Costa Rica scufundă Noua Zeelandă pentru a se califica la Cupa Mondială

Au avut cea mai mare parte a posesiei și cele mai multe ocazii. Ei au avut chiar mingea în spatele fileului după o finalizare instinctivă, de la mică distanță, a atacantului talismanic Chris Wood, dar arbitrul Abdulla Hassan Mohamed a marcat golul pentru o încălcare a lui Matthew Garbett.

All Whites din Noua Zeelandă au fost încrezători și incisivi, dar fotbalul la nivel de elită este adesea încordat și neiertător. Echipele câștigă și pierd meciuri într-o clipă. După doar trei minute, atacantul veteran Joel Campbell, odinioară de la Arsenal, și-a cronometrat cursa la perfecțiune pentru a conecta cu o centrare scăzută a adolescentului Jewison Benette și a aruncat mingea acasă, 1-0.

A fost primul și ultimul atac al Costa Rica din prima repriză. Soții Ticos și-au început visul. Au fost la 87 de minute să obțină ultimul bilet la Cupa Mondială. Noua Zeelandă a rămas liniștită, exploatând ezitarea în apărarea costaricană pentru a genera pericol și un val de ocazii după cincisprezece minute. Cu gura de poartă la mila lui, Alex Grieve ar fi trebuit să se descurce mai bine. În minutul 36, Noua Zeelandă a cerut un penalty pentru o împingere asupra lui Wood, dar arbitrul nu a vrut.

La pauză, Costa Rica a sunat la schimbări, aducându-i pe Kendall Waston, 34 de ani, și Bryan Ruiz, 36 de ani, precum și pe Carlos Martinez. Ticos sunt o echipă îmbătrânită, dar au terminat calificările Concacaf cu nouăsprezece puncte din ultimele șapte meciuri pentru a trece Panama pe locul al patrulea. Veteranii și-au arătat experiența și managementul jocului după pauză. Tenace, Ruiz a oferit un impuls înainte. Spațiul se deschidea pentru Costa Rica în timp ce Noua Zeelandă mergea în căutarea unui egalizator.

Nivelul acela nu a sosit niciodată. În schimb, Kosta Barbarouses a fost eliminat pentru o fante slabă, scoțând glezna lui Calvo. De data aceasta Noua Zeelandă s-a putut plânge puțin, dar la 22 de minute de la final, All Whites urmărea jocul, un gol și un om în jos. A fost greu pentru All Whites, o grupă tânără și unită, care a făcut pași pași sub conducerea antrenorului Danny Hay. Au continuat să lupte, făcând irelevant dezavantajul numeric, dar după ce au jucat unul dintre cele mai bune meciuri de până acum, au rămas cu mâinile goale.

„Performanța a fost fenomenală”, a spus Hay într-un interviu rapid, admițând că echipa sa nu a avut ultima parte. „În mod evident, a fost un gol atât de dezamăgitor să primești, dar răspunsul după aceea a fost incredibil din partea jucătorilor. Am dominat total meciul. Am fost senzaționali. Chiar și cu zece bărbați, dominăm o echipă care acum merge la Cupa Mondială. Modul în care am primit golul pe care l-am primit va doare mult timp.”

În timp ce cântecele „Ticos” au răsunat pe stadion, Costa Rica a devenit al 32-lea și ultimul finalist al Cupei Mondiale. Ticos completează formația Cupei Mondiale, încadrându-se în Grupa E alături de Spania, Germania și Japonia. În meciul de deschidere din 23 noiembrie, costaricanii vor juca împotriva Spaniei, la două zile după ce Senegal și Olanda vor începe Cupa Mondială.