Franța învinge Marocul, pregătind finala împotriva Argentinei și Messi

Franța a avansat miercuri într-o finală consecutivă a Cupei Mondiale, învingând Marocul cu 2-0, spulberând speranțele primei echipe arabe sau africane care va ajunge în semifinale și organizând un meci final foarte așteptat împotriva Argentinei duminică.

Fapte-cheie

Franța a luat conducerea în minutul cinci cu un gol al fundașului Theo Hernandez, iar Randal Kolo Muani a urmat un alt gol în minutul 79.

Franța caută titluri rare consecutive la Cupa Mondială, ceea ce nu s-a întâmplat de când Brazilia a repetat titlul de campioană în 1958 și 1962.

Marocul a învins Portugalia sâmbătă în sferturile de finală, fiind prima dată când o echipă africană sau arabă a avansat în semifinalele Cupei Mondiale.

Franța se confruntă cu Argentina în finală, în timp ce superstarul Lionel Messi pretinde pentru prima sa victorie la Cupa Mondială în ceea ce ar putea fi ultimul meci al carierei sale la echipa națională.

Fundalul cheie

Controversata Cupă Mondială a Qatarului intră în faza finală înaintea meciului de campionat de duminică. Poate cea mai mare poveste de până acum a fost cea a lui Messi alerga in finala, punând echipa sa din Argentina în pragul unui titlu în ceea ce probabil va fi ultima șansă a jucătorului de 35 de ani de a câștiga o Cupă Mondială. Cele cinci goluri ale lui Messi îl fac în comun cel mai mare marcator al turneului, alături de francezul Kylian Mbappé, care la vârsta de 23 de ani a marcat acum nouă goluri în cele două apariții din carieră la Cupa Mondială – cele mai multe pentru un jucător atât de tânăr. Qatar s-a confruntat cu numeroase acuzațiile de încălcări ale drepturilor omului în folosirea lucrătorilor migranți pentru a construi stadioane pentru Cupa Mondială, iar oficialii au fost, de asemenea, acuzați că au mituit FIFA – organismul de conducere mondial al fotbalului – pentru a-și asigura drepturile de găzduire. Oficialii din Qatar au negat afirmațiile.

Tangentă

SUA a ieșit de la Cupa Mondială la începutul acestei luni, în faza optimilor de finală, după a victorie dramatică asupra Iranului care a avansat echipa din faza grupelor. SUA vor găzdui împreună Cupa Mondială alături de Canada și Mexic în 2026.

Lecturi suplimentare

Subiți la Cupa Mondială: Marocul învinge Portugalia, devine prima țară africană sau arabă care ajunge în semifinale (Forbes)

Echipa masculină a SUA a fost eliminată de la Cupa Mondială în înfrângerea cu 3-1 cu Olanda (Forbes)

SUA învinge Iranul – avansează în optimile de finală ale Cupei Mondiale (Forbes)

Oftat de ușurare: Argentina supraviețuiește uluitoare revenire a Țării de Jos pentru a ajunge în semifinalele Cupei Mondiale (Forbes)