Manchester United a oferit o doză dură de realitate în derby

„Vrem zece”

Imediat după ce Manchester City a marcat un al șaselea gol în drumul spre o victorie cu 6-3 în fața lui Manchester United, duminică, pe stadionul Etihad, fanii lor au început să scande că vor cifre duble.

Acești fani ai City au întors curând spatele terenului, și-au pus brațele unul pe umerii celuilalt și au sărit în sus și în jos pentru a face „Poznan”, o sărbătoare pe care o fac în timpul victoriilor memorabile și pentru a-și umili rivalii învinși.

PUBLICITATE

Aceasta a fost o după-amiază jenantă pentru Manchester United, plină de momente oribil de penibile și incomode pentru un sezon.

A fost prea mult pentru mulți dintre fanii lor ambulanți, dintre care unii au părăsit stadionul încă de la pauză, când pierdeau cu 4-0, iar până la fluierul final finalul în deplasare era mai puțin de jumătate plin. Pur și simplu a fost prea dureros de urmărit.

Nu a fost menit să fie așa pentru United. Ei au intrat în joc susținuți de un optimism prudent după ce și-au câștigat anterioarele patru meciuri din Premier League, dar până la sfârșit campionii în exercițiu le-au oferit o doză dură de realitate.

PUBLICITATE

United se poate simți supărat că, după ce a învins Arsenal cu 3-1 la începutul lunii septembrie, a pierdut din elanul scurtului lor ciclu de victorii, amânând următoarele două meciuri din Premier League după moartea Reginei Elisabeta a II-a.

Însemna că United nu a jucat un meci din Premier League de aproape o lună și s-a arătat în primele zece minute, deoarece au fost complet dominați de City.

Încă de la început, City s-a răspândit peste tot în United, trecând prin ei cu o ușurință alarmantă, iar după opt minute a luat conducerea cu 1-0 prin Phil Foden. În primele zece minute City a avut patru șuturi la poartă și ar fi putut deja să câștige meciul.

Oricât de bun au fost City, United a fost îngrozitor și a continuat să dea balonul ieftin în zonele periculoase. Păreau nervoși și incapabili să stăpânească măcar elementele de bază.

De către 23rd minut ambii fundașii laterali ai lui United, Diogo Dalot și Tyrell Malacia, au fost avertizați, după faulturi care au arătat că nu au putut face față vitezei și directității atacurilor necruțătoare ale lui City.

PUBLICITATE

Dar apărarea United a fost lăsată dezvăluită de lipsa vreunui mijloc perceptibil în fața lor, iar jucătorii atacanți ai lui City au reușit să treacă din nou în mijlocul terenului fără inconvenientul unui tackle sau chiar să fie urmăriți.

Cel mai bun jucător al lui United de până acum în acest sezon, Raphael Varane sa accidentat la gleznă după 33 de minute, iar în timp ce era în afara terenului, la tratament, Erling Haaland a marcat dintr-un corner. Francezul a trebuit curând înlocuit, iar la pauză City conducea cu 4-0.

PUBLICITATE

Sezonul din Premier League are doar opt meciuri pentru United, dar este deja a doua oară când sunt în urmă cu patru goluri la pauză, după ce au fost în aceeași poziție la Brentford în august.

Cu acea ocazie, United s-a predat cu blândețe destinului lor din vestul Londrei, dar aici au reușit să se lupte și au retras un gol de la Antony. Va veni ca o mică consolare că a fost o lovitură bună, confortabil cea mai bună din joc.

După ce City și-a extins avantajul la 6-1, iar Haaland și Foden s-au ajutat fiecare la un hat-trick, United a mai marcat de două ori prin Anthony Martial, care a intrat ca înlocuitor după 59 de minute pentru ineficientul Marcus Rashford.

PUBLICITATE

A fost din nou o consolare slabă pentru United, deoarece în acest moment City se distrase deja și se relaxase, dar a făcut linia de scor puțin mai respectabilă și va fi sporit încrederea personală a lui Martial după o accidentare.

Camerele de televiziune au continuat să privească fostul manager al United, Sir Alex Ferguson, care stătea în cutia regizorului, arătându-și fața gravată de durere și mizerie.

Sub el, actualul antrenor al United, Erik ten Hag, a aruncat o figură abătută, iar apoi a dat vina pentru înfrângerea echipei sale, care joacă fără nicio credință reală.

PUBLICITATE

„Este destul de simplu, este o lipsă de credință”, a spus el. „Când nu crezi pe teren, atunci nu poți câștiga jocuri, este inacceptabil. Devenim indisciplinați la respectarea regulilor și tu ești lovit, asta s-a întâmplat astăzi.

„Pentru mine a fost o surpriză. Nu am fost pe picior din față, nu am fost curajoși la minge și au fost spații de jucat dar nu am fost suficient de curajoși. Tot meritul lui City, dar nu are nimic de-a face cu City, performanța noastră nu a fost bună. A avut de-a face cu credința ca indivizi și ca echipă.”

Această înfrângere nu a fost la fel de șocantă ca pierderea cu 4-0 în fața lui Brentford, pentru că de atunci Ten Hag a demonstrat că poate prospera în fotbalul englez cu acele patru victorii, inclusiv împotriva lui Liverpool și Arsenal.

Această înfrângere a venit împotriva lui City, care are șase ani în proiectul lor cu Pep Guardiola, în timp ce United are doar trei luni la propriul proiect cu Ten Hag.

PUBLICITATE

Olandezul ar fi învățat multe din această înfrângere, chiar dacă cea mai mare parte nu l-ar fi mulțumit, dar sarcina sa imediată este acum să le insufle mai multă credință jucătorilor săi înainte ca duminică viitoare să se confrunte cu Everton la Goodison Park.