Coco Gauff, Sloane Stephens se pregătesc pentru sferturile de finală ale Openului francez All-American

Coco Gauff și Sloane Stephens se îndreaptă spre un sfert de finală american la Openul Francez.

Cei doi americani au câștigat duminică meciurile din turul al patrulea în seturi consecutive, pregătindu-și meciul de marți.

Au jucat vara trecută în turul doi al US Open, cu Stephens câștigând ușor, 6-4, 6-2.

„Cred că ultima dată când m-am jucat cu ea, am fost foarte nervos înainte de meci. Nu pentru că ar fi fost Sloane. Doar pentru că eram pe Ashe și a fost o confruntare între americani. Cred că mulți oameni se așteptau la multe de la mine în acel meci”, Gauff a spus.

„Intru… [I’m] doar o abordez ca orice alt meci. Trebuie să mă întorc și să urmăresc acel meci și să văd ce pot învăța din el.”

Gauff, în vârstă de 18 ani, se află în al doilea sfert de finală consecutiv de la Roland Garros datorită unei victorii cu 6-4, 6-0 în fața nr. 31 Elise Mertens.

Cap de serie nr. 18, Gauff a căzut de două ori cu un break în primul set împotriva lui Mertens, dar a câștigat ultimele opt jocuri ale meciului. Ea l-a purtat pe Mertens pe parcursul a 82 de minute cu apărare de clasă mondială; Gauff a câștigat 51 din cele 75 de puncte totale din mai mult de cinci lovituri din meci.

Mertens, care a ratat o mare parte din sezonul pe zgură înainte de Openul Francez cu o accidentare, a lovit 25 de erori neforțate și doar 15 câștigători. Gauff, dimpotrivă, a lovit 19 câștigători la 17 erori neforțate. De asemenea, l-a spart pe Mertens de șase ori și a câștigat 17 din 20 de puncte.

„Simt că la fiecare meci mă îmbunătățesc”, a spus Gauff. „Cred că astăzi, deși am avut niște momente grele, am reușit să trec peste asta. Chiar simt că progresez cu fiecare meci.”

„Cu siguranță mă simt încrezător pe teren. Simt că [clay] se potrivește cu adevărat jocului meu. … În turneele anterioare din acest sezon pe zgură, am avut câteva victorii bune, dar nu au fost chiar rezultate excepționale. Simt că mi-a dat multe de învățat și cred că iau acele meciuri grele pe care le-am pierdut în acest sezon și învăț cu adevărat de la ele și cred că arăt că mă descurc mai bine.”

Stephens, campioana de la US Open 2017, a luat-o pe numărul 23 pe Jill Teichmann, scor 6-2, 6-0, câștigând 12 meciuri la rând pentru a încheia meciul. Ea joacă ca o jucătoare fără cap de serie pentru că este pe locul 64 în lume.

Gauff și Stephens s-au numărat printre cinci americane în turul al patrulea.

Amanda Anisimova, care a învins de patru ori campioana majoră Naomi Osaka în primul tur, s-a renunțat în trei seturi în fața vicecampioana de la US Open, Leylah Fernandez, cu 6-3, 4-6, 6-3.

Fernandez, în vârstă de 19 ani, se va întâlni în continuare cu o altă stângaci la Martina Trevisan, care a trecut de Aliaksandra Sasnovich cu 7-6(10), 7-5 în 1 oră și 59 de minute, extinzându-și seria de victorii la nouă meciuri.

Alte două americane vor juca luni.

No. 22 Madison Keys o va înfrunta pe No. 29 Veronika Kudermetova din Rusia, în timp ce numărul 11 ​​Jessica Pegula o va întâlni pe românca Irina-Camelia Begu. Dacă va avansa, ar putea să se confrunte cu numărul 1 mondial Iga Świątek — câștigătoarea a 31 de meciuri consecutive — în sferturi.