Messi a câștigat primul titlu de Cupă Mondială, în timp ce Argentina învinge Franța la lovituri de departajare

Lionel Messi a condus Argentina la titlul Cupei Mondiale într-un meci palpitant împotriva Franței, care s-a încheiat cu lovituri de departajare în urma unei egalități de 3-3, în urma unui triplă de goluri al francezului Kylian Mbappé care nu au fost suficiente pentru a contracara legendei argentiniene în căutarea trofeului. .

Fapte-cheie

Meciul palpitant, în care Argentina a dominat Franța pentru prima oră cu un avans de 2-0, a devenit un joc de unghii începând cu minutul 80, când francezul Kylian Mbappé a marcat două goluri în mai puțin de două minute.

Remiza de 2-2 a încheiat timpul regulamentar, trimițând jocul în prelungiri în care Messi a marcat al doilea gol, pentru a oferi echipei sale un avantaj de 3-2 față de Franța.

Cu toate acestea, Mbappé nu a fost mai prejos: următorul lucru important al sportului a marcat un al treilea gol - devenind primul jucător care a marcat vreodată un hat trick în finala Cupei Mondiale - și a egalat din nou la 3-3, trimițând-o la lovituri de departajare. , în care Franța a ratat două încercări, dând titlul Argentinei.

Înaintea jocului, Messi, cea mai mare legendă a sportului și printre cei mai decorați jucători ai săi, nu câștigase încă un titlu de Cupă Mondială, deoarece a împlinit 35 de ani și se apropia de vârsta obișnuită de pensionare pentru jucătorii profesioniști.

Fundalul cheie

Messi, considerat pe scară largă cel mai mare din generația sa, s-a confruntat cu un atac francez condus de Kylian Mbappé, în vârstă de 23 de ani, considerat de mulți a fi moștenitorul starului argentinian drept cel mai bun jucător din lume. Messi și Mbappé au intrat în finală ca lideri comuni ai topurilor de goluri ale turneului, cu cinci goluri fiecare, în plus față de trei și, respectiv, două pase decisive. Cu această victorie, Messi a câștigat acum toate trofeele majore din sportul fotbalului. Golurile duble ale talismanului argentinian vor ajuta, de asemenea, să exorcizeze fantoma unei performanțe dezamăgitoare în finala din 2014, unde Argentina a pierdut cu 0-1 în fața Germaniei, după ce a ratat o ocazie de a marca la scurt timp după pauză. Rezultatul mai înseamnă că nicio echipă nu a câștigat Cupa Mondială consecutivă de la echipa Braziliei din 1962 condusă de legendarul Pele.

Evaluare Forbes

Cu un venit de 130 de milioane de dolari anul acesta, Messi a fost cel mai bine clasat jucător Forbes' lista sportivii bine plătiți din 2022.