Bayern Munchen a învins Frankfurt cu 6-1, subliniind și mai mult dominația în Bundesliga

A fost începutul perfect pentru campania din Bundesliga 2022/23 a lui Bayern Munchen. Rekordmeister a învins-o pe câștigătorii Ligii Europa, Eintracht Frankfurt, cu 6-1, la Deutsche Bank Arena, sold-out. Dar, în timp ce campania lui Bayern a început perfect, Bundesliga este din nou provocată cu o dezbatere asupra competitivității sale.

De fapt, dominația lui Bayern a fost evidentă în câteva minute de joc. În cinci minute, Joshua Kimmich a deschis scorul cu o lovitură liberă strălucitoare care, conform statisticilor AWS, realizatorii aveau doar o probabilitate de gol de 4%.

Acest obiectiv a pregătit scena unei deșeuri. Benjamin Pavard (11'), Sadio Mané (29'), Jamal Musiala (35') şi Serge Gnabry (43') au adăugat avantajul de 5-0 al lui Bayern la pauză. Repriza a doua a fost lipsită de sens, permițând antrenorului principal Julian Nagelsmann să debuteze cu un talent foarte apreciat Mathys Tel pentru ultimele minute ale jocului.

Musiala (83'), intre timp, a adaugat un altul, subliniindu-i si mai mult statutul de cel mai tare perspective din fotbalul european. Singurul gol al lui Frankfurt marcat de noul semn Randal Kolo Muani (64') aproape a fost pierdut în zgomot.

„Am jucat un joc incredibil, cu multă energie”, a spus Nagelsmann după meci. „Au fost multe paralele cu jocul de la Leipzig. Băieții sunt fericiți. Câștigurile nu sunt niciodată o normalitate, este întotdeauna ceva special chiar dacă ai câștigat mult. Toată lumea este înfometată după mai mult și sper să rămână așa.”

De asemenea, Bayern a dominat primele 45 de minute împotriva Leipzigului în Supercupa DFL sâmbăta trecută. Leipzig aproape că a revenit în acel meci, dar a rămas scurt în ultimele cinci minute pentru a egala.

Scorul de la pauză de la Leipzig, și rezultatul de astăzi, va fi mai multă apă pe moara pentru criticile care pun la îndoială competitivitatea Bundesliga. Într-adevăr, în ciuda sau poate din cauza plecării lui Robert Lewandowski, Bayern pare de neoprit în acest sezon.

Cinci marcatori diferiți au marcat primele cinci goluri, iar doar Musiala a marcat de două ori. Atacul cu Gnabry și noua semnătură Mané i-a redus la tăcere pe cei care credeau că atacantul polonez nu poate fi înlocuit. Dacă ceva, Rekordmeister pare acum mai periculos și a alcătuit o echipă care va provoca Liga Campionilor, titlul Bundesliga fiind aproape de natură secundară.

„A fost o victorie pe deplin meritată pentru Bayern”, a spus antrenorul principal al Eintracht Frankfurt, Oliver Glasner, după meci. „Ne-am pierdut capul după cele două goluri rapide pe care le-am primit. Bayern a profitat din plin de spațiul pe care le-am oferit. Pur și simplu am fost copleșiți de ritmul lor. Acum avem șansa de a face mai bine împotriva lui Real Madrid miercuri.”

Cei care cred că concentrarea lui Bayern pe Liga Campionilor va permite altor cluburi să câștige titlul vor trebui să se gândească din nou. Rekordmeister a ocupat fiecare rol dublat - de fapt, oameni ca Leroy Sané și Kingsley Coman nu ar ajunge în XI în acest moment.

Totuși, această dominație are și un revers. Bundesliga a muncit din greu pentru o mai mare recunoaștere internațională. CEO-ul Bayern Oliver Kahn și membrul consiliului executiv Andreas Jung au îndemnat alte cluburi germane în ultimele săptămâni să plece în străinătate pentru a ajuta la vânzarea ligii.

Într-adevăr, Eintracht Frankfurt (către Japonia), VfB Stuttgart și 1.FC Köln (ambele vor juca un amical la Austin, Texas) au anunțat deja turnee pentru pauza de la Cupa Mondială din noiembrie.

Să pleci în străinătate este un lucru; a convinge oamenii că liga este competitivă este alta; la urma urmei, Bayern care a spart Frankfurt cu 6-1 în deschidere este groaznic pentru optică – o singură privire pe Twitter de fotbal din Statele Unite vineri seara este tot ce trebuie să știi despre luptele Bundesliga de a se vinde ca produs.

Poate ca Bayern să deschidă sezonul a fost, retrospectiv, o idee teribilă și este o altă reamintire a dominației și a prăpastiei clubului față de restul ligii. Un meci care ar fi avut mai mult sens ar fi fost Dortmund împotriva Leverkusen, care promite să fie un spectacol de sâmbătă seara.

Cele două echipe vor fi distractive de urmărit, dar după dominația Bayern de vineri, câți dincolo de fanii hardcore din Bundesliga se vor conecta, mai ales cu deschiderea Premier League în același weekend?

Manuel Veth este gazda filmului Podcast Bundesliga Gegenpressing și Area Manager SUA la Transfermarkt,. De asemenea, a fost publicat în The Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA și în alte câteva magazine. Urmărește-l pe Twitter: @ManuelVeth