Rezultatul playoff-ului Europa League, evaluările jucătorilor, ce am învățat

FC Barcelona s-a înfruntat joi cu Manchester United într-o manșă secundă a playoff-ului Europa League. Iată rezultatul, câteva evaluări ale jucătorilor și ce am învățat din egalitate.

Manchester United 2 – 1 FC Barcelona

Fred, 47′ Lewandowski, 18′

Antony, 73′

Manchester United câștigă cu 4-3 la general și avansează în optimi.

Marc-Andre ter Stegen

A făcut o oprire importantă devreme de la Bruno Fernandes, dar nu a putut face nimic cu oricare dintre golurile lui United. 7

Alejandro Balde

Prins de Fernandes, portughezul aproape că a făcut 1-0 la ușile devreme, dar s-au îmbunătățit treptat înainte. A câștigat penalty-ul Lewandowski a transformat și multe aplaude pentru o primă repriză impecabilă. După pauză, el ar putea fi reproșat pentru poziționarea lui pe golurile lui Fred și Antony, dar și alții. 6

Andreas Christensen

A avut o primă repriză stabilă și a fost crucială pentru a-l scoate pe Antony pe șutul său în repriza a doua, deoarece tânărul a căutat să-l pună pe United în avantaj. Înainte să o facă în cele din urmă, adică. 7

Ronald araujo

O relație fantastică cu Marcus Rashford ori de câte ori atacantul în formă al Europei a reușit cu capul la centru în prima repriză. Nu a putut face nimic pentru a opri valul, când United a preluat conducerea la cea de-a 100-a apariție la club. A făcut o mare provocare apropiindu-se de 80 de minute pentru a opri creșterea deficitului. 7

Jules Koundé

A suferit o sperietură cu un minut mai jos după ce Luke Shaw a călcat pe picior. L-a descurcat pe Rashford mult mai bine în spatele drept decât în ​​prima manșă, dar inițial a fost puțin irosit cu pasajul pe teren. Aproape a pus Barca în avantaj cu 2-1, cu o lovitură fantastică de cap, David De Gea, răsturnată peste bară. 6

Franck Kessie

A încercat să-l informeze pe Casemiro că este acolo, dar l-a faultat pe brazilian în 10 minute într-o zonă periculoasă. A fost întotdeauna fizic când a fost nevoie, dar a lăsat lucrurile aspre în urmă pentru a veni în prim-plan într-un rol avansat de atac. Întotdeauna leagă jocul în cea mai bună performanță a sa într-un tricou Barca până acum în prima repriză. L-a testat pe De Gea în repriza secundă de la marginea careului, dar a căzut, la fel ca și Barca în general. 7 – OMUL MECIULUI

Sergio Busquets

Revenit de la accidentare și deși depășit adesea, a făcut tacleri excelente în prima repriză în mijlocul parcului atunci când a fost nevoie, cu o conștientizare a poziției. Cu cât se vorbește mai puțin despre începutul celei de-a doua reprize, cu atât mai bine, deoarece a început să fie copleșit de Fred și Casemiro. 6

Frenkie de Jong

S-a apărat bine în prima repriză acoperind oameni ca Balde când au încărcat sus. A început să acumuleze statistici ridicole de pase, dueluri și dribling pentru a arăta de ce United îl dorea atât de mult vara. A început relaxat în repriza secundă și poate trebuie să-și asume puțin vina pentru egalarea lui Fred. Dar, fiind singurul mijlocaș care urmărește înapoi, ar fi dur. A fost mereu acolo când United a atacat, când a venit rândul lor să domine în repriza secundă. 7

Sergi Roberto

Plasat în rolul de fals lateral stânga locuit de obicei de Gavi pe foaia echipei. A venit mai central și, deși îi lipsea ritmul tânărului, el a încercat să-și egaleze intensitatea încercând mereu să apese și să retragă. Probabil cel mai bun jucător din prima repriză împreună cu Kessie și a primit galben în primele 10 minute ale secundei pentru partea sa într-o luptă între ambele echipe. A fost scos pentru Ferran Torres la 70 de minute. 7

Robert Lewandowski

Nu a făcut nimic până la penalty-ul care a pus Barca cu 1-0 în avantaj și puțin după. O șansă de a egala în timpul prelungirii. În general, o altă performanță îngrijorătoare în repertoriul său de slăbire de după Cupa Mondială. 5

Raphinha

A tăiat în interior pe marginea careului cu prima atingere a jocului, dar nu și-a putut menține lovitura. Nici nu a putut atunci când s-a conectat bine cu Roberto care se apropia de pauză. Mingea a fost scoasă în mușchi de Fernandes în pregătirea golului lui Antony, care a făcut 2-1 și a scos rapid după Ansu Fati. 5

Ce am învățat

Indiferent cine este disponibil, accidentat sau suspendat, patru mijlocași cu un lateral pur este clar calea de urmat pentru Xavi.

Cu Pedri și Gavi afară, înlocuitorii lor în Kessie și Roberto au fost cei mai buni jucători din prima repriză, Barca și-a dominat complet gazdele.

Ei au ieșit pentru al doilea '45, totuși, puțin lent și i-au permis lui United să revină în joc fără a prelua controlul ei înșiși, deoarece au fost hărțuiți de Premier.PINC