Antrenorii principali ar trebui să se pregătească pentru mai mult timp de prelungire la Cupa Mondială

Când tabela celui de-al patrulea oficial a apărut după 90 de minute în meciul de deschidere al Angliei la Cupa Mondială împotriva Iranului, mulți fani au fost surprinși să vadă numărul zece apărând pe el.

Repriza a doua a fost relativ lipsită de opriri, dar asta nu a împiedicat 14 minute de prelungire să fie jucate în cele din urmă.

Cantitatea mare de timp suplimentar din prima repriză a victoriei Angliei cu 6-2 a fost mai așteptată după o accidentare la cap a portarului iranian Alireza Beiranvand. Totuși, în loc de șase sau șapte minute, au fost 15 minute de pauză în prima repriză.

În total, Anglia v Iran au avut 29 de minute de timp suplimentar din cauza golurilor întârziate în ambele reprize.

Aceasta a fost o tendință până acum în această Cupă Mondială, cu Olanda și Senegal jucând unsprezece minute de pauză în a doua repriză, iar SUA jucând o sumă similară în a doua jumătate a meciului lor împotriva Țării Galilor.

În medie, primele patru meciuri ale Cupei Mondiale din Qatar din 2022 au înregistrat câte 17.5 minute de pauză fiecare.

Este o tendință care pare să continue. Șeful arbitrilor FIFA, Pierluigi Collina, a spus anterior că FIFA ar căuta să monitorizeze mai precis opririle din joc.

Oprirea meticuloasă a cronometrului meciului va avea unele aspecte pozitive. Ar trebui să reducă pierderea de timp pe care o fac unele echipe atunci când păstrează un egal sau un avantaj redus.

Echipele pot deseori să piardă timpul pe tot parcursul jocului, apoi pot vedea ceva de genul trei sau patru minute care apar pe tabloul celui de-al patrulea arbitru. Dar cu fiecare oprire care este acum adăugată în joc, echipele sunt mai puțin probabil să câștige un avantaj prin pierderea timpului.

Pe de altă parte, dacă această tendință de cantități mari de timp de oprire continuă, ea face ca meciurile de fotbal să fie mai lungi decât înainte.

Dacă un meci obișnuit avea aproximativ unul sau două minute de prelungire acordate în prima repriză și trei sau patru minute acordate în a doua repriză, atunci cantitatea suplimentară de timp de oprire acordată până acum la Cupa Mondială ar putea ajunge la aproximativ jumătate. joc până la sfârșitul optimilor de finală.

Acest fotbal suplimentar ar putea obosi mai mult jucătorii și poate duce la mai multe greșeli la sfârșitul meciurilor, când oboseala începe să afecteze nivelul de concentrare.

Antrenorii principali vor avea nevoie de un plan pentru a face față acestui lucru.

În primul rând, ar putea încerca să prevină oboseala să apară în primul rând, folosind toate cele cinci înlocuiri în timpul jocurilor.

Până acum, doar Anglia, Iran și SUA au folosit toate cele cinci înlocuiri (Iranul a folosit șase din cauza regulii comoției cerebrale), iar antrenorul principal al Angliei, Gareth Southgate, a reușit să facă toate schimbările până în minutul 76, dând odihnă jucătorilor săi atacanți. înaintea meciului cu SUA.

Dacă rezultatele le vor merge, posibilitatea de a-și schimba echipa pentru runda finală a jocurilor din grupe le-ar putea oferi unor antrenori principali un avantaj mai târziu în turneu.

Acele echipe cu multă adâncime de echipă ar putea beneficia, de asemenea, deoarece timpul de oprire suplimentar înseamnă că înlocuitorii sau jucătorii de rezervă vor petrece mai mult timp pe teren decât ar fi făcut altfel, astfel încât calitatea acelor jucători este mai probabil să aibă un impact asupra jocurilor.

Menținerea avantajelor înguste ar putea fi mai dificilă, deoarece este nevoie doar de o pierdere de concentrare pentru a primi un gol.

Penalty-ul lui Mehdi Taremi în minutul 102 pentru Iran împotriva Angliei a fost ultimul gol marcat vreodată la Cupa Mondială în afara prelungirilor sau a loviturilor de departajare. Acest obiectiv îi va aminti lui Gareth Southgate de pericolele de a se opri pentru un singur moment, dar cu jucătorii mai predispuși să simtă efectele oboselii, antrenorii vor trebui să se uite cum își pot menține echipele concentrate la sfârșitul unui meci.

Acest timp de oprire suplimentar ar putea încuraja unele echipe să facă forță pentru un al doilea gol pentru a elimina meciurile, mai degrabă decât să încerce să păstreze un avantaj cu un gol zece minute mai mult decât sunt obișnuiți. De asemenea, unele tactici, cum ar fi apăsarea constantă a opoziției, pot obosi rapid jucătorii, iar antrenorii principali ar putea fi nevoiți să regândească modul în care folosesc astfel de tactici.

Fiecare Cupă Mondială pare să provoace o ciudățenie sau o schimbare a regulilor de care antrenorii principali trebuie să țină seama. La Rusia 2018, folosirea arbitrilor asistenți video a însemnat că echipele nu mai puteau scăpa atât de ușor de faulturi „moale” în suprafața de pedeapsă. La Qatar 2022, provocarea unică pe care regulile FIFA au aruncat-o antrenorilor principali pare să fie această schimbare în cronometrarea.

Antrenorii care se pot adapta și pregăti cel mai bine jucătorii pentru perioade lungi de oprire și-ar putea oferi un mic avantaj față de adversarii lor.