Jon Lester, un ulcior de întoarcere într-o eră modernă, și-a construit el însuși un pod către Hall of Fame?

Poate că Jon Lester a fost întotdeauna destinat să fie puntea dintre epoci.

El a fost selectat în a doua rundă a draftului din 2002 de către Red Sox, când Sox - în primele luni ale regimului John Henry și 84 de ani au fost îndepărtați din cel mai recent campionat - tocmai începeau să reconstruiască sistemul de fermă al francizei. și reputația, care devenise steril și, respectiv, putrezit, sub conducerea lui John Harrington.

În 2005, ultimul său sezon complet de ligă minoră, Lester a lansat pentru Double-A Portland și a aruncat 148 de reprize 1/3, ceea ce nici măcar nu l-a clasat în top 100 printre ligii minori. În 2019, ultimul sezon înainte de pandemie, doar 28 de ligi minore au aruncat cel puțin 148 de reprize 1/3.

Când Lester și-a făcut debutul în liga majoră în 2006, colegii săi de rotație au inclus un trio de veterani - Curt Schilling, Tim Wakefield și David Wells - care și-au încheiat fiecare cariera cu cel puțin 200 de victorii și 3,200 de reprize aruncate. Wells și Schilling s-au clasat pe locul șase și al optulea în victorii și, respectiv, pe locul șase și al nouălea în reprize, printre ulciorii activi, atunci când și-au aruncat ultimele lanțuri în 2007. Wakefield a lansat ultima dată în 2011, când s-a clasat pe locul al doilea printre țicherii activi atât în ​​victorii, cât și în reprize.

Lester a fost diagnosticat cu cancer la sfârșitul sezonului 2006, dar a revenit să facă 12 apariții în sezonul regulat (11 titulari) pentru Red Sox în 2007, înainte de a câștiga meciul 4 al World Series - care a câștigat al doilea titlu al Red Sox în patru ani - și apoi a aruncat un no-hitter în timp ce a aruncat 210 1/3 reprize ca un tânăr de 24 de ani în 2008, când era unul dintre cei nouă ulciori de 24 de ani sau mai tineri care au aruncat cel puțin 200 de reprize. A fost făcut de doar 29 de ori de atunci și o dată (de Shane Bieber în 2019) din 2016.

Lester a câștigat 110 de meciuri pentru Red Sox, cele mai multe de către un pitcher autohton de la recrutatul din 1983 Roger Clemens, precum și o pereche de inele din World Series înainte de a fi schimbat la Atletism la termenul limită de schimb din 2014. (Ceea ce a dovedit că unele părți ale noilor ere sunt la fel ca cele care le-au precedat și că Red Sox-ul condus de Henry ar putea înstrăina icoanele francizelor și ar putea face tranzacții proaste la fel de abil ca Harrington, Yawkeys și bietul Harry Frazee)

După sezon, Lester a semnat cu Cubs, pe care i-a ajutat la cel mai cathartic campionat al acestui secol sau al oricărui alt secol în 2016. Pe măsură ce sezonul 2021 s-a încheiat, Lester s-a clasat pe locul al treilea în rândul aruncătorilor activi atât la victorii (200) cât și la reprize (2,740, 370 în spatele singurului aruncător activ cu 3,000 de reprize, Zack Greinke).

Următorul clasament al pitcherilor activi nu îl va include pe Lester, care și-a încheiat o carieră definită de numere și ritualuri de revenire în urmă (nu mulți jucători din Big League se retrag de la început cu o cutie de bere sau trei în zilele noastre) anunțându-și retragerea miercuri.

Dar, în timp ce Lester se instalează în viața relaxată a unui pensionar, sarcina de a afla care parte a podului îi definește cel mai mult cariera - și distracția de a-și da seama dacă se află sau nu ca membru al Hall of Famer - tocmai a început pentru restul dintre noi.

Nici măsurile tradiționale, nici cele moderne nu sunt inițial prietenoase cu Lester. Pe lângă faptul că a terminat cu 100 de victorii mai puțin de 300, Lester și-a încheiat cariera cu 2,488 de lovituri și o efectivă de 3.66. A făcut cinci echipe All-Star și a terminat de trei ori în primele cinci ale voturilor Cy Young, cu un vârf de pe locul doi în 2016. A condus liga la categoria triple coroană de lansare doar o singură dată (un record de 18 victorii în NL în 2018).

Războiul lui Lester de 44.2 per Baseball-Reference.com ocupă locul 153 din toate timpurile, sub cei care abia agățat-o pe buletinul de vot actual precum Andy Pettitte, Tim Hudson și Mark Buehrle, precum și o serie de colegi unica și gata. (Wells, Johan Santana și Roy Oswalt) și înaintea doar 10 membri ai Hall of Famers - dintre care doar doi (Jack Morris și regretatul Catfish Hunter) au debutat după al Doilea Război Mondial.

