Brazilia învinge Coreea de Sud cu 4-1 pentru a ajunge în sferturi de finală

Brazilia a eliminat luni Coreea de Sud de la turneul Cupei Mondiale pentru a ajunge în sferturi de finală, marcând pentru a opta oară consecutiv calificarea în rundă a celei mai de succes echipe din istoria Cupei Mondiale.

Fapte-cheie

Brazilianul Vinicius Junior a marcat împotriva Coreei de Sud la doar șapte minute de la începutul primei reprize a meciului, urmat de Neymar cu o lovitură de pedeapsă și goluri de Richarlison și Lucas Paqueta.

Neymar, cu 77 de goluri cu echipa națională a Braziliei, are nevoie de încă unul pentru a egala legenda braziliană a fotbalului Pele cu titlul de cel mai mare marcator al țării din toate timpurile (7 dintre aceste goluri au fost în timpul unei Cupe Mondiale).

Deși linia din spate a Coreei de Sud s-a luptat să se apere împotriva atacurilor Braziliei, Seung-Ho Paik a marcat în repriza secundă pentru a aduce scorul la 4-1 la pauză.

Fapt surprinzător

Brazilia a câștigat cinci Cupe Mondiale, cel mai mult dintre toate țările din istoria turneelor.

Ce să urmăriți

Vineri, Brazilia se va confrunta în sferturile de finală cu Croația, care a trecut în turul următor după ce a învins Japonia cu 3-1 la penalty-uri după o egalitate de 1-1. Dacă Brazilia învinge Croația, va înfrunta în semifinale câștigătoarea meciului de vineri Argentina-Olanda.

Fundalul cheie

Cele 11 echipe care rămân luni în turneu sunt Brazilia, Olanda, Argentina, Franța, Anglia, Croația, Brazilia, Maroc, Spania, Portugalia și Elveția. SUA a fost bătut de Olanda sâmbătă. Croația, Olanda, Argentina, Anglia și Franța și-au asigurat deja locurile în sferturile de finală ale turneului, lăsând cele șase echipe rămase să concureze pentru cele trei sloturi rămase. Finala Cupei Mondiale este programată să aibă loc duminică, 18 decembrie.

Numărul mare

$ 440 milioane. Atât intră premiu FIFA va distribui celor 32 de echipe naționale care au concurat la Cupa Mondială, inclusiv 42 de milioane de dolari câștigătorului.