Franța învinge Anglia cu 2-1 pentru a ajunge în semifinale

Franța sărbătorește după ce a învins Anglia în sferturile de finală ale Cupei Mondiale Qatar 2022 de la Al Khor pe 10 decembrie 2022.

Gabriel Bouys | AFP | Getty Images

Harry Kane a aruncat un penalty cu întârziere peste bară, în timp ce visele Angliei la Cupa Mondială s-au încheiat cu o înfrângere cu 2-1 în sferturile de finală în fața campioanelor în curs, Franța.

Căpitanul Angliei trecuse deja de la 12 metri mai devreme în joc la egalitate, după ce fulgerul lui Aurelien Tchouameni a pus Franța în avantaj și i s-a oferit o ocazie de aur de a egala pentru a doua oară după lovitura de cap a lui Olivier Giroud, când Theo Hernandez a intrat nesăbuit în Mason Mount.

Primul său penalty la egalat pe Kane cu recordul de marcare a Angliei lui Wayne Rooney de 53 de goluri și însemna că el a marcat mai multe penalty-uri în timp normal la Cupa Mondială decât orice jucător vreodată.

Dar cu șase minute de joc și presiunea uriașă, el și-a zdrobit al doilea lovitura de la locul său sus peste bară. Kane părea devastat. Nu mai era cale de întoarcere și la fluierul final, era de neconsolat.

Arbitrul Wilton Sampaio a trecut inițial cu vederea faultul de pe Mount, înainte ca VAR să-l sfătuie să verifice monitorul de pe teren, iar Anglia a fost frustrată pe tot parcursul acestui concurs captivant de deciziile arbitrilor, cu o provocare asupra lui Bukayo Saka nefiind fault în prealabil. deschiderea și un penalty de la Kane trecute cu vederea în prima repriză.

Jude Bellingham, la 19 ani și cel mai tânăr jucător al Angliei care a început un sfert de finală, Saka, 21 de ani, și Phil Foden, 22 de ani, au fost toți excepționali, deoarece echipa lui Gareth Southgate s-a duelat cu Franța. Harry Maguire a tăiat un stâlp cu o lovitură de cap la 1-1, iar Marcus Rashford a ridicat o lovitură liberă din ultimul suflu pe acoperișul fileului.

Dar, în cele din urmă, a fost un penalty care a provocat din nou frângerea la Cupa Mondială a Angliei.

Jucătorii Angliei se consolează reciproc după ce au pierdut în fața Franței în meciul din sferturile de finală a Cupei Mondiale Qatar 2022 de la Al Khor, pe 10 decembrie 2022.

Paul Ellis | AFP | Getty Images

O ratare rară – recordul de penalități al lui Kane

Harry Kane a marcat 17/21 de penalty-uri pentru Anglia. El a marcat 30/34 în Premier League.

Ce urmează pentru Gareth Southgate? Va continua cu contractul până la următoarele Campionate Europene pentru încă o șansă de glorie cu această grupă? Aceasta este dezbaterea pentru zilele ce vor urma.

În ceea ce privește Franța, ei vor juca miercuri, la ora 7:1, cu Marocul în semifinalele Cupei Mondiale, din nou pe stadionul Al Bayt, după ce Marocul a devenit prima națiune africană care a ajuns în finala patru, cu o victorie cu 0-XNUMX în fața Portugaliei. Sâmbătă, care l-a lăsat în lacrimi pe Cristiano Ronaldo.

Evaluările jucătorilor lui Zinny Boswell și Sam Blitz

Anglia: Pickford (6), Walker (6), Stones (7), Maguire (5), Shaw (4), Rice (7), Henderson (6), Bellingham (6), Saka (8), Kane (6), Foden (6).

Substituții: Mount (5), Sterling (5), Rashford (5), Grealish (n/a)

Franţa: Lloris (7), Kounde (6), Varane (6), Upamecano (6), Hernandez (4), Griezmann (8), Tchouameni (7), Rabiot (6), Dembele (6), Giroud (7), Mbappe (6).

Substituții: Coman (6)

Omul meciului: Antoine Griezmann.

Cum s-a încheiat visul Angliei la Cupa Mondială

A fost un sfârșit dramatic pentru această epică prima ciocnire prin knock-out între aceste părți. Începuse cu Anglia arătând nervoasă după marea acumulare și teama de starul Franței Kylian Mbappe era clar de văzut când a reușit să-și întindă picioarele înainte de deschiderea.

După o provocare disperată din partea lui Declan Rice, Anglia s-a retras rapid în propria zonă și a existat apoi spațiu pentru Antoine Griezmann să se rotească pentru ca Tchouameni să lovească o lovitură excelentă în colțul de jos.

