Argentina lui Messi a pierdut în fața Arabia Saudită într-o supărare șocantă

Arabia Saudită a învins, marți, cu 2-1, Argentina condusă de Lionel Messi în meciul de deschidere al ambelor părți la Cupa Mondială 2022 din Qatar, în cea mai mare supărare a evenimentului de până acum, punând-o pe una dintre favoritele turneului într-un pericol real de apariție. ieșire devreme.

Fapte-cheie

Echipa saudită a reușit să obțină o victorie istorică după ce atacantul Saleh Alshehri și lateralul Salem Aldawsari au marcat goluri consecutive în spațiul de cinci minute în prima parte a reprizei secunde.

Căpitanul argentinian Messi și-a pus echipa în avantaj la 10 minute de la începutul jocului, înscriind din penalty după ce echipa saudită a primit un fault în careu.

În ciuda faptului că a menținut aproape 70% din posesie pe tot parcursul jocului, Argentina a fost pedepsită pentru că nu a încălcat apărarea saudite.

Speranțele lui Messi de a-și asigura în sfârșit o Cupă Mondială se bazează acum pe capacitatea echipei sale de a obține victorii împotriva Mexicului și Poloniei, celorlalți doi membri ai grupului său, ambele clasate mult mai sus decât Arabia Saudită.

Numărul mare

36. Acesta este numărul de jocuri în care Argentina a rămas neînvinsă înainte de înfrângerea șocantă de marți. Înfrângerea înseamnă că Argentina se află la o mică distanță de recordul mondial al Italiei de 37 de meciuri neînvinse la trap.

Fundalul cheie

Cupa Mondială este singurul trofeu major care l-a evitat pe Messi, care este considerat cel mai mare fotbalist al generației sale alături de superstarul portughez Cristiano Ronaldo. Cu o serie de lungă durată neînvinsă și un Messi revitalizat care îi conduce, Argentina a intrat în turneu ca una dintre favoritele la victorie. Înfrângerea în fața Arabia Saudită va aduce probabil amintiri cu privire la Cupa Mondială din 1990, unde campionii mondiali în curs, Argentina, conduși atunci de Diego Maradona, au fost uimiți de victoria cu 1-0 a Camerunului în primul lor joc al turneului.

Evaluare Forbes

Cu un venit de 130 de milioane de dolari anul acesta, Lionel Messi a fost jucătorul cel mai bine clasat Forbes' lista sportivii cel mai bine plătiți de 2022.

Lecturi suplimentare

Arabia Saudită îi uimește pe Messi și Argentina într-unul dintre cele mai mari șocuri din istoria Cupei Mondiale (ESPN)