Davies, Musiala și Choupo-Moting scriu titluri în timp ce Bayern învinge Augsburg cu 5-2

DFB Pokal sau Cupa Germaniei este specială, iar miercuri seara nu a fost diferită, deoarece Augsburg a găzduit Bayern Munchen în ceea ce s-a dovedit a fi un spectacol pentru fani. Bayern ar câștiga meciul cu 5-2 datorită golurilor lui Eric-Maxim Choupo-Moting (27’ și 52’), Joshua Kimmich (53’), Jamal Musiala (74’), Alphonso Davies (91’) cu Mads Pedersen ( 9’) și Dayot Upamecano (OG 65’) marcând pentru Augsburg.

Câteva lucruri au ieșit în evidență la Arena WWK din Augsburg. Bayern Munchen încă se luptă când vine vorba de apărare, dar, spre deosebire de la începutul sezonului, este acum capabil să-și depășească din nou adversarii.

O mare parte din asta se datorează faptului că Musiala a revenit la 100% fitness și acum dezvoltă o relație ciudată cu Canadian Davies atât pe teren, cât și în afara acestuia. Davies a vorbit la începutul acestei săptămâni despre faptul că Musiala și nu Gavi de la Barcelona ar fi trebuit să câștige Premiul Kopa de la France Football acordat celui mai bun tânăr jucător de pe planetă.

„Poate că v-au refuzat Trofeul Kopa, dar nu vă vor refuza viitorul Balon de Aur”, a scris Davies pe Twitter. „Phonzy este ca un frate mai mare pentru mine”, i-a spus apoi Musiala Imagine reporterul Tobi Altschäffl după meci. „Cuvintele lui m-au surprins, dar m-au și făcut fericit. Scopul fiecărui jucător este să câștige Balonul de Aur într-o zi.”

Cei doi s-au combinat pentru a face 2-4 într-un moment în care Augsburg a amenințat că va reveni în meci. Davies a câștigat mingea la drapelul de la colț, apoi a driblat la centru, unde l-a zărit pe Musiala, iar adolescentul a marcat apoi cu o finalizare fantastică din interiorul careului. A fost un gol de ambreiaj la momentul potrivit și a terminat o echipă resurgentă din Augsburg.

Cu toate acestea, antrenorul principal Julian Nagelsmann nu a fost complet mulțumit de joc. „Aș spune că a fost un joc clasic de cupă, cu mult dus și înapoi”, a spus Nagelsmann. „Nu am început bine jocul; primele zece minute nu au fost bune. Am fost foarte neglijenți și am câștigat prea puține dueluri. Apoi am avut destule șanse să oprim jocul devreme înainte de pauză.”

Positivul pentru Nagelsmann va fi însă că Bayern a reușit să revină dintr-un deficit, ceva cu care echipa sa s-a luptat uneori la începutul acestui sezon. Antrenorul principal al lui Bayern, de fapt, a subliniat la începutul sezonului că primele 20 de minute ale unui joc sunt esențiale pentru echipa sa pentru a se asigura că adversarul nu se poate înrădăcina în propriul final.

Augsburg a avut cu siguranță această ocazie și a durat până în minutul 27 pentru ca Bayern să găsească o soluție. Dar, spre deosebire de jocurile anterioare în care s-ar lupta să găsească alte goluri, de data aceasta, Rekordmeister a rămas necruțător și a marcat cinci goluri în fața lui Augsburg.

„Din păcate, am ratat multe ocazii”, a spus Nagelsmann. „Apoi am avut o analiză bună la pauză și am abordat lucrurile. Cele 20 de minute de după pauză au fost foarte, foarte bune. A fost o reacție foarte bună, cu presare foarte bună.”

Davies și Musiala au fost cu siguranță cheile în această perioadă din repriza secundă. Dar ei nu au fost singurul motiv pentru care Bayern a schimbat acest lucru. În Choupo-Moting, Nagelsmann pare să fi găsit în sfârșit omul potrivit pentru a umple golul lăsat de Robert Lewandowski.

Cameruneanul a marcat acum patru goluri și două pase decisive în ultimele sale patru meciuri pentru Bayern. În două dintre acele meciuri, împotriva Freiburg (5-0) în Bundesliga și acum împotriva lui Augsburg, Choupo-Moting a început, iar performanțele sale îi vor fi oferit un argument pentru a mai primi timp de joc.

Nagelsmann nu pare să fie de acord. „În general, nimeni nu este un starter garantat; vrem să menținem concurența”, a spus Nagelsmann. „Dar el și-a făcut un caz astăzi. Al doilea gol a fost un clasic nr. 9 gol; era exact în locul potrivit.”

Lăsând la o parte parteneriatul Musiala și Davies, renașterea Choupo-Moting este o altă concluzie din ultimele jocuri. Rămâne de văzut dacă va dura, dar vom afla încă din acest weekend când Bayern va înfrunta Hoffenheim în Bundesliga.

Manuel Veth este gazda filmului Podcast Bundesliga Gegenpressing și Area Manager SUA la Transfermarkt,. De asemenea, a fost publicat în The Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA și în alte câteva magazine. Urmărește-l pe Twitter: @ManuelVeth