Aurelien Tchouameni din Franța înscrie un gol în timpul meciului din sferturile de finală a Cupei Mondiale FIFA Qatar 2022 împotriva Angliei pe 10 decembrie 2022 la Al Khor, Qatar.

Stefan Matzke | Sampics | Corbis Sport | Getty Images

Știrile echipei

• Anglia a rămas neschimbată față de echipa care a învins Senegal, Gareth Southgate a rămas cu patru în spate
  • Franța a folosit și ea același XI din meciurile de finală, cu Kylian Mbappe în atac după ce a marcat de două ori împotriva Poloniei

Anglia s-a plâns că ar fi trebuit să existe un fault pentru o provocare a lui Dayot Upamecano asupra lui Saka la începutul mișcării și a existat mai multă frustrare cu oficialii și VAR când nu a fost acordat niciun penalty când Kane a aruncat fundașul pentru a doua oară în spațiu. de cinci minute și s-a prăbușit pe marginea zonei.

Kane l-a testat pe coechipierul lui Tottenham, Lloris, de la distanță și de la distanță, în timp ce a condus răspunsul Angliei, dar amenințarea Franței a fost mereu acolo, Mbappe trăgând peste după ce a fost executată o lovitură liberă în careu.

Anglia nu câștigase niciodată un meci de Cupă Mondială pe care îl pierdea la pauză, în timp ce Franța câștigase 24 din cele 25 pe care le conduceau după 45 de minute – dar Bellingham nu a arătat niciun respect pentru astfel de recorduri, conducând Anglia înainte la începutul celei de-a doua perioade înainte. oferind pasa de zid pentru Saka atunci când omul de la Arsenal a fost lăsat la pământ în careu de Tchouameni.

Kane, după ce a fost pus să aștepte, în cele din urmă a lovit pedeapsa pentru a se potrivi cu piatra de hotar a lui Rooney. A fost un moment uriaș din cariera sa și al patrulea gol din fața locului în Cupele Mondiale – dar unul care va fi umbrit de un alt penalty care va urma.

Egalizarea a declanșat câteva minute frenetice, Adrien Rabiot aproape că a adormit Anglia la câteva secunde după reluare, când a forțat oprirea lui Jordan Pickford și Mbappe a pornit post-arzător pentru a încărca departe de Walker, dar cei trei lei s-au reorientat și au fost la câțiva centimetri distanță când Maguire a pasat un stâlp cu o lovitură de cap din lovitura liberă a lui Jordan Henderson.

Giroud devenise el însuși marcatorul record al Franței la începutul acestui turneu și, după ce a renunțat la cap și l-a văzut pe Pickford împingând un voleu, l-a învins pe Maguire la centrarea lui Griezmann pentru a-și întoarce țara în față.

Harry Maguire din Anglia și Olivier Giroud din Franța se confruntă în timpul unui meci din sferturile de finală a Cupei Mondiale FIFA Qatar 2022, pe 10 decembrie 2022, la Al Khor, Qatar.

Robbie Jay Barratt | AMA| Getty Images Sport | Getty Images

Au fost sărbători emfatice din partea francezilor și a fost o lovitură de ciocan pentru Anglia – dar incredibil de care li s-a oferit șansa de a-și salva Cupa Mondială doar câteva minute mai târziu, datorită faultului nepăsător al lui Hernandez. De data aceasta, totuși, Kane a înțeles totul greșit. În mod neobișnuit.

Domnișoara a scos umplutura din Anglia și perspectiva de a ajunge la tribuna. Au fost capabili să mai strângă o șansă – dar Rashford a fost departe de țintă când a căutat să tragă într-o a doua lovitură liberă a acestei Cupe Mondiale. Nu trebuia să fie întorsătură târzie. Marea șansă a Angliei venise și dispăruse. La fel au avut și speranțele lor de glorie în Qatar.

Kane: Îmi asum responsabilitatea; va doare

Căpitanul Angliei Harry Kane vorbind la ITV: „Sunt întotdeauna cineva care se pregătește să primească una sau două penalty-uri într-un joc, întotdeauna am o idee despre ce vreau să fac. Nu pot reproșa pregătirea mea sau ceva de genul acesta, a fost doar execuția din noapte.

„Primul stilou a fost grozav, al doilea nu l-am nimerit cum am vrut. Trebuie să-l iau pe bărbie, sigur o să doară, tot jocul o să doară. În calitate de căpitan, voi lua asta, dar nu aș putea fi mai mândru de băieți.

