Înfrângerea lui Bayern Munchen arată că FC Barcelona este încă departe de elita Ligii Campionilor (VIDEO)

FC Barcelona nu a reușit să facă istorie marți seară, pierzând cu 2-0 cu Bayern Munchen în Liga Campionilor.

Catalanii nu i-au învins niciodată pe bavarezi pe terenul lor de acasă în competiția de elită a cluburilor din Europa, dar păreau că ar fi pe cale să remedieze acest lucru printr-o primă repriză explozivă.

Au existat o mulțime de șanse pentru oameni ca Robert Lewandowski și Pedri. Dar într-o bătălie captivantă între greii continentali, Barca nu a reușit să-și îndepărteze adversarul când i-a avut pe frânghii.

Dușmanii lor din Bundesliga au absorbit loviturile și apoi au respins cu o pereche de doborâri în a doua repriză, înainte de a ajunge la o victorie unanimă la puncte.

Prima pierdere a sezonului a Barca în orice format arată că, pentru toate îmbunătățirile vizibile ale ceasului antrenorului principal Xavi Hernandez și impactul noilor autografe, blaugrana sunt încă departe de provocarea elitei.

„Când dai drumul la echipe în Liga Campionilor, împotriva unor echipe de acest nivel, ajungi să plătești”, a plâns Xavi post-meciului post-meciului spaniol Movistar.

„Am fost mai buni. Am avut șase sau șapte ocazii foarte clare, dar Bayern nu este atât de îngăduitor.”

„Dar vom lua aspectele pozitive și, deși a fost un rezultat negativ, putem învăța din erori”, a promis el.

„Este un pas înapoi. Am făcut destul ca să egalăm dacă nu să câștigăm, o înfrângere nu se merită, dar am făcut greșeli în cele două careuri.”

Xavi are dreptate că Barca trebuie să se concentreze pe aspectele pozitive. În primele 45 de minute, au dus jocul la Bayern, așa cum puțini sunt capabili la această înălțime, iar o finalizare mai bună ar fi putut schimba total titlurile.

Încă în vârstă de doar 19, respectiv 18 ani, Pedri și Gavi au arătat din nou că au calitatea de a concura cu cei mai buni din lume și că atmosferele ostile nu sunt în măsură să-i scuture de jocul lor.

Dar până când Barca nu începe să-și ucidă adversarii când au șansa și devine mai stăpân pe stradă, așteptarea unui prim titlu UCL în ceea ce în iunie viitor va fi de opt ani va continua.