Franța învinge Anglia, avansând în semifinalele Cupei Mondiale

Franța a învins Anglia cu 2-1 în sferturile de finală ale Cupei Mondiale sâmbătă, după un gol francez în minutul 78, la doar câteva minute după ce Anglia a egalat meciul cu o lovitură de pedeapsă, trimițând Franța în semifinale, unde va juca Marocul.

Fapte-cheie

Mijlocașul francez și starul lui Real Madrid Aurelien Tchouameni a marcat în minutul 17 dintr-o pasă a lui Antoine Griezmann, dând Franței în avantaj.

Confruntat cu un atac englez, portarul francez Hugo Lloris a făcut apoi două salvari cheie la câteva minute unul de celălalt, salvând o lovitură liberă a englezului Luke Shaw, urmată la scurt timp de o lovitură rapidă a atacantului britanic Harry Kane.

Kane a valorificat o lovitură de pedeapsă împotriva lui Lloris – un coechipier de multă vreme cu echipa Tottenham Hotspur din Premier League – egalând meciul la opt minute în a doua repriză.

Golul lui Kane a fost al 53-lea pentru echipa națională a Angliei în meciuri internaționale – inclusiv turnee de Cupa Mondială, Cupa EURO și Liga Națiunilor – l-a egalat pe Wayne Rooney ca cel mai bun marcator al Angliei din toate timpurile.

Anglia și-a menținut avantajul pe toată durata celei de-a doua reprize, Franța bazându-se foarte mult pe Lloris pentru a evita o ofensivă puternică a Angliei - Anglia a efectuat 16 lovituri pe plasă, cu mult peste cele opt ale Franței.

În minutul 78, însă, veteranul atacant francez Oliver Giroud, care a făcut istorie în victoria în fața Poloniei în optimile de finală, devenind echipa națională. conducător din toate timpurile marcator — a adăugat un alt gol, în timp ce Franța a reluat conducerea.

Cu două ocazii de gol pentru Anglia la sfârșitul meciului, Kane a ratat o lovitură de pedeapsă sus peste bară, în timp ce Marcus Rashford, într-o lovitură de pedeapsă din minutul 100, a ratat sus.

Tangentă

Într-un meci palpitant de sâmbătă, Marocul a supărat Portugalia 1-0, devenind prima echipă care reprezintă o națiune arabă sau o țară africană care a avansat în semifinalele turneului. La începutul acestei săptămâni, Marocul a uimit Spania într-un schimb de focuri în meciul din sferturile de finală. Singurele echipe africane care au avansat vreodată în sferturile de finală au fost Ghana în 2010, Senegal în 2002 și Camerun în 1990. Țara gazdă Qatar a făcut istorie mai devreme în turneu, fiind prima țară gazdă care a fost vreodată. eliminat primul de la Cupa Mondială.

Fundalul cheie

Franța a câștigat cel de-al doilea titlu de Cupă Mondială în ultima iterație a turneului din 2018, învingând Croația cu 4-2 în spatele fenomenului în ascensiune Kylian Mbappe — cel mai mare marcator al turneului și al 35-lea. sportivul cel mai bine plătit în lume, conform Forbes. Anglia, care joacă separat de Țara Galilor, Scoția și Irlanda de Nord, a câștigat doar o singură dată, în 1966. Franța și Anglia s-au mai întâlnit anterior de două ori la Cupa Mondială din 1966 și 1982, Anglia câștigând ambele meciuri.

Ce să urmăriți

Franța se joacă cu Maroc, miercuri, la ora 2, în semifinale. Argentina și Croația – care și-au câștigat meciul din sferturile de finală într-un schimb de focuri împotriva Braziliei, favorită la câștigarea turneului – sunt programate să se înfrunte marți la 2:XNUMX. Acel meci ar putea fi ultima apariție la Cupa Mondială pentru două legende ale fotbalului: căpitanul Croației Luka Modric, care joacă ca mijlocaș la Real Madrid, și argentinianul Lionel Messi, atacantul superstar (și jucătorul mondial). sportivul cel mai bine plătit) pentru Paris Saint-Germain. Deși ambii au jucat anterior într-un meci din finala Cupei Mondiale (Messi în 2014 și Modric în 2018), niciunul nu a câștigat cel mai mare eveniment sportiv din lume.

Fapt surprinzător

Într-o tweet înainte de meci, președintele francez Emmanuel Macron l-a întrebat pe premierul britanic Rishi Sunak dacă îi va sprijini pe Les Blues (porecla pentru echipa națională a Franței) dacă vor câștiga, cu Sunak. răspunzând: „Sper că nu va trebui, dar ai o înțelegere. Aștept cu nerăbdare să ajungi în spatele celor Trei Lei în runda următoare.” După o serie de apeluri aparent ratate împotriva echipei engleze în prima repriză, comediantul britanic Ricky Gervais tweeter, „Toți oficialii sunt francezi?”

Lecturi suplimentare

Subiți la Cupa Mondială: Marocul învinge Portugalia, devine prima țară africană sau arabă care ajunge în semifinale (Forbes)

Oftat de ușurare: Argentina supraviețuiește uluitoare revenire a Țării de Jos pentru a ajunge în semifinalele Cupei Mondiale (Forbes)

Ce să urmărești în finala Cupei Mondiale: Ultima dură a lui Messi, Neymar vs. Pelé, cursa Marocului pentru veacuri și nu numai (Forbes)

Șocant la Cupa Mondială: Croația o învinge pe Brazilia favorită, chiar dacă Neymar a egalat recordul de goluri al lui Pelé (Forbes)