Messi și Julian Alvarez conduc Argentina la victoria cu 3-0 asupra Croației în semifinala Cupei Mondiale

Atacantul superstar al Argentinei Lionel Messi și-a ajutat marți echipa să avanseze în finala Cupei Mondiale, unde își va căuta primul titlu în ultimii 36 de ani, cu o victorie cu 3-0 în fața Croației, care urmărea să-și repete succesul din 2018.

Fapte-cheie

Victoria Argentinei în fața Croației — cea mai slabă la Cupa Mondială din 2018 — îi avansează în finala Cupei Mondiale, unde se vor juca cu câștigătoarea meciului Franța-Maroc de miercuri în căutarea primului lor titlu de Cupă Mondială din 36 de ani.

Argentina, care și-a asigurat un loc în semifinale după un schimb de focuri într-un meci surprinzător de strâns împotriva Olandei săptămâna trecută, se bazase pe Messi, jucătorul mondial. sportivul cel mai bine plătit în conformitate cu Forbes și un veteran de 17 ani cu echipa națională.

Messi, care joacă la Paris Saint-Germain, a valorificat un penalty marcat împotriva portarului croat Dominik Livaković în minutul 34, îngropând o lovitură de pedeapsă în spatele fileului și ajutând Argentina să ia un avantaj devreme cu 1-0.

Cinci minute mai târziu, Julian Alvarez, în vârstă de 22 de ani, a adăugat un gol al său după un pas greșit al fundașului croat Borna Sosa, făcând scorul 2-0.

La cincisprezece minute din a doua repriză, Messi a condus mingea în jos, găsindu-l pe Alvarez pe o centrare pentru al doilea gol al meciului al atacantului Manchester City.

Croația a avansat în semifinale pentru al doilea turneu consecutiv de Cupă Mondială, în spatele mijlocașului veteran Luka Modric. supărând Brazilia, favorită la victorie, într-o lovitură de penalty din meciul din sferturile de finală de săptămâna trecută.

Messi și Modric, mijlocaș la Real Madrid, au ajuns amândoi în finala Cupei Mondiale înainte (Messi în 2014 și Modric în 2018), dar niciunul nu a câștigat.

Tangentă

Franţa, care încearcă să-și repete victoria în turneul din 2018, a câștigat sâmbătă în fața Angliei în sferturile de finală, bazându-se pe o pereche de goluri de la mijlocașul Aurelien Tchouameni și atacantul veteran Oliver Giroud — cel mai bun jucător al Franței. marcator principal— să-și doboare rivalul european. MarocÎntre timp, a devenit prima țară africană sau țară arabă care a avansat în semifinale când a uimit Portugalia într-o victorie cu 1-0 sâmbătă. Marocul a avansat în sferturile de finală după o altă victorie supărată în fața Spaniei într-un meci care a mers la lovituri de departajare. Singurele echipe naționale de fotbal din Africa care au ajuns anterior în sferturile de finală au fost Ghana (2010), Senegal (2002) și Camerun (1990). Țară gazdă Qatar a fost prima echipă eliminată în turneu luna trecută, făcând istorie pentru prima dată când o țară gazdă a fost prima eliminată.

Fapt surprinzător

Messi a marcat primul său din 95 de goluri pentru echipa națională masculină a Argentinei într-un meci necompetitiv (amical) împotriva Croației în 2006, când Modric și-a făcut debutul pentru echipa masculină a Croației.

Numărul mare

25. Așa a jucat Messi la Cupa Mondială, egalând recordul germanului Lothar Matthaus pentru cele mai multe meciuri de turneu de către un singur jucător (Matthaus a stabilit recordul în 1998, deși a început să joace în 1980 ca membru al echipei Germaniei de Vest ).

Nota editorului: O versiune anterioară a acestei povești spunea greșit că Argentina a trecut 36 de ani fără să apară în finala Cupei Mondiale. Țara a ajuns în finală, dar nu a câștigat niciun titlu de 36 de ani.

Lecturi suplimentare

Ce să urmărești în finala Cupei Mondiale: Ultima dură a lui Messi, Neymar vs. Pelé, cursa Marocului pentru veacuri și nu numai (Forbes)

Șocant la Cupa Mondială: Croația o învinge pe Brazilia favorită, chiar dacă Neymar a egalat recordul de goluri al lui Pelé (Forbes)

Pepe devine cel mai bătrân jucător care a marcat în eliminatorii de la Cupa Mondială – Iată celelalte recorduri stabilite în Qatar (Forbes)