Per JAWS — sistemul conceput de scriitorul, istoricul Hall of Fame și votantul Hall of Fame Jay Jaffe care combină cariera unui jucător WAR și vârful generat de perioada maximă de șapte ani — Lester se află chiar mai jos, pe locul 157 din toate timpurile, cu 39.4.

Cu toate acestea, Lester s-a clasat pe locul șapte printre ulciorii activi din WAR la sfârșitul sezonului trecut, în spatele lui Greinke, Clayton Kershaw, Justin Verlander și Max Scherzer, toți aceștia fiind membri probabili sau solidi ai Hall of Fame, precum și Chris, în vârstă de 32 de ani. Sale și fostul coechipier de la Cardinals Adam Wainwright, acesta din urmă construiește un caz interesant pentru Hall of Fame din secolul 21.

Până când Lester va debuta în buletinul de vot pentru Hall of Fame în 2027, singurul aruncător care poate fi considerat ceva aproape de un blocaj pentru a-și depăși cele 200 de victorii este Scherzer, care intră în 2022 cu 190 de victorii. Viitorul este incert pentru Kershaw (185 de victorii), care s-a luptat cu probleme la cot sezonul trecut și este agent liber pentru prima dată, în timp ce Wainwright (184 de victorii), care a câștigat peste 15 meciuri sezonul trecut pentru prima dată din 2014 și este probabil retragerea la sfârșitul anului 2022. Doar alți patru ulciori au mai mult de 130 de victorii și niciunul din cvartetul format din David Price (155 de victorii), Ervin Santana (151 de victorii), Johnny Cueto (135 de victorii) și JA Happ (133 de victorii) este probabil să lanseze suficient de mult pentru a ajunge la 200 de victorii.

De asemenea, Scherzer (2,536 2/3 reprize) este singurul titular activ cu o șansă realistă de a depăși cele 2,740 de reprize ale lui Lester. Doar alți șase aruncători au ajuns la 2,000 de reprize - Santana, Kershaw, Wainwright, Price, Cueto și Madison Bumgarner, care a împlinit 32 de ani în august și este la 706 de reprize în spatele lui Lester, dar a aruncat doar 636 de reprize 1/3 în ultimele cinci sezoane.

Cazul lui Lester ca unul dintre cei mai buni ulciori postseason ai generației sale este și mai solid. El a câștigat trei inele din Seria Mondială în timp ce a mers cu scorul de 9-7 cu o efectivă de 2.51 în 26 de apariții în postsezon (22 de starturi), acoperind 154 de reprize - doar în afara performanțelor pline de presiune pentru un sezon în care a lansat cu o efectivă mai mică decât o rundă mai mică. decât marca sa din sezonul regulat.

El a avut scor 1-1, cu o efectivă de 2.72 în șapte meciuri potențiale de câștigare sau de eliminare (șase starturi) pentru Red Sox, Atletism și Cubs - o ERA umflată de fatidic jocul wild card din AL din 2014, când Lester a renunțat la șase runuri peste 7 1. /3 reprize, inclusiv trei în repriza a opta, când Royals și-au început revenirea uimitoare.

În plus, Lester a mers cu scorul de 3-0, cu o efectivă de 1.80 în trei starturi în meciul 5 — în ALCS 2013, World Series 2013 și NLCS 2016 — când echipele sale au fost la egalitate la două jocuri fiecare într-o serie de cel mai bun din șapte. Toate cele trei echipe au încheiat seria în Game 6.

Candidatura lui Lester ar putea beneficia și de simțul momentului pe care l-a afișat în anunțarea retragerii sale. În timp ce Lester a fost într-un declin clar în ultimii trei ani (23-19 cu 4.67 ERA și 1.48 WHIP), ar fi fost de înțeles dacă s-ar fi simțit tentat să revină după ce a trecut cu 4-0 cu 3.40 ERA în ultimele 10 starturi ale sale sezonul trecut. pentru cardinali.

Dar Lester, care a împlinit 38 de ani săptămâna trecută, a declarat miercuri pentru ESPN.com că cariera sa și-a „...cumpărat cursul” și a apreciat oportunitatea de a părăsi în propriile sale condiții. La un moment dat, în anii 2030 sau 2040, poate că ieșirea sa sinceră și conștientă de sine va fi privită înapoi drept piesa finală a podului Lester - în ciuda faptului că nu posedă nici numerele unei reveniri de modă veche, nici numărul de începători cărora li sa cerut să producă. în explozii mai scurte — s-a ridicat în Hall of Fame.