuiește uluitoare revenire a Țării de Jos pentru a ajunge în semifinalele Cupei Mondiale (Forbes)

Ce să urmărești în finala Cupei Mondiale: Ultima dură a lui Messi, Neymar vs. Pelé, cursa Marocului pentru veacuri și nu numai (Forbes)