Fabio Carvalho a marcat un câștigător întârziat dramatic pentru Liverpool împotriva lui Newcastle

Pe fondul solicitărilor pentru Liverpool FC de a face noi autografe la mijlocul terenului, una dintre noile lor autografe, jucând la mijlocul terenului, a fost cea care a câștigat cele mai multe câștigătoare de ultimul minut din ultimul minut împotriva lui Newcastle United la Anfield miercuri seara.

Fabio Carvalho, care a împlinit marți 20 de ani, s-a bucurat de un moment pe care nu-l va uita niciodată, marcând al doilea gol în tot atâtea meciuri pentru clubul la care s-a alăturat vara.

Faptul că acesta a fost un câștigător al meciului în minutul 98 a făcut-o cu atât mai memorabilă cu cât a declanșat sărbători sălbatice în jurul Anfield. A fost o eliberare de emoție după o noapte frustrantă în care s-au întâlnit cu o echipă bine organizată din Newcastle.

Narațiunea în curs de desfășurare în jurul lui Liverpool în această vară a fost ca aceștia să folosească fereastra de transfer, care se închide joi, pentru a semna un factor de diferență la mijlocul terenului care să-i ajute să provoace Manchester City pentru titlul din Premier League.

Au venit noi autografe, în special uruguayanul Darwin Núñez, care a devenit cel mai scump atacant-centru al clubului când s-a alăturat la începutul ferestrei de transfer.

Restul au fost tineri. Tineri pentru echipa de seniori, dar jucători fără experiență nu mai puțin.

Fundașul drept Calvin Ramsey, în vârstă de 19 ani, a sosit de la Aberdeen pentru a-i oferi rezervă lui Trent Alexander-Arnold, iar Carvalho sa alăturat de la Fulham pentru 6 milioane de dolari ca jucător versatil care poate juca în numeroase poziții de atac.

Dar niciun mijlocaș senior nu a ajuns în fereastra de transfer... încă.

Pentru cea mai mare parte a acestui meci împotriva lui Newcastle, se părea că Liverpool va pierde mai multe puncte la începutul acestei noi campanii.

Înainte de această întâlnire de la mijlocul săptămânii, ei câștigaseră doar unul dintre primele patru meciuri ale sezonului 2022/23, deși foarte accentuat printr-o înfrângere cu 9-0 a lui Bournemouth weekendul trecut.

O remiză 1-1, care arăta ca și cum ar fi acest joc când jocul se apropia de 90 de minute, l-ar fi readus pe Liverpool în modul de semi-criză. O victorie cu 2-1, indiferent de modul în care a venit - poate mai ales în modul în care a venit în cele din urmă - face ca lucrurile să pară mult mai roz.

Liverpool a încheiat jocul cu doi jucători tineri în pozițiile de la mijlocul terenului ofensiv, în timp ce Carvalho i-a luat locul alături de Harvey Elliott, în vârstă de 19 ani, care până în acel moment fusese cel mai bun jucător al lui Liverpool.

Dar înlocuitorul Carvalho a fost cel care a furat titlurile la Anfield.

„El a marcat de două ori săptămâna aceasta – în ultimele două jocuri – și ieri a fost ziua lui, așa că nu o săptămână mai bună”, a spus Klopp despre Carvalho în conferința de presă de după meci.

„Este un jucător și un talent extraordinar. Sunt foarte, foarte fericit pentru el.

„Harvey [Elliott] a fost cel mai bun jucător de pe teren și Fabio a decis jocul. Asta arată talentul băieților.”

Liverpool intră acum într-un derby din Merseyside împotriva lui Everton sâmbătă, cu cinci puncte înaintea rivalilor lor locali, mai degrabă decât trei.

Klopp a mai spus că acest joc a fost o bună pregătire pentru tipul de luptă la care se vor aștepta într-un meci de derby, iar tânărul său mijlocaș Carvalho trebuie să facă acum presiuni pentru un loc în XI-ul titular.