Joey Logano îmbrățișează rolul de veteran în lupta pentru campionat

Joey Logano are doar 32 de ani, dar este chipul veteran al celor patru piloți care luptă pentru un campionat Nascar Cup Series duminica aceasta pe Phoenix Raceway.

Logano se află la al 14-lea sezon cu normă întreagă în prima divizie a Nascarului și își propune să câștige al doilea campionat. Nu numai că este încrezător în capacitatea echipei lui Team Penske de a câștiga duminică, dar își dă seama că are un avantaj față de campioana din 2020 Chase Elliott, Christopher Bell și Ross Chastain.

„Cred că vom câștiga”, a spus Logano, care și-a consolidat locul în Campionatul 4 cu o victorie la Las Vegas Motor Speedway pe 16 octombrie. „Nu sărbătorim faptul că suntem în Campionatul 4. Vrem să sărbătorim când suntem campioni.”

Logano este singurul pilot din Championship 4 care și-a blocat locul pentru Phoenix înaintea cursei de weekendul trecut de la Martinsville Speedway. Cei trei concurenți ai săi nu au știut dacă vor concura pentru trofeul de campionat până când steagul în carouri a fluturat duminică seara.

Avantaj îi revine Logano. A explicat.

„Imediat, în ziua de luni după Vegas, am pus la punct planul pentru cum vom câștiga (la Phoenix)”, a spus Logano. „Care sunt acele lucruri despre care trebuie să vorbim în următoarele două săptămâni și jumătate, să executăm planul pe care l-am pregătit, cum să ne îmbunătățim mașina și să ne asigurăm că echipa este pregătită.”

Doar 16 piloți au câștigat două sau mai multe campionate Nascar Cup Series, ultimul care a făcut acest lucru fiind Kyle Busch în 2019, care este în prezent singurul pilot din domeniu cu mai multe titluri. Logano și-a câștigat campionatul în 2018, dar crede că 506 de începuturi în carieră fac diferența de data aceasta.

Cei trei piloți care concurează împotriva lui Logano pentru campionat au aceeași experiență combinată ca și el. Elliott are șapte sezoane complete sub centură, Chastain are patru și Bell are trei.

Cu doar opt ani în urmă, Logano a fost fața tânără și neexperimentată în lupta pentru campionat. El intra în primul său Championship 4 după ce ani de zile a fost prezentat drept unul dintre cei mai buni perspective din istoria sportului. El a câștigat chiar și porecla „Sliced ​​Bread” de către Mark Martin, membru al Nascar Hall of Fame, pentru că era cel mai bun lucru pe care l-a văzut cineva vreodată în diviziile de dezvoltare.

Logano i-au trebuit câteva sezoane și o trecere de la Joe Gibbs Racing la Team Penske pentru a-și consolida statutul de pilot de prim rang. De când s-a alăturat lui Penske în 2013, Logano are 28 de victorii, inclusiv Daytona 2015 din 500. A câștigat șase curse, cel mai mare nivel al carierei, în 2015.

„Este plăcut să fiu în preajmă atâta timp cât am fost”, a spus Logano. „Sunt capabil să folosesc această experiență în avantajul meu. Inca am 32 de ani. Este un loc frumos în care să fii și este un loc unic în care să fii. Nu există niciun alt concurent care să aibă atâtea ture ca mine și să fie destul de tânăr. Este ceva de folosit în avantajul nostru în acest weekend.”

Anul acesta, Logano are trei victorii (Darlington, Gateway și Vegas) sub centură și 16 top 10. A fost doar un an mediu pentru campioana din 2018, care a avut un final mediu de 10.7 în acel sezon.

În timp ce Logano se pregătește pentru ultima cursă a anului, el a folosit seria documentară Nascar de la USA Network Cursa pentru campionat pentru a afla despre colegii săi.

„Este interesant pentru mine, chiar și ca concurent, să stau și să-l privesc”, a spus Logano. „Pot vedea cum se pregătesc concurenții mei pentru o cursă și cum este viața lor săptămânală. A fost interesant de văzut.

„Nu știu dacă am să folosesc ceva împotriva lor, dar este interesant să vedem cât de diferite sunt viețile noastre. Slujbele noastre sunt aceleași, dar viețile noastre nu ar putea fi mai diferite.”

Și pentru a culmea, Logano este atât de încrezător în speranța lui de titlu, încât se gândește deja la cum poate petrece și mai greu decât după primul său campionat.

Logano a spus: „Sper că este la fel de bine a doua oară”.

Cursa de campionat Nascar de la Phoenix începe duminică, 6 noiembrie, la 3:XNUMX ET. pe NBC.