Carlos Alcaraz finalizează selecția celor mai buni jucători din lume pentru a câștiga titlul de la Madrid

Carlos Alcaraz a anunțat restul lumii tenisului că este gata să domine jocul.

Nu pe drum, dar chiar acum.

Spaniolul în vârstă de 19 ani și numărul 7 mondial a câștigat cel de-al doilea titlu Masters 1000 din 2022, distrugându-l pe numărul 3 și campionul-apărător Alexander Zverev, scor 6-3, 6-1, în finala de la Madrid de duminică. Alcaraz s-a îmbunătățit la 28-3 în acest sezon și a câștigat patru titluri, inclusiv prima sa coroană Masters 1000 la Miami.

Acum a învins jucătorii numărul 1 mondial (Novak Djokovic), numărul 3 (Zverev), numărul 4 (Rafael Nadal) și numărul 9 (Cam Norrie) în decurs de patru zile. Sâmbătă, el a devenit primul om care i-a învins vreodată pe Nadal și Djokovic în același eveniment de teren pe zgură. El a câștigat șapte meciuri consecutive împotriva adversarilor din Top 10 și va trece pe locul 6 în lume luni.

Alcaraz a petrecut aproape șase ore pe teren în cele două meciuri, dar a avut puține probleme în a-l trimite pe Zverev, care venea de la o victorie în trei seturi sâmbătă seară împotriva lui Stefanos Tsitsipas.

„Cred că va câștiga unul dintre următoarele patru majore, cred că va fi primul adolescent care va câștiga unul de când Nadal a câștigat-o [în 2005 la Roland Garros]”, a declarat fostul număr 1 mondial Jim Courier la Tennis Channel. „Vom vedea, vom vedea.”

Zverev, de două ori campion al Madridului (2018 și '21), a căzut la 19-3 în 2022.

Alcaraz a continuat să amestece puterea liniei de bază cu o lovitură dulce - și dorința de a folosi lovitura în momentele critice ale unui meci.

„Puterea este cea care stabilește cu adevărat lovitura”, a spus Courier în emisiunea duminică.

Alcaraz l-a spart pe Zverev pentru un avans de 4-2 în primul set și apoi a servit.

El l-a rupt în dragoste cu o lovitură minunată din forehand pentru un avans de 2-1 în al doilea set și apoi a spart din nou pentru un avans de 4-1, când roțile au început să cadă pentru german.

Zverev a capitulat și a pierdut serviciul la 1-5 în setul doi, dublă greșeală în ultimele două puncte.

Alcaraz va avea acum câteva evenimente înainte de Openul Francez, care va începe pe 22 mai. Întrebarea va fi: cum se va descurca în cele mai bune din cinci meciuri împotriva celor mai buni jucători ai lumii și poate să concureze pentru primul său titlu de Grand Slam?

„Fără îndoială este viabil pe terenuri dure și pe zgură”, a spus Courier duminică.