Jucătorul de golf Scottie Scheffler câștigă primul master, iar Woods termină pe locul 47

Topline

Scottie Scheffler – jucătorul de golf pe locul 1 în lume – și-a extins dominația câștigând cel de-al 86-lea turneu anual de Masters duminică, depășind pe locul doi, Rory McIlroy, terminând turneul la 10 sub egalitate și câștigând prima sa victorie într-un campionat major. în timp ce câștigătorul de cinci ori Tiger Woods s-a luptat puternic în întoarcerea sa cu normă parțială la sport.

Fapte-cheie

Scheffler a devenit al zecelea cel mai tânăr câștigător al prestigiosului turneu, pretinzând prima sa jachetă verde la 25 de ani și zece luni, cu patru ani mai în vârstă decât Tiger Woods, când a câștigat primul său Master la 21 de ani în 1997 - cel mai tânăr care a făcut vreodată. aceasta.

În ciuda creșterii târzii de duminică a lui McIlroy, care a terminat șapte sub egalitate, jacheta verde i-a scăpat încă o dată, nereușind să câștige la Masters la a 14-a apariție la turneu, deși locul doi de duminică a fost cel mai bun din carieră pentru cei 32 de ani. bătrân, care a câștigat cel puțin o dată la fiecare alt turneu major de golf.

Collin Morikawa, câștigătorul de anul trecut, a terminat pe locul cinci la patru sub alin.

Woods, în vârstă de 46 de ani, a terminat pe locul 47 în turneul de duminică devreme – unul dintre cele mai proaste finalizări din cariera sa – dar s-a angajat să joace din nou la British Open în iulie.

Numărul mare

2.7 milioane de dolari. Acesta este premiul pe care Scheffler îl va lua acasă de la Augusta National Golf Club, cea mai mare parte din portofelul de 15 milioane de dolari de la Masters.

Fundalul cheie

După ce o epavă cu o singură mașină în februarie 2021 l-a lăsat cu răni majore la picioare, Woods a spus că va concura la turnee cu jumătate de normă. Masters din această săptămână a marcat prima sa apariție competitivă de la Masters din 2020 în urmă cu un an și jumătate.

Ce să urmăriți

Campionatul PGA, următorul turneu major de golf, va începe pe 19 mai la Southern Hills Country Club din Tulsa, Oklahoma. Urmează US Open, care va începe pe 16 iunie de la Country Club din Brookline, Massachusetts. După Masters de duminică, Woods a spus Sky Sports nu era sigur dacă va juca în oricare dintre viitoarele majore, dar a confirmat că va juca la British Open în iulie: „Este terenul meu de golf preferat din lume”, a spus Woods despre Old Course de la St. Andrews, unde va avea loc British Open, „deci voi fi acolo pentru acela, dar nu știu nimic între ele.”