Golurile timpurii din finala Cupei Mondiale ar putea fi mai mult un blestem decât o binecuvântare

Pe măsură ce Cupa Mondială din Qatar 2022 ajunge la faza eliminatorie, primul punctaj este mai important ca niciodată. Cercetările au descoperit că marcarea golului de deschidere oferă echipelor șanse de victorie de peste 80% în meciurile eliminatorii ale Cupei Mondiale, cu o mare excepție.

Când Kieran Trippier a marcat cu o lovitură liberă în minutul 5 în semifinala Cupei Mondiale împotriva Croației din 2018, fanii Angliei ar fi putut crede că au un picior în finală.

Și câțiva ani mai târziu, în 2021, Anglialul Luke Shaw a avut mingea în plasă în finala UEFA Euro 2020 înainte ca unii fani să ajungă chiar la locurile lor.

Dar în ambele ocazii, Anglia a fost de partea învinsă.

Unii ar putea numi asta „Anglia tipică”, dar, de fapt, înscrierea foarte devreme în jocurile cruciale poate fi uneori mai mult un blestem decât o binecuvântare.

Acest lucru este valabil mai ales pentru finala Cupei Mondiale.

Firma suedeză de soluții video sportive Spiideo, care lucrează cu echipele naționale spaniole și croate, a făcut echipă cu expertul în statistică de la Universitatea Oxford, Matthew Penn, pentru a analiza modul în care momentul golului de deschidere afectează șansele de victorie ale echipelor.

Ei au descoperit că primul punctaj într-un meci eliminatoriu la Cupa Mondială oferă unei echipe o șansă de 82% de a câștiga meciul. Privind timpii primelor goluri, datele au arătat că marcarea golului de la deschidere între minutul 75 și 90 oferă șanse de câștig de 97%. Dacă golul de deschidere este marcat în primele 15 minute ale unui joc, aceasta scade la o șansă de victorie de 77%, deoarece opoziția are mai mult timp pentru a reveni în joc.

Acest lucru sugerează că, fără a fi surprinzător, primul punctaj oferă echipelor cele mai bune șanse de a câștiga un meci eliminatoriu la Cupa Mondială.

Dar când vine vorba de finala actuală a Cupei Mondiale, golurile foarte timpurii nu duc în general la victorie.

Penn spune că din cele opt finale ale Cupei Mondiale în care golul de deschidere a fost marcat în primele 15 minute, șase dintre cele opt echipe care au marcat primele au pierdut meciul.

Cea mai recentă perioadă care s-a întâmplat a fost în 2006, când Zinedine Zidane a adus Franța în avantaj din penalty în minutul șapte, înainte ca Marco Materazzi să egaleze în minutul 19. Italia a câștigat acea finală la loviturile de departajare.

Evenimentul pierzător a preluat conducerea în primele 15 minute ale finalei la cupele mondiale din 1974, 1962, 1958 și 1954, precum și în 1966, când Germania de Vest a marcat în minutul 12, înainte ca Anglia să revină pentru a câștiga cu 4- 2 în prelungiri.

Penn spune că „acest lucru sugerează că marcarea unui gol devreme poate să nu fie la fel de avantajoasă într-o finală a Cupei Mondiale” și că poate fi chiar „dezavantajoasă din punct de vedere psihologic”.

În multe dintre acele finale, echipa care a primit golul de deschidere a reușit să obțină o egalare rapidă. Anglia a fost la egalitate după 18 minute în 1966, iar conducerea timpurie a Olandei în 1974 a fost anulată de Germania de Vest după 25 de minute. În 1954, Ungaria a reușit de fapt să fie cu 2-0 în avantaj după opt minute, doar pentru ca Germania de Vest să egaleze scorurile până la 18 minute, înainte de a câștiga în cele din urmă cu 3-2.

VP-ul de produse la Spiideo, Fredrik Ademar spune că marcarea devreme „poate sfârși adesea prin a crea mai multă presiune și a schimba impulsul jocurilor” și că, deși din punct de vedere al probabilității, vă crește șansele de câștig, echipele „trebuie să fie ambele din punct de vedere tactic. și pregătit mental pentru aceste momente” pentru a se asigura că un avans timpuriu se transformă într-o victorie.