„Se rezumă la un mic detaliu pentru care îmi voi asum responsabilitatea. Nu sunt îngrijorat de echipă și de modul în care le va afecta. Avem un talent mare.”

Harry Kane este consolat de Jordan Pickford și Kieran Trippier după înfrângerea cu 1-2 a Angliei în meciul din sferturile de finală a Cupei Mondiale FIFA Qatar 2022 împotriva Franței pe 10 decembrie 2022 la Al Khor, Qatar.

Julian Finney | Getty Images Sport | Getty Images

Southgate: Am crezut că putem câștiga Cupa Mondială

Managerul Angliei, Gareth Southgate, vorbind la ITV: „Performanța a fost la înălțimea așteptărilor. Până la urmă, golurile sunt decisive. Tocmai le-am spus jucătorilor că nu au putut să dea mai mult. Margini fine. Lucruri de la ambele capete care au decis jocul. Sunt mândru de felul în care au trecut prin turneu.”

Despre arbitru: „Inutil să intru în asta. Aș prefera să vorbesc despre jucătorii noștri. Felicitări Franței. Ei știu că au fost într-un joc al naibii. Nu cred că am fi putut face mai mult.

„Pentru mine, câștigăm și pierdem ca echipă. Am lăsat două [goluri] și am ratat ocazii. Harry [Kane] a fost incredibil pentru noi. Atât de fiabile. Nu am fi aici dacă nu pentru golurile pe care le-a marcat pentru noi.

„Sunt momente cheie. În majoritatea momentelor mari am fost în locul potrivit. Este un joc de marje fine. Am fost aici pentru a încerca să câștigăm turneul - credeam că putem. Avem o echipă care ar fi putut face asta.”

De ce s-ar putea să nu găzduiască Cupa Mondială

Despre viitorul său în Anglia, Southgate a spus: „După fiecare turneu ne-am așezat și am analizat și reflectat. Așa că avem nevoie de puțin timp pentru a ne asigura că toată lumea ia deciziile corecte.”

Analiză: Apărarea Angliei îi costă până la urmă

Reporterul senior al SSN Rob Dorsett la stadionul Al Thumama:

„Jucătorii Angliei au căzut pe teren, mulți în lacrimi, în timp ce Franța sărbătorește. Fanii englezi au tăcut. Uimit. Strângerea inimii pentru Anglia, care s-a prăbușit în Qatar.

„În mare parte din acest sfert de finală, ei au fost echipa mai bună. Au avut mai multă posesie, au creat mai multe șanse decât campionii mondiali. Dar căpitanul Angliei va avea nevoie de ceva timp pentru a procesa de neconceput – că a ratat, într-un moment crucial, de la 12 metri.

„Este atât de dulce-amărui pentru Kane, care a egalat mai devreme recordul de goluri al lui Wayne Rooney, cu nervi de oțel.

„Anglia va deplânge arbitrul, care nu le-a făcut niciun favor și a ratat unele decizii cheie, dar în cele din urmă, așa cum ne temeam încă de la începutul turneului, apărarea Angliei a fost cea care i-a costat. Două erori cheie, care au fost pedepsite fără milă de Franța.

„Anglia se va întoarce acasă mâine. Crăciunul este anulat.”

Statistici Opta — Sferturi de finală din nou pentru Anglia

• Este a șaptea oară când Anglia este eliminată din sferturile de finală ale Cupei Mondiale, mai mult decât orice altă echipă din istoria competiției.
  • Anglia a pierdut toate cele trei meciuri de la Cupa Mondială împotriva campionilor în curs, toate trei venind în sferturile de finală ale competiției (2-4 împotriva Uruguay în 1954, 1-3 împotriva Braziliei în 1962 și 1-2 împotriva Franței în această seară. ).
  • Anglia a marcat 13 goluri la Cupa Mondială din 2022, cel mai mare număr de goluri pe care le-a marcat vreodată într-o singură ediție a unui turneu major (Cupa Mondială și Campionatul European).
  • Antoine Griezmann a devenit primul jucător francez care a oferit două pase decisive într-un meci eliminatoriu de la Cupa Mondială de la Dominique Rocheteau împotriva Italiei în 1986 (oimile de finală).
  • Kane a devenit primul jucător care a marcat și a ratat un penalty într-un meci de la Cupa Mondială de la Michal Bilek pentru Cehoslovacia împotriva SUA în 1990.
  • Hugo Lloris a făcut cea de-a 143-a apariție cu Franța, devenind jucătorul cu cele mai multe selecții din echipa masculină de seniori francezi.