Gareth Bale și Statele Unite devin mai familiare după egalitatea la Cupa Mondială din Țara Galilor

Statele Unite devin din ce în ce mai familiarizate cu calitatea de vedetă a lui Gareth Bale. Legenda fotbalului galez în vârstă de 33 de ani și-a pus acum amprenta pe cea mai mare scenă dintre toate, deoarece golul său din repriza a doua a asigurat o egalitate pentru Țara Galilor în deschiderea Cupei Mondiale împotriva USMNT.

Cea mai recentă contribuție pentru echipa sa națională vine la doar câteva luni după ce s-a mutat la Los Angeles pentru a juca pentru echipa Major League Soccer LAFC, pe care a ajutat-o ​​recent să câștige un campionat MLS.

Bale se globalizează, dacă nu era deja. La fel ca multe legende ale fotbalului european înaintea lui, el vede sfârșitul zilelor sale de joc în America de Nord. Echipa sa din Țara Galilor, care este extrasă în aceeași grupă cu Statele Unite la Cupa Mondială, nu va face decât să-și sporească profilul în regiune.

Și deși meciul cap la cap dintre cele două națiuni a fost acum jucat, performanțele lui Bale în meciurile ulterioare împotriva celorlalte echipe din grupă, Anglia și Iran, ar putea încă afecta șansele USMNT de a se califica în fazele eliminatorii.

Anglia a trecut de Iran cu o victorie convingătoare cu 6-2 în celălalt joc de început al Grupei B. Echipa lui Gareth Southgate va fi favorită în prima grupă, dar în Bale, Țara Galilor are un jucător care poate produce un moment, sau momente, pentru a învinge orice echipă.

Totuși, a fost relativ tăcut în prima repriză împotriva Statelor Unite. Dintre cei doi jucători care au început în atac, antrenorul principal al Țării Galilor, Robert Page, a decis că va fi Daniel James să facă loc la pauză, în timp ce și-a schimbat abordarea, aducându-l pe omul țintă de 6 picioare 5, Keiffer Moore.

Doar la impactul din prima repriză, ar fi putut la fel de ușor să fie Bale cel care a lăsat locul atacantului falnic. Între ei, cei doi atacanți titulari galezi au avut doar 31 de atingeri în prima repriză — James 15 și Bale 16.

Dar că Bale este pe teren oferă potențial. Un moment potențial într-un joc de la un jucător care a strâns o colecție de trofee de-a lungul carierei sale, multe dintre ele datorită propriei priceperi individuale în momentele cheie.

Cel mai recent, el a demonstrat acest lucru la LAFC, ajutându-i să câștige Cupa MLS datorită unui gol de egalare, îndreptat acasă adânc în timpul opririi în prelungiri împotriva Philadelphia Union. Echipa LA a câștigat loviturile de departajare.

Poate singurul lucru surprinzător de acolo a fost că nu a luat un penalty în acea lovitura de departajare. LAFC a câștigat în decurs de patru lovituri la fața locului, așa că poate că Bale a fost doborât să ia a cincea de obicei importantă.

El a fost însă obligat să execute un penalty în această ciocnire la Cupa Mondială.

Sosirea lui Bale în MLS la începutul anului 2022 a adăugat o dimensiune suplimentară jocului. A fost unul dintre cei doi jucători din formațiile de start care au jucat fotbal de club în liga națională a SUA, celălalt fiind fundașul USMNT Walker Zimmerman.

Perechea dintre Zimmerman și Tim Ream, care joacă fotbalul său de club în Anglia pentru echipa Fulham din Premier League, se poate merita alături de antrenorul lor Gregg Berhalter pentru ineficiența din prima repriză a Țării Galilor.

Viteza lui James nu a fost o problemă, în ciuda faptului că SUA operează cu o linie defensivă înaltă uneori. Acest lucru s-a datorat anticipării perechii fundașului central, dar și a capacității SUA de a sparge lucrurile la mijlocul terenului, chiar dacă asta a însemnat că au dat fault ocazional sau au primit un cartonaș galben ciudat.

Tim Weah a dat Statelor Unite un avantaj în prima repriză printr-o finalizare excelentă de la o minge la fel de bună a lui Christian Pulisic, dar cei doi jucători din MLS s-au ciocnit în a doua repriză, Zimmerman l-a doborât pe Bale în zonă pentru a primi un penalty.

Uneori, există o neliniște în legătură cu jucătorii care au câștigat penalty-ul care au intensificat pentru a o lua, dar nu existau îndoieli cu privire la cine și-ar asuma responsabilitatea pentru Țara Galilor.

Portarul american Matt Turner s-a aruncat pe calea corectă și a ajuns chiar și la o mână la minge, dar acest lucru nu a făcut decât să demonstreze cât de puternic și convingător a fost lovitura de la fața locului de la Bale, când a explodat în spatele fileului.

Țara Galilor a avut o șansă ocazională ciudată în a doua repriză, așa cum au avut Statele Unite în prima. Nu în ultimul rând, când Bale a avut mingea în jurul liniei de jumătate cu Turner din poartă, doar pentru a fi faultat de Kellyn Acosta înainte de a putea încerca să găsească poarta goală. Remiza a fost în cele din urmă un rezultat corect între două echipe egale.

Pentru Bale a fost treaba ca de obicei. În orice caz, a fost un joc relativ fără evenimente după standardele sale, dar el va fi fata în toate rapoartele despre acest joc din întreaga lume.

Mai ales în noua lui casă în fotbalul de club, Statele Unite, care nu va servi decât la creșterea profilului deja înalt al acestui star de fotbal din ce în ce mai familiar.