IndyCar elimină punctele duble pentru Indianapolis 500

Will Power o ura. Josef Newgarden a disprețuit-o. De fapt, majoritatea piloților din seria NTT IndyCar au vrut să vadă eliminarea punctelor duble acordate la Indianapolis 500.

Oficialii din Seria IndyCar au ascultat plângerile și au acționat prin eliminarea punctelor suplimentare care au primit doar o cursă pe an în cea mai mare cursă din program.

Proprietarii de echipe au fost anunțați de oficialii IndyCar cu privire la schimbarea în întâlnirea proprietarilor de joi seară, după ziua de deschidere a testării la Thermal Club.

Conducerea echipei a fost informată că, începând cu acest sezon, vor fi acordate puncte unice pentru Indianapolis 500 prezentat de Gainbridge. Schimbarea vine după o revizuire a sistemului de puncte duble, utilizat pentru prima dată în 2014 ca parte a unei „Triple Crown” de trei curse, care a inclus și 400 de mile la Pocono, Pennsylvania și Fontana, California.

De-a lungul anilor, regula s-a dovedit că penalizează excesiv echipele de campionat cu normă întreagă care au avut performanțe slabe în „500”.

„Timp de 17 sezoane consecutive, campionatul NTT IndyCar Series a fost decis în cursa finală a sezonului”, a spus președintele IndyCar, Jay Frye. „În timp ce punctele duble la Indianapolis 500 nu au schimbat cine a câștigat campionatul de-a lungul sezonului, ocazional a avut un efect negativ asupra poziției finale a echipelor cu normă întreagă. Pe măsură ce lista noastră de participanți crește, această mișcare va oferi consecvență echipelor care concurează pentru pozițiile de campionat, fără a diminua importanța „Cel mai mare spectacol din curse”.

Există deja o mulțime de prestigiu care vine odată cu câștigarea „Cei mai mari curse din lume”, în plus față de unul dintre cele mai mari salarii pentru o singură cursă în sporturile cu motor internaționale.

Punctele duble au ajuns să-i penalizeze pe piloții care au avut o cursă proastă în Indianapolis 500 din cauza terenului de 33 de mașini. Dacă un pilot a câștigat cursa și un concurent principal pentru campionat a terminat în afara primilor 10, diferența de puncte îi pune adesea într-o gaură majoră.

„De peste 100 de ani, Indianapolis 500 a fost punctul culminant al sporturilor cu motor”, a spus președintele Indianapolis Motor Speedway, Doug Boles. „De la festivitățile dinaintea cursei, până la consumul de lapte în Victory Lane până la adăugarea asemănării campionului la faimosul Trofeu Borg-Warner, tradițiile sale bogate l-au făcut un eveniment anual prestigios.

„Indianapolis Motor Speedway sprijină schimbarea IndyCar pentru a spori integritatea campionatului NTT IndyCar Series.”

De două ori campion NTT IndyCar Series, Josef Newgarden, și-a adresat atitudinea față de puncte duble la Indianapolis, miercuri, în timpul disponibilității sale la IndyCar „Media Day” de la Palm Springs Convention Center. Aceasta a fost înainte de anunțul de joi seară.

„Bănuiesc că acum, că mă plonjez cu adevărat în asta mental, singurul lucru pe care nu l-am iubit sunt punctele duble de la Indy”, a spus Newgarden. „Nu am fost niciodată un fan al punctelor duble nicăieri. Îmi place că a fost redus doar la Indianapolis. Într-o lume ideală, m-aș întoarce și la sistemul standard de puncte de la Indy.”