Ultima rezistență a lui Messi, Neymar vs. Pelé, cursa Marocului pentru veacuri și nu numai

La Cupa Mondială din Qatar din 2022 au mai rămas doar câteva meciuri, deoarece miza crește pentru cele opt echipe care încă au șansa de a câștiga cel mai mare eveniment sportiv din lume, dar va exista probabil o dramă atât pe foaia de scor, cât și în afara ei, în sferturile de finală.

Fapte-cheie

Ultima rezistență a lui Messi: Atacantul argentinian de 35 de ani Lionel Messi – salutat drept unul dintre cei mai mari jucători de fotbal din toate timpurile – nu a câștigat niciodată o Cupă Mondială și mulți cred că turneul din acest an va fi ultima lui șansă reală de a cuceri râvnitul trofeu. (Uita-te la: Argentina joacă cu Olanda în sferturile de finală, vineri, la ora 2, pe Fox.)

Neymar vs. Pelé: Superstarul brazilian Neymar este la doar un gol de a egala unul dintre cele mai sacre recorduri din sportul brazilian - cele 77 de goluri ale lui Pelé la echipa națională. O atenție și mai mare a fost acordată potențialului reper, așa cum a fost Pelé, 82 de ani spitalizat de peste o săptămână din cauza unui atac cu Covid-19. Medicii spun că starea lui se îmbunătățește. (Uita-te la: Brazilia se joacă cu Croația în sferturile de finală, vineri, la ora 10, pe Fox.)

Cursa Marocului pentru secole: Marocul a uimit marți Spania, învingând puterea europeană într-o lovitură de penalty, devenind prima echipă arabă care a ajuns vreodată în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. Ei ar putea face din nou istorie cu o victorie în meciul lor de sâmbătă, ceea ce ar face din ei prima echipă africană care va ajunge în semifinalele Cupei Mondiale. (Uita-te la: Marocul se joacă cu Portugalia în sferturile de finală, sâmbătă, la ora 10, pe Fox.)

Ronaldo încălzitorul de bancă? O mare întrebare care se îndreaptă spre meciul Maroc-Portugalia este dacă căpitanul portughez Cristiano Ronaldo - ale cărui 118 goluri internaționale sunt cele mai multe dintre orice jucător din istorie - va fi în 11-ul de start al țării sale. Antrenorul Portugaliei Fernando Santos scăzut Ronaldo din formația pentru meciul din optimile de finală împotriva Elveției, după ce vedeta a reacționat petulant la înlocuirea finală a meciului Portugaliei din faza grupelor împotriva Coreei de Sud.

Franța încearcă să repete: Franța a arătat până acum una dintre cele mai puternice echipe la Cupa Mondială, iar câștigătorii din 2018 caută să facă istorie ca fiind doar a treia țară care a repetat vreodată ca campioană ai Cupei Mondiale, după Italia (1934, 1938) și Brazilia (1958, 1962). (Uita-te la: Franța joacă Anglia în sferturile de finală, sâmbătă, la ora 2, pe Fox.)

Mbappé pe o lacrimă: Atacantul francez de 23 de ani, Kylian Mbappé, a marcat deja cinci goluri în patru meciuri, făcându-l cel mai mare favorit pentru a câștiga premiul Ghetei de Aur ca cel mai bun marcator al turneului – iar cele nouă goluri ale sale între turneele din 2018 și 2022 îl plasează la egalitate cu Messi. pentru goluri în carieră la Cupa Mondială și unul înaintea lui Ronaldo, în vârstă de 37 de ani.

Anglia merge spre glorie: Anglia se află în mijlocul unei epoci de aur, cu cea mai talentată și mai coerentă generație de jucători din ultimele decenii, dar grupul nu a câștigat încă un trofeu major. Anglia a ieșit în faza semifinală a Cupei Mondiale 2018, iar echipa sa a pierdut într-un mod agonizant în fața Italiei la lovituri de departajare, în finala Eurocopei de anul trecut, în fața fanilor de la Londra. Singura și singura victorie majoră a Angliei a venit la Cupa Mondială din 1966, pe care țara a găzduit-o.

Ce nu știm

Unde va juca Ronaldo după ce se încheie cursa Portugaliei la Cupa Mondială. S-a despărțit moduri cu Manchester United prin „consimțământul reciproc” pe 22 noiembrie, după ce a aruncat clubul într-un interviu cu Piers Morgan, spunând el nu „are respect” pentru managerul Erik ten Hag. Se pare că i s-a oferit un contract pentru a juca pentru clubul din Arabia Saudită Al Nassr, care i-ar plăti peste 200 de milioane de dolari pe an, dar el este negat raportează că a acceptat înțelegerea.

Fundalul cheie

Treizeci și două de echipe au ajuns la Cupa Mondială pentru faza grupelor, care a început pe 20 noiembrie și s-a încheiat vineri. SUA a fost printre cele 16 echipe care au avansat din faza grupelor la rundele eliminatorii, dar runda lor s-a încheiat sâmbătă cu 3-1 pierdere în fața Țărilor de Jos. Cupa Mondială din 2022 este prima organizată vreodată iarna din cauza verilor extrem de calde din țara gazdă Qatar. Cea mai mare parte din atenția acordată evenimentului a fost asupra țării gazdă, care s-a confruntat cu o condamnare larg răspândită pentru presupusa încălcare a drepturilor omului a miilor de lucrători migranți care au construit infrastructura Qatarului înaintea evenimentului. Qatarul a fost, de asemenea, acuzat că a mituit oficialii FIFA în 2010 pentru a câștiga drepturile de găzduire, învingând o ofertă din partea Statelor Unite.

Ce să urmăriți

Finala Cupei Mondiale din 2022 este programată pe 18 decembrie, la ora 10:XNUMX. Brazilia este favorită la pariuri pentru a câștiga totul înainte de sferturile de finală, urmată de Franța, Argentina, Anglia și Portugalia, potrivit Caesars Sportsbook.

Lecturi suplimentare

„Nu criticați Qatarul”: șeful FIFA îi dă înapoi detractorilor într-o conferință de presă bizară – cu o zi înainte de începerea Cupei Mondiale (Forbes)

Cristiano Ronaldo va părăsi Manchester United prin „consimțământ reciproc” (Forbes)

SUA învinge Iranul – avansează în optimile de finală ale Cupei Mondiale (Forbes)

Echipa masculină a SUA a fost eliminată de la Cupa Mondială în înfrângerea cu 3-1 cu Olanda (Forbes)