Golurile lui Mohamed Salah în Egipt ar putea oferi un impuls lui Liverpool

Liverpool FC nu a experimentat cel mai plăcut început de sezon 2022/23. Ei au câștigat doar două din primele cinci meciuri din Premier League și au îndurat rezultate slabe împotriva rivalilor locali Manchester United și Everton.

Jucătorul vedetă Mohamed Salah a reușit un gol în meciul de deschidere al sezonului - un egal dezamăgitor 2-2 împotriva lui Fulham - și a marcat în înfrângerea cu United cu 2-1 la Old Trafford, ceea ce îi oferă două goluri în șase meciuri. .

Deși sunt primele zile, iar șase meciuri sunt doar o mică mostră pentru a începe, randamentul său gol este de aproximativ jumătate din nivelurile obișnuite pentru Liverpool.

În ceea ce privește golurile la 90 de minute în Premier League, Salah este de obicei în jurul valorii de 0.60, deși sezonul trecut a fost de până la 0.75 și în primul său sezon la Liverpool a marcat în medie un gol la 90 de minute în ligă.

În acest sezon, Salah este la 0.33 goluri la 90 de minute — mult sub nivelurile sale obișnuite. Dar asta nu se datorează doar lui și este departe de cel mai rău jucător din echipă, deoarece Liverpool, ca colectiv, a suferit un început de sezon prost.

Pauzele internaționale sunt adesea deplânse de managerii de club, deoarece aceștia pun jucători în plus și le perturbă programul în ceea ce privește aceste jocuri suplimentare și călătoriile către și de la ei.

Antrenorul lui Liverpool, Jürgen Klopp, va fi fericit să vadă că Salah marchează de două ori pentru Egipt în meciul lor amical împotriva Nigerului.

Egiptul caută în prezent să se reconstruiască sub noul antrenor principal Rui Vitória, după ce a ratat Cupa Mondială din Qatar din această iarnă, iar noul șef a declarat importanța de a-l avea pe Salah în rândurile lor pentru această întâlnire și meciuri împotriva Nigerului și Liberiei.

„Ținta noastră principală din prima tabără este să obținem armonie între staff-ul tehnic și jucători”, a spus Vitória înaintea acestor amicale.

„Vreau, de asemenea, să monitorizez îndeaproape jucătorii, deoarece jocul cu echipa națională este total diferit de nivelul de club.”

Primul gol al lui Salah împotriva Nigerului l-a văzut primind mingea într-o poziție centrală în fața apărării, scoțându-și markerul cu o mișcare frumoasă pentru a lăsa mingea să-i curgă peste corp înainte de a o lovi dincolo de el.

Apoi a terminat așa cum am văzut de multe ori înainte, înainte de a scoate un penalty cu aplomb mai târziu în joc.

Ar fi fost încurajator pentru Klopp să-l vadă pe Salah dând dovadă de o asemenea abilități de atingere și de rapiditate a minții. Și ar fi fost și mai încântat să-l vadă pe Vitória dându-i lui Salah jocul cu Liberia.

Egiptul a lansat o declarație în care spune: „Colectivul tehnic al echipei naționale egiptene a preferat să-i odihnească pe Mohamed Salah și Mostafa Mohamed pentru amicalul Liberiei, după ce ambii au participat la meciul anterior împotriva Nigerului”.

Salah se întoarce acum la Liverpool sperând să-i ajute să-și schimbe sezonul, dar va avea nevoie de ajutor. Așa cum scăderea nu a fost doar cauzată de el, recuperarea va trebui să fie și ea un efort de echipă.

Un jucător de statutul lui Salah va dori să câștige trofee, nu doar provocare pentru ei, iar nefiind la Cupa Mondială va însemna că speră să fie pe scena globală în fotbalul de club în 2023, în mod ideal prin succesul Liverpool în Liga Campionilor.

Această dotă recentă pentru Egipt ar putea fi doar impulsul de care avea nevoie pentru a-și găsi atingerea de goluri și pentru a-l ajuta pe Liverpool să iasă din această pauză internațională într-un cadru de spirit mai pozitiv înainte de pauza pentru Cupa Mondială de la sfârșitul acestui an.